Szukaj

Wady i zalety kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do pozyskiwania energii ze słońca i wykorzystywaniu jej do podgrzewania wody. Obok paneli fotowoltaicznych, stanowią popularne i powszechnie stosowane w Polsce rozwiązania pozwalające na użytkowanie energii odnawialnej. Zobaczmy, jakie mają wady i zalety.

Kolektory słoneczne - zalety i wady

Kolektory słoneczne mają wiele zalet, które dla niektórych osób mogą równoważyć lub przewyższać wady. Oto one:

Zalety kolektorów słonecznych

Względy ekologiczne

Energia pozyskiwana ze słońca to jedna z najlepszych odnawialnych źródeł energii. Jest niewyczerpalna, darmowa i dostępna na całym świecie. Instalacja solarna w postaci kolektorów słonecznych pozwala pozyskać ją w sposób całkowicie ekologiczny, bez zanieczyszczania środowiska. Podczas procesu nie generują się odpady, dym, hałas oraz nie wydziela się dwutlenek węgla. Oprócz tego, materiały z których zbudowane są kolektory można po zakończonej eksploatacji poddać recyklingowi.

Oszczędności

Chociaż koszt zakupu i instalacji kolektorów słonecznych jest duży, to potem, są one tanie w eksploatacji i pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach. W czasie ciepłych miesięcy zestaw solarny jest w stanie zapewnić nawet od 70 do 90 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę, a podczas najcieplejszych, słonecznych dni mogą zaspokoić nawet 100 procent zapotrzebowania.

Wygoda użytkowania i uniwersalność

Kolektory słoneczne mają uniwersalne przeznaczenie – świetnie sprawdzą się zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Warto przy tym wspomnieć, że ich obecność podniesie w znaczny sposób wartość samego budynku. Mogą być wykorzystywane w różnych celach – nie tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ale np. i do podgrzewania wody basenowej. Ich dużą zaletą jest również wygoda użytkowania. Są niemal bezawaryjne, a prawidłowo zamontowane na dachu nie wymagają żadnej obsługi.

Szybka instalacja

Montaż kolektorów słonecznych jest szybki. Profesjonalna ekipa specjalistów jest w stanie wykonać całą instalację średnio w 1-2 dni.

Długa żywotność

Kolektory słoneczne przy prawidłowym montażu, działaniu i regularnej konserwacji, mogą służyć co najmniej 20 lat. Oczywiście żeby tak było należy wybierać kolektory sprawdzonych i renomowanych producentów, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Kolektory słoneczne posiadają kilka wad, które sprawiają, że nie jest to technologia idealna. Oto one:

Wady kolektorów słonecznych

Wysoka cena kolektorów

Jednym z największych minusów kolektorów słonecznych jest ich wysoka cena. Ich montaż to jednorazowy wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na rynku są dostępne również tanie kolektory, jednak nie warto się nimi interesować, gdyż są słabej jakości, przez co ich praca nie jest wydajna i mogą szybko się zepsuć. Zakup i montaż kolektorów to duży wydatek, ale należy pamiętać, że poniesione koszty zwrócą się w przyszłości w postaci zaoszczędzonej energii i niższych rachunków. Ten początkowy koszt to w zasadzie jedyny wydatek związany z kolektorami. Urządzenia te są praktycznie bezawaryjne, wymagają co prawda regularnego serwisu (wymiana czynnika obiegowego), jednak takie późniejsze koszty eksploatacyjne są znikome.

Ryzyko przegrzania

Niewykorzystana moc kolektorów słonecznych powoduje uzyskiwanie bardzo wysokich temperatur na samym kolektorze. Oznacza to, że w momencie, gdy kolektory słoneczne nie mają gdzie oddać ciepła, dochodzi do ich przegrzania. Może się tak zdarzyć np. podczas urlopu, kiedy domowników nie ma w domu i nie korzystają oni z wody. Awarii można jednak zapobiec, dobierając odpowiednią ilość kolektorów do pojemności zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz do zapotrzebowania na ciepłą wodę. Nowoczesne modele urządzeń posiadają również wbudowane funkcje, które można włączyć na czas wyjazdu i które zabezpieczają maszynę przed przegrzaniem – np. chłodzenie nocne.

Trudna do osiągnięcia maksymalna efektywność pracy

Pogoda w Polsce należy do kapryśnych. W teorii kolektory słoneczne w naszej strefie klimatycznej powinny działać optymalnie od kwietnia do września. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Co prawda, klimat stale się zmienia i ulega ociepleniu, przez co w kraju jest coraz więcej upalnych dni, jednak nikt nie może zagwarantować stałości efektywności kolektorów słonecznych. Należy pamiętać o zimnych miesiącach, gdy kolektory stają się niemal bezużyteczne. Z tego powodu, w większości przypadków, instalacja solarna może wyłącznie wspomagać działanie innych urządzeń grzewczych, a nie stanowić jedyne źródło ciepła.

Plusy i minusy kolektorów słonecznych - podsumowanie

Pozyskiwanie energii ze słońca stało się w naszym kraju w ostatnich latach bardzo popularne. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale przede wszystkim jest darmowe i przyjazne dla środowiska. Do jednych z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w tym celu należą kolektory słoneczne. Na rynku można spotkać dwa rodzaje kolektorów płaskie, mające postać luster o bardzo dużych powierzchniach oraz próżniowe, składające się z próżniowych szklanych rur.

Zasada działania obydwu jest podobna – montuje się je na dachu, gdzie wyłapują promienie światła słonecznego. Promienie te zostają następnie przekazane czynnikowi składającemu się najczęściej z glikolu i wody, a roztwór ten oddaje zasobnikowi ciepło w postaci ciepłej wody.

Praca kolektorów z oczywistych względów jest silnie uzależniona od warunków pogodowych. Można jednak założyć, że od kwietnia do końca września kolektory działają doskonale, czasem nawet na tyle dobrze, że umożliwiają zrezygnować z innych źródeł podgrzewania wody, natomiast w pozostałych miesiącach w roku, ze względu na małą ilość promieni słonecznych, ich wydajność spada niemal do zera. Mimo to, kolektory słoneczne są ciekawym, ekologicznym i energooszczędnym sposobem na dogrzanie wody, które z pewnością w wielu przypadkach może się dobrze sprawdzić i wspomóc budżet gospodarstwa domowego.

Dla wzmocnienia efektu, można zdecydować się na połączenie pracy kolektorów słonecznych z panelami fotowoltaicznymi. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że, chociaż obydwa wykorzystują energię ze słońca, to są to dwa różne urządzenia, które mogą świetnie się uzupełniać. Podstawowa różnica jest taka, że kolektory służą wyłącznie do podgrzania wody, a z paneli fotowoltaicznych natomiast powstaje energia elektryczna, którą można następnie wykorzystać np. do zasilenia wszystkich sprzętów elektrycznych w domu. Sprawia to, że można uznać, że panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne niż kolektory słoneczne.

Bibliografia / Netografia

  • enerad.pl, Kolektory słoneczne – wady i zalety, https://enerad.pl/wiedza/kolektory-sloneczne-wady-i-zalety/, Data odczytu: 2024.01.27
  • columbusenergy.pl, Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne, https://columbusenergy.pl/blog/panele-sloneczne-vs-kolektory-sloneczne/, Data publikacji: 2018.12.07, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy kolektorów słonecznych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *