Szukaj

Polityka

wady i zalety podwójnego obywatelstwa

Wady i zalety podwójnego obywatelstwa

Podwójne obywatelstwo ma swoje wady i zalety, przy czym każdy aspekt trzeba rozpatrywać indywidualnie. Inaczej wygląda kwestia multiobywatelstwa dla osoby mieszkającej w Polsce, a inaczej dla Polaków, którzy wyjechali na stałe do Holandii lub Wielkiej Brytanii.

wady i zalety absolutyzmu

Wady i zalety absolutyzmu

Absolutyzm ma swoje wady i zalety. W państwie absolutystycznym najważniejszy jest władca – w jego rękach spoczywa władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza. Władca absolutny sprawuje rządy niepodzielnie, przy czym w ustanawianiu nowych praw posługuje się mianowanymi przez siebie urzędnikami. Absolutyzm wykształcił się na przełomie XVI i XVII wieku w Europie, natomiast obecnie funkcjonuje w niewielu krajach, m.in. w Watykanie, Arabii Saudyjskiej i Katarze.

wady i zalety demokracji

Wady i zalety demokracji

Demokracja ma wady i zalety. Głównym założeniem ustroju demokratycznego jest suwerenność narodu. Zgodnie z tą zasadą to obywatele sprawują faktyczną władzę w państwie i to od nich zależy, kto i w jaki sposób będzie prowadził politykę państwa. Niestety demokracja czasami zwraca się przeciwko społeczeństwu i nie zawsze działa tak, jak powinna.