Szukaj

Wady i zalety systemu smart home Loxone

Loxone to jeden z wiodących systemów smart home na polskim rynku, który posiada rozległą sieć partnerów instalacyjnych w całym kraju (w 2022 roku sieć partnerska liczyła już 800 firm). Jak każda technologia z segmentu rozwiązań inteligentnych, Loxone ma swoje wady i zalety. Dlaczego warto zdecydować się na system tego producenta i o czym należy pamiętać przed zainstalowaniem go w swoim domu lub firmie?

System smart home Loxone - zalety i wady

System smart home Loxone to jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozwiniętych systemów smart home dostępnych na polskim rynku. Sprawdźmy więc, jakie są najważniejsze plusy systemu Loxone.

Zalety systemu smart home Loxone:

Zalety systemu smart home Loxone

Zarządzanie lokalne

System Loxone bazuje na zarządzaniu lokalnym z udziałem jednostki centralnej. Oznacza to, że system nie jest uzależniony od internetu i działa nawet w razie awarii czy braku dostępu do wirtualnej sieci. Natomiast po wyłączeniu prądu i przywróceniu zasilania system natychmiast wznawia pracę i nie wymaga resetowania routera. Co więcej, przy zarządzaniu lokalnym oprogramowanie znajduje się w budynku i system nie korzysta z wirtualnego serwera, dzięki czemu dane użytkowników są zdecydowanie bardziej bezpieczne. W przypadku rozwiązań korzystających z chmury istnieje większe ryzyko wycieku czy kradzieży danych, a także wyłączenia inteligentnych funkcji z uwagi na politykę producenta lub zniknięcie firmy z rynku.

Scentralizowana struktura

W systemach scentralizowanych dane przesyłane od czujników i elementów sterujących do urządzeń wykonawczych przechodzą przez jednostkę centralną. W systemie Loxone funkcję huba pełni Miniserver. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszczególne funkcje mogą działać synchronicznie (np. włączenie oświetlenia odbywa się jednocześnie z zasłonięciem rolet). Ponadto systemy scentralizowane zapewniają prostotę działania oraz możliwość szybkiego wprowadzenia nowych ustawień czy przeprogramowania systemu. Co ciekawe, jednostki centralne systemów w różnych budynkach mogą ze sobą współpracować, co ułatwia zarządzanie obiektami komercyjnymi.

Wysoka skalowalność systemu

Loxone jest bardzo elastycznym systemem, ponieważ można dopasować go zarówno do mieszkania czy domu jednorodzinnego, jak i do obiektu wielkopowierzchniowego – hotelu, apartamentowca, biurowca, centrum handlowego, magazynu, zakładu przemysłowego czy nawet boiska sportowego. Co ważne, system można łatwo rozbudowywać w miarę potrzeb. Użytkownik może zacząć na przykład od inteligentnego sterowania oświetleniem, a następnie zintegrować moduł zacienienia, dostępu czy bezpieczeństwa.

Kompleksowość systemu

Loxone stawia na kompleksowe rozwiązania. Za pomocą systemu austriackiego producenta można zautomatyzować niemal wszystkie procesy w budynku, aby zyskać maksymalną energooszczędność przy jednoczesnym podwyższeniu komfortu mieszkania lub pracy. Loxone dba również o bezpieczeństwo użytkowników i mienia, w tym także samego budynku. Szacuje się, że system może wyręczyć swoich użytkowników w 50 000 czynnościach rocznie. W ten sposób użytkownicy zyskują więcej czasu na to, co naprawdę ważne.

Duży wybór produktów

W Loxone klient może zamówić wszystko w jednym miejscu. W obszernym katalogu producenta można znaleźć produkty niezbędne do zarządzania oświetleniem, energią elektryczną, instalacjami HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), system audio, wideodomofonem, podlewaniem ogrodu czy alarmem. Zakup produktów od jednego producenta daje gwarancję, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i można łatwo połączyć je ze sobą czy z istniejącym systemem. Co ważne, system Loxone można zintegrować z produktami innych producentów, takich jak Apple, Miele, Bosch czy Siemens.

Sterowanie automatyczne + ręczna regulacja

W budynku wyposażonym w system Loxone wiele funkcji działa samoczynnie, bez ingerencji użytkownika. Dla przykładu, oświetlenie uruchamia się automatycznie pod wpływem obecności użytkowników oraz niskiego natężenia światła dziennego. Z kolei w nocy włącza się tylko subtelne oświetlenie, które wskazuje drogę (np. do łazienki lub kuchni), ale nie wybudza zaspanego domownika. Jednak nie jest tak, że użytkownik nie ma tutaj nic do powiedzenia. W systemie Loxone można bardzo łatwo wprowadzić własne regulacje. Służą do tego przyciski Touch, pilot oraz aplikacja na urządzenia mobilne Loxone.

Darmowe oprogramowanie

W niektórych systemach trzeba płacić za software czy zdalny dostęp do funkcji inteligentnego domu. W systemie Loxone oprogramowanie jest za darmo. Użytkownik nie płaci za software, aplikację, zdalne połączenie z systemem czy aktualizacje oprogramowania.

Łatwa konfiguracja

System Loxone zawiera ponad 250 funkcji, które programują się automatycznie (w zależności od urządzeń zastosowanych w projekcie). Po kilku kliknięciach system jest gotowy do eksploatacji. Produkty można łatwo skonfigurować na zasadzie plug & play (automatyczna konfiguracja po podłączeniu). W przypadku bardziej skomplikowanych funkcji instalator programuje urządzenie ręcznie, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta.

Instalacja bezprzewodowa i przewodowa

System Loxone występuje w wariancie z okablowaniem (Loxone Tree) lub bez (Loxone Air). Pierwsze rozwiązanie jest zalecane do nowo powstających budynków, z kolei wersja bezprzewodowa sprawdzi się w wykończonych lub remontowanych nieruchomościach. System bezprzewodowy wykorzystuje technologię Mesh, dzięki której dane mogą być przesyłane na duże odległości (każde urządzenie podłączone do stałego zasilania zwiększa zasięg sygnału). Z kolei system Loxone Tree został zaprojektowany w taki sposób, aby ograniczyć okablowanie do niezbędnego minimum i tym samym zredukować koszty instalacji.

Bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Loxone udowadnia, że system smart home nie musi być drogi. Przykładowo, w domu o powierzchni 120 m2 cena wyposażenia obsługującego 52 funkcje wynosi nieco ponad 18 tys. zł z VAT (system steruje wówczas oświetleniem, zabezpieczeniami i funkcjami centralnymi). System z 84 funkcjami kosztuje niespełna 31 tys. zł VAT (ten wariant obsługuje dodatkowo zacienienie, dostęp i multimedia). Ponadto marka Loxone bazuje na wysokiej jakości komponentach, których nie można porównywać z tanimi produktami z Chin.

Renomowany producent

System Loxone to dzieło znanego austriackiego producenta, a nie firmy no-name, która pojawiła się znikąd. Firma ma 15-letnie doświadczenie w branży rozwiązań smart home, a także wysoki potencjał do dalszego rozwoju. W badaniu z 2022 roku opublikowanym przez firmę i5invest oraz inwestora technologicznego i5growth marka Loxone znalazła się w gronie „jednorożców”. Tym mianem określa się innowacyjne start-upy i firmy średniej wielkości, których wartość przekracza miliard dolarów. Co ważne, Loxone rozwija się bez udziału kapitału wysokiego ryzyka pozyskiwanego od zagranicznych inwestorów.

System smart home Loxone jest systemem scentralizowanym i zarządzanym lokalnie. Takie rozwiązanie jest korzystne dla użytkownika, jednak ma również pewne wady. Jakie?

Wady systemu smart home Loxone

Konieczność współpracy z profesjonalnym instalatorem

Niektóre inteligentne rozwiązania projektowane są na zasadzie „zrób to sam”, co oznacza, że użytkownik może zainstalować je i skonfigurować samodzielnie. Tymczasem Loxone bazuje na zarządzaniu lokalnym, a takie systemy z reguły wymagają profesjonalnego montażu. Producent podkreśla zresztą, że instalacja elektryczna (czyli okablowanie systemu) powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Ponadto firma nie stosuje klasycznej formy sprzedaży (tj. przez przedstawicieli handlowych i dystrybutorów), ponieważ polega na współpracy z siecią partnerską. W rezultacie osoba zainteresowana systemem Loxone powinna zwrócić się do partnera instalacyjnego marki dostępnego w swojej okolicy.

Scentralizowana struktura

W systemach scentralizowanych „mózgiem” całej instalacji jest jednostka centralna. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale i pewną wadę. Otóż awaria centralki może skutkować wyłączeniem całego systemu lub przejściem urządzeń w tryb rozproszony i utrudnieniami w zarządzaniu instalacją. Jednak system Loxone wyposażony jest w tryb awaryjny, który umożliwia zarządzanie podstawowymi funkcjami w przypadku usterki jednostki centralnej. Ponadto jednostka centralna (Miniserver) to w zasadzie sterownik PLC z własnym systemem operacyjnym, a urządzenia typu PLC stosowane są w automatyce przemysłowej (np. w ciepłownictwie), gdzie poważne awarie są wykluczone. Awaria jednostki centralnej jest mało prawdopodobna, ponieważ produkty Loxone są zaprojektowane do pracy w trybie ciągłym (24 na dobę), a urządzenie jest pozbawione ruchomych elementów i nie generuje dużych ilości ciepła.

System „zamknięty” (choć nie do końca)

Loxone dostarcza kompletny system smart home: od jednostek sterujących, przez czujniki i elementy wykonawcze, aż po oprogramowanie. W systemach zamkniętych zwykle trzeba korzystać z urządzeń jednego producenta, a rozwój systemu jest uzależniony od polityki firmy i jej obecności na rynku. Jednak w Loxone użytkownik może wyposażyć instalację w produkty innych marek za pomocą standardów KNX, DALI czy Modbus RTU/TCP. Ponadto nic nie wskazuje na to, aby producent zniknął z rynku. Spółka Loxone została założona w 2009 roku i jest jedną z najszybciej rozwijających się firm tej branży (producent posiada oddziały w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Chinach).

Zagraniczny producent

Loxone nie jest polską firmą, a austriacką. Niektórzy uważają, że zagraniczny producent to wada, ponieważ może zniknąć z polskiego rynku, a ewentualne reklamacje są rozpatrywane za granicą. Niemniej Loxone posiada siedziby w Bytomiu i Warszawie, a polski oddział jest najszybciej rozwijającym się w historii firmy. Co więcej, reklamacje uszkodzonych produktów zwykle są rozwiązywane przez wysyłkę nowego produktu i użytkownik nie musi niczego odsyłać. Nawet jeśli producent poprosi o zwrot uszkodzonego produktu, wówczas należy odesłać go do polskiego oddziału, więc klient nie ponosi wysokich kosztów związanych z przesyłką zagraniczną.

Plusy i minusy systemu smart home Loxone - podsumowanie

Loxone to system smart home stworzony przez austriacką firmę założoną w 2009 roku. Firma oferuje wiele produktów, za pomocą których można stworzyć kompleksową instalację, dostosowaną do potrzeb, rodzaju budynku i budżetu. System dostępny jest w wersji przewodowej i bezprzewodowej, dzięki czemu można wdrożyć go zarówno na etapie wznoszenia budynku, jak i już po zakończeniu budowy. Dzięki centralnemu sterowaniu Loxone jest prosty w obsłudze i konfiguracji, a poszczególne funkcje mogą działać w tym samym czasie. System nie korzysta z wirtualnego serwera, dzięki czemu może działać bez dostępu do internetu, a dane są dobrze zabezpieczone. Warto natomiast zauważyć, że Loxone wymaga profesjonalnego montażu i osoby zainteresowane tym systemem powinny zwrócić się do firmy instalacyjnej, która jest autoryzowanym partnerem marki.

Bibliografia / Netografia

  • loxone.com, Loxone, https://www.loxone.com/plpl/, Data odczytu: 2024.08.28
  • polska-telewizja.co.uk, W jaki sposób działają systemy inteligentnego domu?, https://polska-telewizja.co.uk/w-jaki-sposob-dzialaja-systemy-inteligentnego-domu/, Data odczytu: 2024.08.28
  • instalacjeelektrycznekrakow.pl, Loxone Smart Home – co to jest?, https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/artykul/loxone-smart-home-co-to-jest/, Data publikacji: 2024.01.02, Data odczytu: 2024.08.28
  • money.pl, Firma Loxone została oceniona jako „jednorożec” o wartości ponad miliarda dolarów, https://www.money.pl/gospodarka/firma-loxone-zostala-oceniona-jako-jednorozec-o-wartosci-ponad-miliarda-dolarow-6790013869828864a.html, Data publikacji: 2022.07.13, Data odczytu: 2024.08.28
  • firmaelektrycznakrakow.pl, Producenci Smart Home, https://www.firmaelektrycznakrakow.pl/poradnik/producenci-smart-home, Data publikacji: 2024.03.25, Data odczytu: 2024.08.28
Plusy i minusy systemu smart home Loxone

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *