Szukaj

Wady i zalety biwalentnego systemu ogrzewania domu

Układ biwalentny to system ogrzewania zakładający połączenie w jednym układzie grzewczym dwóch różnych urządzeń np. pompa ciepła + piec gazowy czy pompa ciepła + kominek. Zobaczmy, czy takie rozwiązanie ma więcej wad czy zalet.

Biwalentny system ogrzewania domu - zalety i wady

Biwalentny system ogrzewania domu posiada również następujące zalety:

Zalety biwalentnego systemu ogrzewania domu

Efektywność energetyczna

Biwalentne systemy ogrzewania pozwalają na wykorzystanie dwóch różnych źródeł energii, co może być bardziej efektywne. W zależności od warunków atmosferycznych i potrzeb, system może przełączać się pomiędzy różnymi metodami grzewczymi, aby zapewnić optymalną efektywność ogrzewania nieruchomości.

Niższe koszty

Dzięki możliwości wykorzystania tańszego źródła energii w danym momencie, biwalentne systemy mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. System jest zaprogramowany do przełączania się między dwoma źródłami w zależności od temperatury zewnętrznej i zapotrzebowania na ciepło. Pozwala to zoptymalizować efektywność ogrzewania.

Odporność na awarie

W przypadku awarii jednego z źródeł energii, biwalentny system nadal może działać, przestawiając się na drugie źródło. W przeciwieństwie do monowalentnego systemu ogrzewania domu, system biwalentny jest o wiele mniej ryzykowny i bezpieczniejszy w przypadku wystąpienia awarii.

Możliwa automatyzacja systemu

Kolejną zaletą biwalentnego systemu ogrzewania domu jest pełna automatyzacja takich systemów. W zależności od sposobu pracy, pompy ciepła w systemach biwalentnych automatycznie wyłączają się lub wspierane są przez inny system grzewczy, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonej granicy – na przykład -10 st. Celsjusza.

Jak każdy system grzewczy, również układ łączony ma swoje zalety i wady. Do minusów należy zaliczyć:

Wady biwalentnego systemu ogrzewania domu

Wyższe koszty inwestycji

Do wad biwalentnego systemu ogrzewania domu należy zaliczyć wyższe koszty inwestycji z racji konieczności zakupu i zamontowania dwóch urządzeń grzewczych oraz systemów sterowania. Instalacja biwalentnego systemu ogrzewania jest zazwyczaj bardziej kosztowna niż instalacja tradycyjnych systemów jednoźródłowych.

Trudna konfiguracja obu źródeł ciepła

Biwalentne systemy ogrzewania są bardziej skomplikowane do skonfigurowania i obsługi niż jednoźródłowe systemy. Potrzebują dokładnego dostrojenia, co wymaga skorzystania z usług specjalistów.

Konieczność posiadania odpowiedniej ilości miejsca

Aby zainstalować biwalentny system ogrzewania, konieczne jest posiadanie miejsca na dwa różne źródła ciepła, co może być kłopotliwe w przypadku niewielkich budynków lub kotłowni.

Plusy i minusy biwalentnego systemu ogrzewania domu - podsumowanie

Zastosowanie pomp grzewczych w systemach ogrzewania budynków ma niewątpliwie mnóstwo zalet i to niezależnie od stosowanego systemu – biwalentnego czy monowalentnego. Przed inwestycją w pompy ciepła należy jednak wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w danym miejscu, porównując koszty zakupu i eksploatacji inwestycji w różnych wariantach. Biwalentny system ogrzewania domu to innowacyjne rozwiązanie, które łączy ze sobą dwie różne metody grzewcze w celu zapewnienia efektywnego i elastycznego ogrzewania. Jedno źródło energii jest głównym źródłem, które działa przez większą część roku, podczas gdy drugie jest wykorzystywane jako wsparcie w okresach ekstremalnie niskich temperatur lub jako tańsza alternatywa w celu oszczędności kosztów. Biwalentny system ogrzewania domu ma zarówno zalety, jak i wady. Z pewnością nie jest to rozwiązanie korzystne dla każdego typu nieruchomości, ale znajduje ono zastosowanie w wielu domach jednorodzinnych.

Bibliografia / Netografia

  • mgprojekt.com.pl, Układ biwalentny – zalety i wady, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/uklad-biwalentny/, Data publikacji: 2023.09.05, Data odczytu: 2024.01.27
  • ekosun.pl, Czym jest system biwalentny?, https://ekosun.pl/blog/oze/system-biwalentny-czyli-pompy-ciepla-w-laczonych-instalacjach-grzewczych/, Data publikacji: 2020.12.29, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy biwalentnego systemu ogrzewania domu

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *