Cegła klinkierowa - zalety i wady
Jako zalety cegły klinkierowej najczęściej przedstawia się, takie jak:
Zalety cegły klinkierowej
Wysoka trwałość
Cegła klinkierowa jest niezwykle trwałym materiałem. Jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, śnieg czy promieniowanie UV. Sprawia to, że budynki wykonane z cegły klinkierowej są odporne na zmienne warunki pogodowe i starzenie się. Dodatkowo, klinkier nie poddaje się działaniu glonów i grzybów, dlatego jest doskonałym surowcem budowlanym również dla osób z alergiami.
Odporność na ogień
Cegła klinkierowa jest materiałem niepalnym – nie ulega spaleniu i nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia. To zaś czyni ją bezpiecznym materiałem konstrukcyjnym, szczególnie w przypadku budynków mieszkalnych.
Walory estetyczne
Cegła klinkierowa wyróżnia się swoim charakterystycznym wyglądem. Najpowszechniej spotykana jest w kolorze czerwieni, jednak można ją znaleźć również w odcieniach brązu, żółci i szarości. Taka różnorodność pozwala na stworzenie unikalnych i estetycznych elewacji budynków.
Przyjazność środowisku
Cegła klinkierowa jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ jest produkowana z naturalnych surowców, takich jak glina i piasek.
Małe potrzeby konserwacyjne
Budynki wykonane z cegły klinkierowej wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji. Cegła ta praktycznie nie wymaga uwagi ze strony inwestora – oczyszcza się sama, podczas deszczu, a większe zabrudzenia można łatwo usunąć przy pomocy zwykłej wody z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej.
Dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne
Klinkier wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne. W budynkach zbudowanych z klinkieru latem będzie chłodno, a zimą ciepło. I to bez stosowania klimatyzacji. Dobra izolacja przy pomocy cegły dotyczy nie tylko temperatury, ale również dźwięku. Klinkier jest bardzo często wykorzystywany w elewacjach ścian trójwarstwowych, ze względu na dobre parametry akustyczne.
Największe wady cegły klinkierowej to:
Wady cegły klinkierowej
Cena
Klinkier nie należy do najtańszych materiałów, a cena cegły klinkierowej do najniższych. Jest ona droższym materiałem niż niektóre inne opcje, takie jak np. tynk. Wyższy koszt początkowy może być przeszkodą dla inwestorów budujących w ograniczonym budżecie. Warto jednak pamiętać, że mowa tu jedynie o wyższym koszcie początkowym. Przy budowie domu powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszt samej inwestycji, ale również późniejsze koszty związane z eksploatacją nieruchomości, a tutaj cegła klinkierowa wypada bardzo korzystnie.
Trudniejszy montaż
Instalacja cegły klinkierowej jest bardziej czasochłonna i wymaga specjalistycznego wyposażenia oraz doświadczenia fachowców. Może to wpłynąć na wydłużenie czasu budowy. Oprócz tego, cegła klinkierowa, ze względu na swój ciężar, wymaga solidnych fundamentów.
Możliwość wybarwiania się
Cegła klinkierowa jest bardzo wytrzymałym materiałem, jednak po upływie wielu lat może ulegać wybarwieniom pod wpływem czynników atmosferycznych.
Plusy i minusy cegły klinkierowej - podsumowanie
Cegła klinkierowa to bez wątpienia wyjątkowy materiał budowlany. Posiada mnóstwo, istotnych zalet i stosunkowo mało wad. Klinkier jest uniwersalny i powszechnie używany w budownictwie. Przy jego pomocy można budować np. domy, kominki, kominy, ogrodzenia czy elementy wyposażenia wnętrz. Z pewnością cegła klinkierowa jest godnym polecenia materiałem, który idealnie sprawdzi się w wielu sytuacjach.
Bibliografia / Netografia
- mgprojekt.com.pl, Klinkier: cegła klinkierowa i płytki klinkierowe, zalety i wady, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/klinkier/, Data publikacji: 2023.09.11, Data odczytu: 2024.01.27
- domzcegly.pl, Cegła klinkierowa – jej własności, problemy jakie może stwarzać podczas realizacji inwestycji i w czasie jej eksploatacji, zastosowań, https://domzcegly.pl/baza-wiedzy/cegla-klinkierowa-jej-wlasnosci, Data odczytu: 2024.01.27