Szukaj

Wady i zalety domu od południa

Działka z wjazdem od południowej strony świata stwarza dość specyficzne warunki i mocno wpływa na wybór projektu domu, który ma na niej stanąć oraz na zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości. Sprawdźmy, z czym wiąże się posiadanie działki z wjazdem i domu z wejściem od południa.

Dom od południa - zalety i wady

Dom od południa nie posiada samych wad, ma również zalety. Oto najważniejsze z nich:

Zalety domu od południa

Możliwość stworzenia nasłonecznionego ogrodu

Południowa strona świata to idealne miejsce na stworzenie pięknego ogrodu. Rośliny będą doskonale nasłonecznione, przez co będą miały zapewnione świetne warunki do wzrostu i rozwoju. Przebywanie czy nawet pielęgnacja roślin w takim nasłonecznionym ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Dodatkowo, ogród przed domem wygląda po prostu dobrze i atrakcyjnie. Oprócz walorów estetycznych, ogród może pełnić również funkcje maskującą i chronić mieszkańców domu przez wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Możliwość stworzenia słonecznego salonu z tarasem

Jeśli ktoś, mimo mniejszej prywatności, zdecyduje się na salon od strony południowej, to może zadbać o swój komfort poprzez kilka sprytnych rozwiązań. Jednym z nich jest stworzenie ogrodu przed domem. W takiej sytuacji najlepiej usytuować dom w głębi działki (oczywiście, jeśli jej wielkość na to pozwala), a pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem posesji posadzić rośliny. Warto pamiętać, że z roślin można stworzyć swego rodzaju zielony parawan. Żywopłot, tuje czy bluszcz skutecznie zasłaniają widok na dom z ulicy, a przy tym wyglądają estetycznie. W ten sposób nie trzeba rezygnować ze słonecznego salonu, aby zyskać prywatność. Można go dodatkowo przedłużyć tarasem płynnie przechodzącym w ogród. Oprócz roślin, do odgrodzenia domu od ulicy można wykorzystać również nasypy, które imitują naturalne kształty wzniesień i są obsadzone zielenią. Dobrze nada się również odpowiednio wysokie i pozbawione prześwitów ogrodzenie.

Działka z wjazdem od południa to dość specyficzne rozwiązanie, które może generować problemy:

Wady domu od południa

Możliwe problemy z oświetleniem pomieszczeń

Działki z wjazdem od południa mogą sprawiać problemy z optymalnym usytuowaniem na nich domu. Nie da się ukryć, że strony świata i nieodłącznie związany z nimi kierunek padania promieni słonecznych ma ogromny wpływ na wybór rozkładu pomieszczeń w domu. Każdy chce, aby w nieruchomości mieszkalnej było optymalne oświetlenie naturalnym światłem poszczególnych pokoi w zależności od ich przeznaczenia. Z zasady, najwięcej naturalnego światła dociera do pokoi zlokalizowanych od strony południowej oraz zachodniej. W związku z tym, inwestorzy często planują projekty domów w taki sposób, aby jego część dzienna, np. salon i jadalnia, była zlokalizowana właśnie w takim obszarze domu.

Niestety, w przypadku domu z wjazdem na działkę od południa, takie usytuowanie tych pomieszczeń sprawia, że będą się one znajdować od strony wjazdowej działki, przez co osoby w nich przebywające mogą nie czuć się w pełni komfortowo i prywatnie. Taki salon nie dość, że może być widoczny z ulicy to jeszcze może być w nim głośno ze względu na hałasy dochodzące z drogi. Oczywiście, można rozplanować pomieszczenia w taki sposób, aby część rekreacyjna znajdowała się z dala od wjazdu na działkę – czyli z tyłu domu, od strony północnej. Takie rozwiązanie co prawda rozwiązuje część problemów związanych z prywatnością, ale jednocześnie generuje kolejne. Salon czy jadalnia w najbardziej zacisznej części domu może być w takim przypadku niedostatecznie doświetlona naturalnym światłem słonecznym, którego od strony północnej jest naprawdę mało.

Koszt projektu domu

Powyższa wada dotycząca możliwych problemów z oświetleniem pomieszczeń, bezpośrednio wiąże się z kolejną wadą, którą jest cena jaką trzeba ponieść za przygotowanie projektu domu. Na rynku dostępne są najróżniejsze projekty domów, które są przystosowane do działek o rozmaitych wymiarach, kształtach i położeniu. Czasem jednak zdarza się, że działka jest na tyle specyficzna lub przyszły właściciel domu jest na tyle wymagający, że wymyśli sobie taki projekt domu, którego nie znajdzie w gotowych rozwiązaniach. W takiej sytuacji musi on zamówić indywidualny projekt domu, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Ryzyko niekorzystnego wpływu słońca na wykończenie domu

Front domu często oprócz dodatkowego elementu w postaci drzwi, posiada również inne ozdobniki. Duże nasłonecznienie strony południowej może mieć na nie niekorzystny wpływ. Promienie słoneczne mogą niszczyć niektóre materiały wykończeniowe, np. sprawiać, że zaczną one kruszeć lub blaknąć. Z tego względu, posiadając front domu od południa należy zadbać, aby był on wykończony dobrej jakości materiałami.

Plusy i minusy domu od południa - podsumowanie

Działka z wjazdem od południa w większości przypadków jest niestety dość problematyczna. Największe niedogodności stwarza w kwestii rozmieszczenia pomieszczeń w domu. Z pewnością nie jest to dobry wybór dla osób, które chciałyby posiadać słoneczną część rekreacyjną domu, ale jednocześnie nie godzą się na ustępstwa w sprawie prywatności. Oczywiście można próbować zastosować nietypowe rozwiązania w projekcie domu, np. okna dachowe, i próbować zlokalizować salon i jadalnie od północnej strony, jednak efekt nigdy nie będzie tak dobry, jak przy południowej stronie.

Na działkę z wjazdem od strony południowej mogą natomiast zdecydować się osoby, którym jest obojętne w jakiej części domu będzie znajdowała się część rekreacyjna lub nie przeszkadza im bliskość ulicy dojazdowej do okien salonu. Warto zwracać uwagę również na inne czynniki niż strona świata, np. na kształt czy wielkość działki. Przykładowo, na większej działce, będziemy mieć więcej swobody przy zachowaniu klasycznych reguł sytuowania pomieszczeń (salon od południa), gdyż jednocześnie będziemy mieć możliwość stworzenia prywatnej przestrzeni poprzez utworzenie pomiędzy budynkiem a ulicą ogrodu.

Bibliografia / Netografia

  • domdlaciebie.com, Działka z wjazdem od południa – zaleta czy wada?, https://www.domdlaciebie.com.pl/dzialka-z-wjazdem-od-poludnia—zaleta-czy-wada,1367.html, Data publikacji: 2017.10.20, Data odczytu: 2024.01.25
plusy i minusy domu od południa

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *