Szukaj

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Estetyka, komfort cieplny, mniej unoszącego się kurzu - powodów dla których ludzie decydują się na montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu jest dużo. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe nie posiada wyłącznie wad, ale ma również dużo zalet. W końcu nie bez powodu rozwiązanie to, jest tak popularne w wielu domach. Do plusów bez wątpienia zaliczyć można:

Zalety ogrzewania podłogowego

Względy estetyczne

Co prawda, współczesne grzejniki dostępne na rynku wyglądają już o wiele bardziej estetycznie niż jeszcze kilka lat temu, jednak mimo to, nadal mogą psuć i zaburzać aranżację wystroju wnętrza. Ogrzewanie podłogowe pozwala na usunięcie widocznych grzejników. Instalacja ogrzewania podłogowego jest niewidoczna, a całe pomieszczenie wygląda na bardziej uporządkowane i nowoczesne. Brak widocznych elementów grzejnych daje większe możliwości zagospodarowania i zaprojektowania pokoju, kuchni czy łazienki.

Oszczędności

Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni. Sprawia to, że człowiek jest w stanie osiągnąć pożądany komfort termiczny przy nastawionej niższej temperaturze niż miałoby to miejsce w przypadku ogrzewania pomieszczenia tradycyjnym grzejnikiem. Szacuje się, że można obniżyć ogrzewanie nawet o 1-2°C. Dzięki temu, możliwe jest obniżenie kosztów zużycia energii nawet do 12% rocznie.

Korzyści zdrowotne

Ogrzewanie podłogowe jest dobre dla zdrowia człowieka z kilku, różnych powodów. Przede wszystkim, występuje tu korzystny rozkład temperatury dla organizmu człowieka. Najlepiej jest, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa na poziomie głowy, a przy ogrzewaniu podłogowym właśnie tak to wygląda. Kolejny powód to wilgotność powietrza, która przy ogrzewaniu podłogowym jest wyższa niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Powietrze nie jest odczuwane jako „suche”, nie trzeba stosować dodatkowych nawilżaczy, a człowiekowi lepiej oddycha się. Ostatnia kwestia to to, że ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię i astmę. W pomieszczeniu nie ma grzejników które zbierają kurz, a ponadto pyłki się nie unoszą. Ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie, a nie poprzez cyrkulację powietrza, dzięki czemu krążenie kurzu w powietrzu jest o wiele mniejsze.

Mimo licznych zalet, nie można pominąć niektórych wad ogrzewania podłogowego. Wśród nich najczęściej wymienia się:

Wady ogrzewania podłogowego

Wyższy koszt inwestycji

Pierwszą i dla wielu osób jedną z ważniejszych wad związanych z ogrzewaniem podłogowym jest fakt, iż koszt takiej inwestycji będzie wyższy niż w przypadku wyboru tradycyjnych grzejników. Różnica jest dość spora, gdyż koszt inwestycyjny instalacji podłogowej jest około 30-40% wyższy niż dla instalacji grzejnikowej. Warto jednak mieć na uwadze, że większe koszty poniesione na początku mogą się zwrócić w przyszłości w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Długi czas nagrzewania się pomieszczenia

Jedną z cech charakterystycznych ogrzewania podłogowego jest to, że przy jego zastosowaniu pomieszczenia ogrzewają się dłużej niż podczas wykorzystywania grzejników. Warstwy konstrukcyjne podłóg nagrzewają się powoli, a następnie akumulują ciepło i stopniowo oddają je do pomieszczenia. Działa to również w drugą stronę – podłogówka równie wolno stygnie. Co prawda, w niektórych przypadkach długie oddawanie ciepła jest niemałą zaletą, jednak nie zmienia to faktu, że przez powyższą cechę, ogrzewaniem podłogowym znacznie trudniej jest precyzyjnie sterować.

Problem w przypadku awarii

Instalacja ogrzewania podłogowego znajduje się pod podłogą i jest zalana betonem. W przypadku awarii robi się nie lada problem w dostaniu się do uszkodzonego elementu instalacji. Zachodzi bowiem konieczność kucia posadzki oraz późniejszej jej naprawy. Co prawda, uszkodzenia rur tworzących ogrzewanie podłogowe są rzadkie, jednak nie można całkowicie wykluczyć ich wystąpienia.

Ograniczenia dotyczące ustawienia mebli w pomieszczeniu

Kolejnym minusem ogrzewania podłogowego są także ograniczenia dotyczące ustawienia mebli w pomieszczeniu. Wszelkie meble i urządzenia należy ustawić w taki sposób, aby rury grzewcze nie przebiegały pod masywnymi elementami. Można ewentualnie nabyć meble na nóżkach, aby zachować co najmniej kilkucentymetrową przestrzeń nad podłogą, aby ciepło mogło swobodnie wydostawać się z podłogi.

Ograniczenia dotyczące wykończenia podłogi

Ogrzewanie podłogowe powoduje ograniczenia nie tylko w ustawieniach mebli, ale nawet w samym wykończeniu podłogi. Po pierwsze, całą instalację trzeba wykonać przed ułożeniem posadzki. Po drugie, ograniczony jest też wybór posadzki. Chcąc uzyskać maksymalną wydajność ogrzewania podłogowego, najlepiej jest położyć na nie płytki ceramiczne lub inne materiały, które dobrze przewodzą ciepło, np. okładziny kamienne. Oczywiście można stosować również inne materiały wykończeniowe podłogi, ale wtedy trzeba sprawdzić czy nadają się one do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym oraz liczyć się z tym, że ogrzewanie będzie nieco mniej wydajne. Z pewnością przy takiej instalacji trzeba zrezygnować również z puszystych dywanów czy grubych wykładzin.

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego - podsumowanie

Chociaż w powyższym artykule zostało przedstawionych więcej wad niż zalet ogrzewania podłogowego to nie oznacza to, że jest to złe rozwiązanie. Wręcz przeciwnie, niektóre z wad dotyczą tylko jednego etapu użytkowania instalacji ogrzewania podłogowego – np. ograniczenia dotyczące wykończenia podłogi, natomiast zalety są stałe – np. niższe rachunki czy względy estetyczne. Ogrzewanie podłogowe to wygodna technologia i przy odpowiednim użytkowaniu, a przede wszystkim nauczeniu się sterowania całym układem, może być bardzo pomocna w codziennym życiu. Warto zauważyć, że nie trzeba decydować się na taką instalacje w całym domu. Ogrzewanie podłogowe polecane jest szczególnie do pomieszczeń takich jak sypialnia czy łazienka. Komfort związany z chodzeniem po ciepłej podłodze w czasie zimowych, mroźnych wieczorów czy poranków jest bowiem nieoceniony.

Bibliografia / Netografia

  • budujemydom.pl, Jakie są plusy i minusy ogrzewania podłogowego?, Data publikacji: 2019.09.11, Data aktualizacji: 2023.09.29, Data odczytu: 2024.01.25
plusy i minusy ogrzewania podłogowego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *