Szukaj

Wady i zalety domu z kontenerów

Kontenery, np. kontenery morskie, po zakończeniu swojej pracy na morzu nie muszą być od razu utylizowane. Mogą one znaleźć zastosowanie w zupełnie innej roli - w roli domów mieszkalnych. Sprawdźmy wady i zalety takiego rozwiązania.

Domy z kontenerów - zalety i wady

Zwolennicy domów z kontenerów zgodnie twierdzą, że takie rozwiązanie posiada wiele plusów, takich jak:

Zalety domu z kontenerów

Ekologia

Przekształcenie starego, używanego kontenera w dom jest ekologicznym rozwiązaniem. W takiej sytuacji dostaje on nowe życie, a w normalnych okolicznościach zostałby po prostu zezłomowany.

Mobilność

Dom z kontenera można łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce, a więc jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie. Oprócz tego, do jednego kontenera można bez problemu dostawić kolejny kontener i powiększyć przestrzeń mieszkalną.

Szybkość montażu

Czas realizacji domu z kontenera zależy od wielkości projektu oraz od standardu wykończenia. Najczęściej jednak całą inwestycje domu z kontenera można zrealizować już w 1-2 miesiące. To niemal błyskawiczny czas, jeśli porównamy go z czasem trwania tradycyjnej budowy.

Cena

Stworzenie domu z kontenera to mniejszy koszt niż budowa domu czy zakup mieszkania. Warto pamiętać, że oprócz zakupu, transportu i montażu kontenera należy kupić również dach, ocieplenie, instalacje oraz urządzić wnętrze. Każdy z tych elementów można zrobić taniej albo drożej, ale średnio przyjmuje się, że cena za metr kwadratowy takiego domu z kontenera z wykończeniem pod klucz oscyluje w granicach 2-3 tysięcy złotych, co stanowi niemal połowę ceny za metr kwadratowy zwykłego mieszkania.

Jak każde rozwiązanie, także domy z kontenerów mają swoje wady. Do najważniejszych należą:

Wady domu z kontenerów

Problemy natury prawnej

Bardzo poważną wadą domów z kontenerów są niejasności w prawie, które mogą powodować pewne problemy formalne. W Polsce brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących kontenerów traktowanych jako domy mieszkalne. Kontenery, które nie posiadają fundamentów, nie są przez polskie prawo postrzegane jako budynki mieszkalne, co może skutkować pojawianiem się problemów z wydaniem zgody na podłączenie np. sieci energetycznej.

Izolacja cieplna

Kontenery mają prostą budowę – zazwyczaj składają się ze szkieletu i cienkich ścian pokrytych blachą. Z tego powodu, kolejnym problemem z używaniem kontenera jako domu jest utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury. Latem może się on bardzo mocno nagrzewać, natomiast zimą będzie trudno go ogrzać. Ogrzanie kontenera w zimnych miesiącach będzie wymagało sporo energii, co z kolei może generować wysokie koszty ogrzewania.

Estetyka

Nie da się ukryć, że domy z kontenerów mają charakterystyczny wygląd. Nie każdemu mieszkanie w takim miejscu może przypaść do gustu. Kontenery mogą nawet budzić skojarzenia z budynkami robotniczymi, co dla niektórych może stanowić poważną przeszkodę. Oprócz tego, wśród wad kontenerów mieszkalnych wymienić należy małą przestrzeń (jeśli mieszkamy w pojedynczym kontenerze).

Wady i zalety domu z kontenerów - podsumowanie

Domy z kontenerów to w Polsce wciąż rzadko spotykane zjawisko. Ciężko się temu dziwić, gdyż takie budowle budzą mieszane uczucia, a opinie na ich temat są podzielone. Z jednej strony wiele osób twierdzi, że taki kontener nie ma nic wspólnego z domem – w końcu nie ma nawet fundamentów i jest nietrwały. Z drugiej jednak strony, istnieje spore grono ludzi, którzy uważają domy z kontenerów za ciekawy pomysł architektoniczny, który jest nowoczesny, oryginalny i jednocześnie tani i ekologiczny. Warto pamiętać, że wnętrze domu z kontenera nie musi różnić się od wnętrza tradycyjnych domów. Można w nim zastosować dowolny, wybrany przez siebie styl i stworzyć przytulne i przyjemne lokum. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby domy z kontenerów pięknie i nowocześnie wykończyć, a także zastosować w nich wiele nowinek technologicznych.

Bibliografia / Netografia

  • poboczemdrogi.pl, Dom z kontenera – zalety i wady, Data odczytu: 2022.12.04
  • obido.pl, Dom z kontenerów – czy warto?, Data odczytu: 2022.12.04
  • wibud.com.pl, Domy z kontenerów – czym są? Zalety, wady, cena, Data odczytu: 2022.12.04
  • home.morele.net, Czy dom z kontenerów to dobry pomysł na tanie miejsce do życia? Informacje o domach z kontenerów, Data odczytu: 2022.12.04
zalety i wady domu z kontenerów

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *