Szukaj

Wady i zalety inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat jest bardzo popularnym sposobem na pomnożenie środków finansowych. Inwestorzy najczęściej decydują się na zakup mieszkania, wyremontowanie go i wynajęcie, jednak nie jest to jedyny sposób lokowania pieniędzy w tej branży. Zobaczmy, jakie są wady i zalety inwestowania w nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości - wady i zalety

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko same wady. W rzeczywistości, zalet inwestowania w nieruchomości jest wiele. Wśród najpopularniejszych należy wskazać:

Zalety inwestowania w nieruchomości

Niski poziom ryzyka

Przemyślana inwestycja w nieruchomość jest z reguły obarczona stosunkowo niskim ryzykiem. Dotyczy to szczególnie inwestycji uznawanych za bezpieczne, czyli inwestycji w mieszkania i lokale użytkowe. W przeciwieństwie do innych form inwestowania np. inwestycji giełdowych, wartość nieruchomości nie spadnie gwałtownie i drastycznie, ani tym bardziej nie spadnie do zera. Co więcej, od kilkudziesięciu lat ceny nieruchomości charakteryzują się stałym i stabilnym wzrostem, co pozwala przewidywać niskie ryzyko jakiegokolwiek spadku. Oprócz tego, inwestor poza posiadaniem nieruchomości, która jest kapitałem sama w sobie, może również liczyć na inne opcje zarabiania, np. wynajem. Zakup nieruchomości na wynajem to inwestycja, która zwraca się powoli, ale zapewnia stabilny i regularny przypływ gotówki.

Ochrona pieniędzy przed inflacją

Biorąc pod uwagę fakt, iż z każdym rokiem poziom inflacji rośnie, powodując zmniejszenie faktycznej wartości pieniądza, trzymanie oszczędności w banku, nawet na lokacie, i nie inwestowanie ich, jest nierozsądne. Inwestując swoje oszczędności w zakup nieruchomości mamy niemal pewność, że za kilka lub kilkanaście lat jej wartość będzie wyższa o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i pieniądze nie stracą na wartości przez lata wskutek inflacji.

Możliwość uzyskania dochodu pasywnego z wynajmu nieruchomości

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości, aby ją następnie wynająć. Dzięki takiemu działaniu, inwestor uzyskuje pasywny dochód. Ciekawa sytuacja następuje wtedy, gdy takie mieszkanie jest kupione na kredyt. Kupno mieszkania na kredyt, które następnie wynajmowane jest dla lokatorów ma ogromną zaletę – zobowiązanie finansowe spłaca się niemal samo, gdyż czynsz płacony przez najemców pokrywa koszt miesięcznej raty kredytu.

Zabezpieczenie majątku osobistego

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem oprócz zysku w postaci dochodu pasywnego ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – zakupiona nieruchomość stanowi zabezpieczenie finansowe dla inwestora. Świadomość posiadania tego typu zabezpieczenia daje o wiele większy komfort życia i pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń, np. choroby, nieruchomość można sprzedać i pokryć koszty leczenia.

Wady inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to poważna sprawa angażująca dużą ilość pieniędzy, dlatego warto sobie zdawać sprawę, że posiada następujące wady:

Konieczność posiadania dużego kapitału na start

Pierwszą i dla wielu początkujących inwestorów największą wadą inwestowania w nieruchomości jest konieczność posiadania dużego kapitału na start. Domy, mieszkania, działki czy nawet garaże nie są tanie, a oprócz zakupu samej nieruchomości transakcja wiąże się również z innymi wydatkami np. opłaceniem notariusza czy kosztami remontu. Niektórzy inwestorzy decydują się na pozyskanie środków finansowych poprzez zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego lub hipotecznego, ale to z kolei wiąże się z koniecznością jego długoletniego spłacania.

Ograniczona płynność zainwestowanego kapitału

Inwestując pieniądze w nieruchomość należy zdawać sobie sprawę, że po sfinalizowaniu transakcji nie będzie już możliwości szybkiego zarządzania zainwestowanym kapitałem. Znalezienie najemcy lub kupca na nieruchomość może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dla inwestora może to być sporym problemem w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, gdy pojawi się pilna potrzeba posiadania i wykorzystania pieniędzy.

Długi czas oczekiwania na zwrot inwestycji

Kolejną wadą inwestowania w nieruchomości jest co najmniej kilkuletnie oczekiwanie na zwrot inwestycji. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie i je wynajmujemy, a nie remontujemy i sprzedajemy. Zyski związane z nieruchomością osiągane są w długiej perspektywie czasowej, co dla niektórych osób może być zniechęcające.

Konieczność posiadania wiedzy z zakresu rynku nieruchomości

Na inwestowaniu w nieruchomości można zarobić naprawdę duże pieniądze. Największe zyski jednak osiągają te osoby, które posiadają obszerną wiedzę z zakresu tego rynku. Nie da się z sukcesem inwestować w nieruchomości bez przynajmniej podstawowej wiedzy, a ci którzy to robią często tracą pieniądze. 

Aby zrozumieć mechanizmy rządzące rynkiem nieruchomości potrzeba wielu godzin intensywnej pracy i nauki, co może być problematyczne dla osób, które na codzień pracują w zupełnie innym zawodzie i mają na głowie liczne obowiązki. Ten kłopot można co prawda łatwo rozwiązać poprzez podjęcie współpracy z biurem nieruchomości, jednak to z kolei wygeneruje koszty.

Wady i zalety inwestowania w nieruchomości - podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości, tak jak i każdy inny rodzaj inwestowania, posiada swoje wady i zalety. Chcąc ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach należy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad rodzajem inwestycji – np. czy chcemy kupić i wynająć mieszkanie, kupić działkę czy kupić, wyremontować i sprzedać drożej lokal. Odpowiedni wybór metody inwestycji jest ważny i może decydować o jej sukcesie lub porażce. Decydując się na inwestowanie w nieruchomości z pewnością trzeba mieć świadomość, że przed jakimikolwiek działaniem należy zdobyć odpowiednią wiedzę i rozeznanie na rynku. Należy również opracować świadomy oraz poparty analizą plan działania.

Bibliografia / Netografia

  • jkn.com.pl, Wady i zalety inwestowania w nieruchomości, Data odczytu: 2022.12.04
  • PKO BP, Czas na domowe sprawy, czyli czy inwestować w nieruchomości, Data odczytu: 2022.12.04
  • aip-group.pl, Wady i zalety inwestowania w nieruchomości, Data odczytu: 2022.12.04
  • opcje24h.pl, Omawiamy wady i zalety inwestowania w nieruchomości, Data odczytu: 2022.12.04
zalety i wady inwestowania w nieruchomości

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *