Szukaj

Wady i zalety działki narożnej

Działki narożne mają tylu zwolenników, ilu przeciwników. Wynika to z faktu, iż posiadają one pewne charakterystyczne dla siebie cechy, które dla jednych będą udogodnieniem, a dla drugich problemem. Poniżej opisujemy pokrótce wady i zalety działek znajdujących się na zbiegu ulic.

Działka narożna - zalety i wady

Działka znajdująca się na zbiegu ulic ma sporo zalet. Oto najważniejsze z nich:

Zalety działki narożnej

Dobre miejsce na prowadzenie punktu usługowego

Nieruchomość usytuowana na działce narożnej to idealne miejsce dla kogoś, kto nie tylko mieszka w swoim domu, ale prowadzi również w nim jakąś działalność zarobkową. Gabinet kosmetyczny, kancelaria prawna, warsztat samochodowy – wszystkie te usługi doskonale nadają się do prowadzenia w niemieszkalnej części domu. Dzieje się tak z kilku powodów – po pierwsze budynek stojący na narożnej działce jest dobrze wyeksponowany i widoczny dla klientów, dlatego nie będą mieli oni problemu aby do nas trafić. Po drugie, dzięki obecności dwóch dróg, istnieje możliwość oddzielenia wejścia i wjazdu z dwóch stron budynku – oddzielnego dla domu prywatnego i oddzielnego dla punktu usługowego. Po trzecie, dzięki działce narożnej łatwiej będzie dokonać podziału domu i działki na część prywatną i służbową, a część służbowa będzie bardziej widoczna i pozwoli kontrolować, kto wchodzi na posesję i do budynku.

Duża odległość od sąsiadów

Duża odległość od sąsiadów może być minusem, ale może również być i plusem. Posiadając dom na działce narożnej, nasza posesja graniczy z działką sąsiadów tylko z jednej strony, a kolejni znajdują się dopiero po drugiej stronie ulicy. Czasem taka dalsza odległość od sąsiadów jest dużą zaletą. Nigdy nie wiadomo na jakich lokatorów się trafi, z niektórymi można się porozumieć, a z niektórymi nie. Z pewnością jednak odchodzą takie problemy jak zaglądanie sobie nawzajem na działkę czy w okna. Nie trzeba również uzgadniać z nimi wielu wspólnych kwestii czy martwić, że zasadzą drzewa, które zaciemnią nam działkę.

Dostęp do dwóch dróg

Obecność drogi z dwóch stron działki została powyżej przedstawiona jako wada, ale może to również być zaletą. Przede wszystkim, stwarza to możliwość wyboru po której stronie będzie się znajdowała brama wjazdowa, a nawet umożliwia zrobienie dwóch bram wjazdowych. Oprócz tego, bezpośredni dostęp do dwóch dróg może być praktyczny w sytuacji, gdy jedna z nich jest zakorkowana lub zasypana śniegiem. Dzięki możliwości wyboru drogi wyjazdu z działki, użytkownik domu będzie mieć większą szansę sprawnego wyjechania z posesji niż gdyby miał do dyspozycji tylko jedną drogę.

Cena

Najczęściej działki narożne są tańsze niż inne rodzaje działek. Wynika to z faktu, iż zwykle zainteresowanie działkami narożnymi wśród kupujących jest niższe, dlatego sprzedający są skłonni zaoferować atrakcyjniejszą cenę, byleby tylko sprzedać ziemię.

Kupno działki narożnej wiąże się z wieloma specyficznymi kwestiami, które dla wielu osób mogą stanowić minusy:

Wady działki narożnej

Możliwe trudności z usytuowaniem i projektem domu

Zdarza się, że na działkach narożnych mogą występować problemy z odpowiednim usytuowaniem domu. Konieczność zachowania przepisowych odległości od innych obiektów, działek czy ulic (w dodatku z dwóch stron), sprawia, że miejsca pod zabudowę na działce narożnej może okazać się mniej niż przykładowo na działce obok, o podobnej wielkości, ale przylegającej tylko jednym bokiem do ulicy. Takie specyficzne usytuowanie domu może powodować również trudności z zagospodarowaniem pozostałej części działki, np. w stworzeniu ogrodu czy poletek z warzywami. Oprócz umiejscowienia budynku na działce, problem może być w wyborze samego projektu nieruchomości. Gotowe projekty z katalogu rzadko powstają z myślą o nietypowych warunkach narożnej działki. Co prawda można znaleźć takie gotowe projekty, które idealnie wpasują się w działkę – najczęściej te z rzutem opartym na kształcie litery L, ale może się zdarzyć również tak, że konieczne będzie zamówienie indywidualnego projektu domu, co może wygenerować większe koszty.

Mniejsza prywatność

W przypadku działki narożnej, z ulicy nie jest widoczny tylko jeden bok posesji i domu, ale aż dwa. Sprawia to, że domownicy mogą mieć poczucie mniejszej prywatności i odczuwać, że są obserwowani i widoczni. Nie jest to do końca złudzenie, gdyż posiadając drogę aż z dwóch części domu, niemal każdy kto się po niej porusza – czy to spaceruje z psem czy też jedzie samochodem do pracy, nawet odruchowo może zerknąć co dzieje się na tak odsłoniętej działce. Z tego powodu, osoby chcące wydzielić prywatną, osłoniętą część działki muszą zainwestować w wyższy płot lub zasadzić żywopłot. Niektórzy twierdzą również, że przez to, że działka narożna jest odsłonięta, to stanowi ona lepszą okazję dla złodzieja.

Kłopoty z drogą wzdłuż działki

Z obecnością drogi wzdłuż dwóch boków działki wiąże się kilka problemów. Przede wszystkim kłopotem może być ruch. Zarówno piesi, jak i osoby na rowerach, rolkach, motocyklach czy w autach będą stale kręciły się niemal wokół posesji. Wiąże się to z hałasem, spalinami oraz kurzem, szczególnie jeśli droga przy posesji nie jest utwardzona. Dla osób lubiących ciszę i spokój może być to uciążliwe. Dodatkowo, jeśli chodzi o ruch samochodowy to istnieje większe ryzyko, że jakiś kierowca nie zauważy skrzyżowania i wjedzie rozpędzonym pojazdem w nasze ogrodzenie.

Kolejny problem to konieczność budowy i konserwacji dłuższego ogrodzenia. Warto przy tym pamiętać, że koszty jego budowy trzeba ponieść samemu, a nie tak jak w przypadku działki w środku osiedla – na połowę z sąsiadem.

Jeszcze kolejną niedogodnością związaną z obecnością aż dwóch dróg wzdłuż działki to dłuższy odcinek publicznego chodnika, o który jesteśmy zobowiązani dbać – np. odśnież ać w czasie zimy czy zamiatać z liści jesienią.

Plusy i minusy działki narożnej - podsumowanie

Działka narożna może być spełnieniem marzeń lub zmorą. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb i oczekiwań jej właścicieli. Jest to z pewnością idealna opcja dla osób, które zamierzają prowadzić na działce działalność gospodarczą, np. sklep. Oczywiście działka narożna może być też dobrym wyborem dla osób, które chcą postawić dom na posesji wyłącznie do celów mieszkalnych. W każdym przypadku jednak, należy mieć na uwadze, że lokalizacja, kształt i wymiary działki mają ogromny wpływ na przyszły projekt domu, dlatego decydując się na tak specyficzną działkę, jaką jest działka narożna, trzeba wcześniej wszystko dokładnie przeanalizować, aby sprawdzić, czy na danej posesji będziemy mogli zrealizować swoje plany dotyczące nieruchomości i użytkowania ziemi.

Bibliografia / Netografia

  • domabc.pl, Zakup działki narożnej – zalety i wady, https://domabc.pl/dom,ac253/zakup-dzialki-naroznej-zalety-i-wady,15696, Data publikacji: 2023.04.03, Data odczytu: 2024.01.27
wady i zalety działki narożnej

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *