Szukaj

Wady i zalety malowania natryskowego

Malowanie natryskowe, mimo iż wymaga nieco praktyki, jest bardzo szybkim i skutecznym sposobem pokrywania farbą różnego rodzaju powierzchni. Sprawdźmy wady i zalety tego sposobu malowania.

Malowanie natryskowe - zalety i wady

Zalety malowania natryskowego sprawiają, że jest to metoda pokrywania powierzchni farbą, którą wybiera wiele osób. Do korzyści malowania natryskowego zaliczyć można:

Zalety malowania natryskowego

Oszczędność czasu

Malowanie natryskowe, w porównaniu z tradycyjnymi sposobami malowania, np. wałkiem czy pędzlem, jest bardzo szybkie. Za pomocą pistoletu, a już szczególnie agregatu, w ciągu dosłownie kilku minut można pomalować nawet kilka metrów kwadratowych ściany. Ponadto, metoda ta mimo iż jest szybka, to nie wymaga zbyt wiele wysiłku od malarza.

Duża dokładność

Podczas malowania natryskowego, krycie farby jest bardzo dokładne i równe. Nie powstają nieestetyczne zacieki czy prześwity. Dodatkowo malowanie natryskowe nie pozostawia śladów po dotknięciu pędzli czy wałków, a tworzy jednolitą warstwę nawet na nierównych powierzchniach. Malowanie natryskowe pozwala również na pokrywanie farbą większych obszarów za jednym razem. Oznacza to, że na ścianie nie odznaczają się widoczne, mniejsze sekcje, które były malowane oddzielnie.

Oszczędność farby i akcesoriów

Podczas malowania natryskowego zużywamy mniej farby niż w czasie tradycyjnego malowania. Oczywiście zależy to od rodzaju natrysku (pistolet lub agregat) oraz od umiejętności malarza, ale generalnie można powiedzieć, że zużycie materiału jest mniejsze. Oprócz tego, mniejsza jest również ilość niezbędnych akcesoriów potrzebnych do malowania. Nie trzeba różnych rodzajów pędzli i wałków przeznaczonych do pokrywania farbą różnych rodzajów powierzchni – wystarczy jeden pistolet lub jeden agregat.

Uniwersalność

Malowanie natryskowe to metoda bardzo uniwersalna – może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, nawet tych nierównych. Oprócz tego, malowanie natryskowe nadaje się do malowania rzeczy o nieregularnym kształcie oraz trudno dostępnych miejsc.

Choć malowanie natryskowe ma dużo zalet, to posiada również swoje wady:

Wady malowania natryskowego

Cena

Proste pistolety do malowania natryskowego można nabyć w stosunkowo niskich cenach. Mimo to i tak ich koszt będzie wyższy niż koszt zakupu tradycyjnego pędzla czy wałka. Inaczej sprawa wygląda w przypadku agregatów do malowania natryskowego. Są to urządzenia za które trzeba zapłacić przynajmniej kilka tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że są na rynku firmy, które oferują wynajem takich sprzętów w o wiele niższej cenie.

Konieczność zdobycia praktyki w posługiwaniu się pistoletem

Technika malowania pistoletem natryskowym wymaga pewnej wprawy. Aby powierzchnia była równomiernie pokryta farbą, należy przestrzegać kilku zasad, np. trzymać pistolet pod odpowiednim kątem czy we właściwej odległości od ściany. Nie jest to trudne, ale wymaga trochę praktyki. Nieco inaczej jest w przypadku agregatów do malowania natryskowego. Są to bardziej zaawansowane maszyny i ich operator musi przejść odpowiednie przeszkolenie, aby nauczyć się nimi pracować.

Konieczność zabezpieczenia otoczenia i malarza

Bez odpowiedniego zabezpieczenia otoczenia, przy malowaniu natryskowym może się zrobić całkiem spory bałagan. Skrupulatne rozłożenie folii, przyklejenie taśm czy odizolowanie powierzchni, które nie będą malowane to absolutna konieczność. Oprócz tego, należy pamiętać, że pistolety natryskowe wytwarzają charakterystyczną mgiełkę, która może dostawać się do dróg oddechowych i oczu malującego, dlatego oprócz otoczenia, tak ważne jest również zabezpieczenie samego malarza.

Ograniczona efektywność

Ograniczona efektywność to wada, która nie dotyczy wszystkich metod malowania natryskowego. Bez wątpienia, jest to minus, który występuje podczas malowania pistoletem. Stosunkowo mała pojemność zbiorników na farbę w pistolecie wymusza bowiem częste przerwy w pracy. Ograniczona efektywność występuje również w przypadku modeli niskociśnieniowych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z agregatami do malowania natryskowego ścian. Są to urządzenia, które pozwalają szybko i efektywnie malować całe budynki i bardzo duże powierzchnie.

Plusy i minusy malowania natryskowego - podsumowanie

Największą zaletą malowania natryskowego bez wątpienia jest szybkość tej metody. Wykorzystanie specjalnego pistoletu do procesu pokrywania powierzchni farbą, sprawia, że cała czynność odbywa się sprawnie i prosto. Wiele osób kojarzy, a nawet myli malowanie natryskowe z malowaniem proszkowym. Faktycznie, i w jednej i w drugiej metodzie do malowania używa się pistoletów, jednak techniki te różnią się od siebie rodzajem farby oraz efektem, jaki można dzięki nim uzyskać. Malowanie proszkowe pozwala na stworzenie bardziej estetycznej i równomiernie pokrytej farbą powierzchni. Dodatkowo, powierzchnie pomalowane proszkowo są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz działanie czynników atmosferycznych niż te malowane natryskowo. 

Malowanie proszkowe jest z kolei o wiele bardziej problematyczne – wymaga m.in. bardzo specjalistycznych sprzętów oraz wysokiej temperatury podczas procesu polimeryzacji. Natomiast malowanie natryskowe jest łatwiejsze do wykonania na własną rękę. Wybór metody malowania zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na dużej estetyce i trwałości to warto wybrać malowanie proszkowe. Jeżeli zaś, chcemy szybko i łatwo odświeżyć kolor farby na danej powierzchni i nie zależy nam bardzo na wysokiej dokładności to lepszym rozwiązaniem może okazać się malowanie natryskowe.

Bibliografia / Netografia

  • jakbudowac.pl, Malowanie natryskowe, https://jakbudowac.pl/Malowanie-natryskowe, Data publikacji: 2016.08.09, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy malowania natryskowego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *