Szukaj

Wady i zalety Feriego Acza

Jedną z głównych postaci "Chłopców z Placu Broni" Fernca Molnara jest waleczny i dzielny przywódca Czerwonych Koszul - Feri Acz. Choć ten chłopiec z pewnością może imponować czytelnikom zarówno swoją postawą, jak i wyglądem, to ma jednak i pewne rysy na swoim charakterze. Jakie można zatem wyróżnić wady i zalety Feriego Acza?

Feri Acz - zalety i wady

Choć Feri Acz na początku jawi się bardziej jako negatywna postać, to łatwo dostrzec u niego również pozytywne cechy charakteru. Feri Acz jak najbardziej ma też zalety i do tych, które najbardziej zasługują na pochwałę i uznanie zalicza się:

Zalety Feriego Acza

Męstwo i odwaga

Feri Acz to chłopak, który nie odczuwa strachu i wykazuje się męstwem również na placu boju. Nie boi się nawet wykraść chorągiewki wrogiej grupy Boki. Odwagą i męstwem kieruje się też w podejmowaniu decyzji o strategii bojowniczej. Nie chce wykorzystywać podstępu, ponieważ jest zdania, że chłopcy pokonają wroga w otwartej i uczciwej walce.

Sprawiedliwość

Acz Feri wykazuje się wysokim poczuciem sprawiedliwości. Jest wyjątkowo wyczulony na poniżanie oraz bicie młodszych i słabszych. Dlatego nie pozwala na takie zachowanie także w swojej grupie. Ponadto sprawiedliwie osądza i karze. Nie zgodził się też na przekupienie stróża ogrodu w zamian za wygnanie przeciwnej grupy. Uważał, że każda grupa zasługuje na równe szanse.

Bycie honorowym

Zarówno w przypadku Nemeczka, jak i na koniec po przegranej bitwie Acz Feri zachowuje się, jak na honorowego przywódcę przystało. Po przegranej walce odchodzi z placu i rezygnuje z przywództwa. Odwiedza też chorego Nemeczka i ma poczucie winy za jego stan zdrowia. Honorowo podchodzi również do samej walki, w której uznaje tylko zasady fair play.

Można śmiało rzec, że mimo pewnej negatywnej otoczki, Ferenc Molnár w niezwykle pozytywnych barwach przedstawił postać Feriego Acza. To jednak nie znaczy, że w jego zachowaniu nie można znaleźć żadnych ujemnych stron. Wręcz przeciwnie, bo jak każdy człowiek i Feri Acz miał swoje wady. Do tych największych można zaliczyć:

Wady Feriego Acza

Wywyższanie się

Feri Acz był niezwykle dzielnym i zadziornym chłopcem, znającym swoją wartość zarówno w grupie, której przewodził, jak i w swoim najbliższym otoczeniu. Często kpił z innych i wywyższał się, uważał też, że skoro ma posłuch u swoich towarzyszy, to wszystko mu wolno.

Okrucieństwo

Najlepszym przykładem na okrucieństwo Feriego Acza jest brak protestu, kiedy bracia Pastorowie wpadli na pomysł, by wykąpać Nemeczka w lodowatej wodzie, tylko za to, że nie chciał zdradzić swojej drużyny i przywódcy Boki. Ponadto zachowanie Feriego budzi strach zwłaszcza wśród młodszych dzieci, które nie chcą się przekonywać, do czego jest zdolny przywódca Czerwonych Koszul.

Niedocenianie przeciwników

Feri Acz był pewny siebie i miał silne poczucie własnych racji, a to z kolei przysłaniało mu realny obraz sytuacji. Nie docenił swoich przeciwników i to właśnie spowodowało, że na koniec przegrał walkę o Plac Broni. Lekceważenie wroga sprawiło bowiem, że źle opracował strategię walki i w konsekwencji zwyciężył Boka. Acz przegrał nie tylko walkę o Plac Broni, ale też przywództwo w grupie, dlatego pokonany musiał odejść.

Plusy i minusy Feriego Acza - podsumowanie

Na początku fabuły Feri Acz jest bezwzględnie tym negatywnym bohaterem. Wyrzucony ze szkoły, z wrogim spojrzeniem i w czerwonej koszuli budzi postrach, ale i respekt wśród rówieśników. Jednakże im bardziej poznaje się tego chłopca, tym bardziej czuje się do niego sympatię. Łatwo też można znaleźć jego dobre strony. Feri ma wiele pozytywnych cech, jak właśnie honor, męstwo czy odwaga. Nie można jednak zapominać, że to wciąż jednak tylko dziecko, które popełnia błędy. Do tych niepochlebnych zachowań należy m.in. wykąpanie Nemeczka w stawie, czy wypuszczenie jeńców, wbrew wcześniej ustalonym regułom. Trzeba też dodać, że mimo wielu cech prawdziwego przywódcy, wielkiego męstwa i nieskrywanej odwagi, nie udało mu się wygrać bitwy i przejąć Placu Broni. Koniec jest więc jego wielką porażką. Traci bowiem nie tylko przywództwo, ale i podziw w oczach chłopców.

Bibliografia / Netografia

  • Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, ISBN: 9788310135209

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *