Szukaj

Wady i zalety garażu podziemnego

Mieszkańcy bloku mają do dyspozycji garaże wolnostojące, miejsca postojowe przed budynkiem lub garaże podziemne. W przypadku nowego budownictwa najpopularniejsza jest ta ostatnia opcja. Zobaczmy jakie są wady, a jakie zalety garaży podziemnych.

Garaż podziemny - zalety i wady

Mimo licznych wad, miejsca w garażach pod ziemią posiadają również wiele zalet, m.in.:

Zalety garażu podziemnego

Gwarancja miejsca parkingowego

Ogromną bolączką mieszkańców bloków i kamienic jest brak wolnych miejsc postojowych przy nieruchomościach. Dotyczy to szczególnie budynków położonych w centrum lub blisko centrum miasta. Garaże podziemne w dużej mierze rozwiązują ten problem. Główną zaletą posiadania miejsca na takim parkingu jest to, że zawsze czeka ono wolne na właściciela.

Ochrona przed niską i wysoką temperaturą

W garażu podziemnym przez cały rok panuje w miarę stała temperatura. Sprawia to, że samochód, który się w nim znajduje, nie nagrzewa się w upalne dni, a zimą jest od razu gotowy do jazdy i nie ma konieczności rozgrzewania silnika.

Ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi i zabrudzeniami

W garażu podziemnym samochód nie moknie od deszczu, nie jest narażony na powstanie wgłębień od gradu i nie ma ryzyka, że zostanie uderzony przedmiotem przywianym przez wichurę. Dodatkowo, stojąc w garażu podziemnym, auto nie brudzi się tak bardzo, gdyż nie spadają na nie liście i zanieczyszczenia z drzew czy odchody ptaków.

Bezpieczeństwo

Parkowanie auta w garażu podziemnym jest w teorii bezpieczniejsze niż zostawianie go na miejscu postojowym przed budynkiem, gdyż dostęp do wielostanowiskowego garażu mają tylko właściciele samochodów i nie mogą tu wchodzić osoby postronne. Dzięki temu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś auto uszkodzi lub ukradnie.

Posiadanie miejsca w garażu podziemnym wiąże się z pewnymi wadami. Oto najważniejsze z nich:

Wady garażu podziemnego

Wąskie miejsca parkingowe

Wymiary miejsc parkingowych w garażach podziemnych są regulowane przez przepisy. Jeszcze do 2018 roku, miejsce postojowe musiało mieć minimum 5 m długości oraz 2,3 m szerokości i to właśnie takiej wielkości są miejsca postojowe w wielu starszych garażach podziemnych. Obecnie obowiązujące regulacje zwiększają nieco szerokość minimalną do 2,5 m, jednak i ona nie jest zbyt duża. Z tego względu parkowanie w garażu podziemnym wymaga posiadania pewnych umiejętności i może być stresujące i czasochłonne dla początkujących kierowców.

Ciasnota

Wąskie miejsca parkingowe to nie jedyna zmora kierowców parkujących swoje auta w garażu podziemnym. W takich garażach panuje ciasnota nie tylko na miejscach postojowych, ale także i na korytarzach i ścieżkach między rzędami miejsc parkingowych. Trzeba uważać, aby nie wjechać w żaden element architektury, inny pojazd czy nawet pieszego. To duży problem, szczególnie w godzinach szczytu, gdy ludzie wyjeżdżają do pracy lub wracają do domu.

Niebezpieczeństwa uszkodzenia auta na zjazdach

Garaże podziemne, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się pod poziomem 0. Z tego względu, aby się do nich dostać lub z nich wyjechać, trzeba pokonać zazwyczaj dość silny zjazd w dół lub wjazd w górę. Niestety, bardzo często, zjazdy i wjazdy są strome i słabo wyprofilowane, dlatego mogą stanowić zagrożenie i ryzyko uszkodzenia aut o niskim zawieszeniu.

Brak możliwości przechowywania przedmiotów

Wiele osób ceni sobie garaże ze względu na to, że można przechowywać w nich wiele przedmiotów, np. narzędzia, zapasy żywności czy po prostu rzeczy, które nie są w danym momencie potrzebne w mieszkaniu. Niestety, w przypadku garaży podziemnych nie ma mowy o przechowywaniu w nich różnego rodzaju przedmiotów. Po pierwsze, nie ma w nich na to miejsca, a po drugie, w regulaminach garaży podziemnych często znajdują się zakazy dotyczące przetrzymywania w garażach rzeczy łatwopalnych lub takich, które utrudniają akcję gaśniczą lub ewakuację podczas pożaru. W związku z nimi, zazwyczaj w garażu podziemnym w obrębie miejsca postojowego może znajdować się tylko samochód.

Problem z autami elektrycznymi

Z parkowaniem aut elektrycznych lub hybrydowych w garażu podziemnym może wiązać się kilka problemów. Przede wszystkim często nie jest to mile widziane przez zarządców budynku. Niechęć ta wynika głównie z obawy przed wybuchem pożaru, który takie auto mogłoby spowodować. Kolejny kłopot może być związany z brakiem gniazdek elektrycznych w garażach. To z kolei wiąże się z niemożnością ładowania samochodu podczas jego postoju. Zapewnienie źródła energii w garażu podziemnym leży nie tylko wyłącznie w dobrej woli zarządcy oraz dostawcy prądu elektrycznego, ale czasem może być i nawet niemożliwe ze względów technicznych lub bardzo kosztowne.

Problem z autami napędzanymi gazem

Samochód z napędem LPG korzysta z „gazu”, czyli mieszanki składającej się głównie z butanu i propanu. Taki skład wiąże się z dużym ryzykiem powstania wybuchu. Z tego względu, wiele garaży podziemnych posiada zakaz wjazdu dla aut z napędem LPG.

Plusy i minusy garażu podziemnego - podsumowanie

Korzystanie ze wspólnego garażu wiąże się ze sporymi ograniczeniami i obowiązkiem przestrzegania wielu ograniczeń, które mogą być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to szczególnie małej ilości miejsca i związanego tym braku komfortu. Poszkodowani mogą czuć się również posiadacze aut elektrycznych oraz tych z napędem LPG, którzy nie do każdego garażu podziemnego będą mogli w ogóle wjechać. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie te zakazy i nakazy są spowodowane troską o bezpieczeństwo, szczególnie ochroną przed pożarem. Mimo kilku niedogodności, garaż podziemny jest dużą wygodą. Jeżeli komuś zależy na bezpieczeństwie auta, ochroną przed zjawiskami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami oraz potrzebuje garażu wyłącznie po to, aby przechowywać w nim samochód, a nie inne przedmioty, to zdecydowanie powinien wykupić dla siebie miejsce postojowe w takim garażu.

Bibliografia / Netografia

  • bud-dom.com.pl, Garaż podziemny – czy warto mieć? Jakie są wady i zalety garażu podziemnego?, https://www.bud-dom.com.pl/garaz-podziemny-czy-warto-miec-jakie-sa-wady-i-zalety-garazu-podziemnego/, Data publikacji: 2021.11.20, Data odczytu: 2023.07.07 
plusy i minusy garażu podziemnego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *