Szukaj

Wady i zalety odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to metoda oczyszczania wody, którą można zastosować w domu - jakie są jej wady i zalety? Przede wszystkim warto docenić wysoką skuteczność takiego rozwiązania. Dzięki odwróconej osmozie można uzyskać idealnie czystą wodę pitną, bez śladu osadów, zanieczyszczeń i drobnoustrojów widocznych jedynie pod mikroskopem. Jednak nie jest to metoda idealna - co trzeba wziąć pod uwagę przed zamontowaniem takiego systemu?

Odwrócona osmoza - zalety i wady

Odwrócona osmoza niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego warto zamontować taki system u siebie w domu lub firmie?

Zalety odwróconej osmozy

Skuteczność w oczyszczaniu wody

Największą zaletą odwróconej osmozy jest możliwość uzyskania niemal 100-procentowo czystej wody. Nie jest to chwyt marketingowy, ponieważ membrany osmotyczne są w stanie odfiltrować wirusy, bakterie, rozmaite związki chemiczne czy nawet pojedyncze atomy. Poza tym wkłady filtrujące usuwają także „zwykłe” zanieczyszczenia, które mogą nadawać wodzie nieświeży smak, brzydki kolor czy nieprzyjemny zapach. Dzięki odwróconej osmozie woda w kranie ma neutralne właściwości organoleptyczne, więc nie ma wpływu na jakość przyrządzanych potraw czy napojów.

Wygodny dostęp do świeżej wody

Woda z wodociągu może być zanieczyszczona rdzą, metalami ciężkimi czy chlorem, z kolei woda z własnego ujęcia może być skażona bakteriologicznie i zawierać nadmierne ilości pierwiastków śladowych (żelaza, manganu). W związku z tym wiele osób ufa tylko wodzie butelkowanej – niestety noszenie całych zgrzewek ze sklepu jest uciążliwe (zwłaszcza dla osób niezmotoryzowanych), poza tym zapasy wcześniej czy prędzej się wyczerpują. Tymczasem dzięki systemowi odwróconej osmozy można mieć stały dostęp do idealnie czystej, świeżej wody. Nie trzeba więc dźwigać ciężkich butelek – wystarczy odkręcić kran i można pić tyle (czystej) wody, ile się chce.

Oszczędności na zakupie wody

Dzięki systemowi filtrującemu nie trzeba nosić butelek z wodą, ani za nie płacić. Odwrócona osmoza pozwala zaoszczędzić, co nabiera znaczenia zwłaszcza tam, gdzie zużywa się duże ilości wody pitnej. Takie urządzenie przyda się szczególnie dużym rodzinom, firmom oraz osobom, które ze względu na dietę czy uprawianie sportu mają większe zapotrzebowanie na wodę. System odwróconej osmozy może być również odpowiedzią na coraz wyższe ceny wód butelkowanych oraz rosnące ilości plastikowych odpadów, które nie są obojętne dla środowiska.

Wiele różnych zastosowań oczyszczonej wody

Woda pozyskana w procesie odwróconej osmozy jest świeża, neutralna pod względem organoleptycznym i pozbawiona większości zanieczyszczeń (w tym bakterii, wirusów, związków mineralnych). Czyste H2O nie ma wpływu na jakość potraw i napojów, a przy tym nie zostawia po sobie osadu. Dzięki temu woda z systemu odwróconej osmozy doskonale nadaje się do wielu domowych zastosowań, takich jak:

 • gotowanie,
 • mycie składników (np. warzyw i owoców),
 • przygotowywanie napojów,
 • przygotowywanie jedzenia/picia dla niemowląt i małych dzieci,
 • mycie wrażliwych powierzchni,
 • uzupełniania sprzętu AGD (kostkarka do lodu, ekspres do kawy, żelazka),
 • czynności higieniczne (np. irygacja jamy ustnej, irygacja zatok),
 • napełnianie akwarium.

Oczyszczanie wody bez chemii

W domowych systemach odwróconej osmozy za oczyszczanie wody odpowiedzialne są filtry (mechaniczne i z węglem aktywnym) oraz specjalna membrana osmotyczna. Cały proces odbywa się bez udziału chemicznych środków do uzdatniania wody (np. koagulantów). Tam, gdzie wymagana jest wysoka wydajność filtracji (np. w zakładach przemysłowych) stosuje się jedynie preparaty dbające o czystość systemu.

Odwrócona osmoza to nie tylko korzyści, ale i pewne minusy. Na szczęście niektóre wady można zniwelować za pomocą prostych rozwiązań.

Wady odwróconej osmozy

Zużywanie dużych ilości wody na tzw. odrzut

Jednym z najważniejszych argumentów przeciwko odwróconej osmozie jest marnowanie wody na tzw. odrzut. Jest to woda zawierająca zanieczyszczenia, którą system odprowadza do kanalizacji. W zależności od ciśnienia w instalacji na jeden litr oczyszczonej wody może przypadać od 2 do nawet 8 litrów odrzutu. Warto jednak wiedzieć, że odrzut zapobiega zatkaniu systemu (a konkretnie membrany osmotycznej) przez zanieczyszczenia. Ponadto wody z odrzutu nie trzeba wylewać do kanalizacji – można wykorzystać ją np. do podlewania roślin.

Wyjaławianie wody

Membrana osmotyczna odfiltrowuje z wody niemal wszystkie związki chemiczne. Niestety dotyczy to także składników dobroczynnych dla człowieka, czyli mikro- i makroelementów. Nieoczyszczona woda pitna jest bowiem źródłem takich minerałów jak wapń, magnez, potas, żelazo, mangan, miedź, fluor i sód. Można jednak zniwelować ten efekt i powtórnie nasycić przefiltrowaną wodę cennymi składnikami za pomocą wymiennych wkładów mineralizujących. Zwykle można w ten sposób wzbogacić wodę w wapń, magnez, potas i fosfor.

Koszty początkowe

Osoby, które chcą założyć system odwróconej osmozy w domu lub firmie, powinny być świadome związanych z tym kosztów. Ceny takich urządzeń są różne – można zapłacić mniej niż tysiąc złotych lub kilka tysięcy. Należy przy tym liczyć się z tym, że najtańsze systemy są mniej skuteczne w wyłapywaniu zanieczyszczeń, a dodatkowo potrzebują częstszej wymiany podzespołów (co przekłada się na większe koszty eksploatacyjne). Do ceny urządzenia trzeba doliczyć koszt montażu, choć czasami użytkownicy robią to samodzielnie, a niektóre firmy zajmujące się sprzedażą systemów filtrujących oferują taką usługę za damo.

Koszty eksploatacyjne

Na koniec trzeba wziąć pod uwagę koszt wymiany podzespołów, w tym różnego rodzaju wkładów filtrujących, membrany osmotycznej i ewentualnie mineralizatora.
Wkłady do odwróconej osmozy trzeba wymieniać co 6-12 miesięcy, a cały komplet kosztuje od 50 do 350 złotych w zależności od producenta. Membranę osmotyczną wymienia się znacznie rzadziej (2-5 lat) i trzeba wówczas zapłacić od 50 do 200 złotych.

Konieczność wygospodarowania miejsca na montaż

Szafka pod zlewem to doskonałe miejsce na kosz na śmieci i… kompaktowy system odwróconej osmozy. Nie da się ukryć, że urządzenie wraz z filtrami potrzebuje przestrzeni, co warto uwzględnić podczas projektowania kuchni. Z reguły cały system zajmuje 25-50% miejsca w kuchennej szafce, więc bez problemu można go wkomponować także w istniejącą zabudowę. Poza tym należy wygospodarować miejsce na blacie na dodatkowy kran – można jednak tego uniknąć i zamontować baterię trójdrożną. Jeśli chodzi o zastosowanie przemysłowe, to odwrócona osmoza zajmuje mniej miejsca niż inne systemy uzdatniania wody.

Ograniczone zastosowanie

Systemy odwróconej osmozy zakładane w domach mają ograniczoną wydajność. W związku z tym stosuje się je głównie w kuchni, gdzie oczyszczona w ten sposób woda służy do picia, gotowania lub uzupełniania AGD (np. ekspresu do kawy).

Plusy i minusy odwróconej osmozy - podsumowanie

Odwrócona osmoza to proces, dzięki któremu można mieć niewyczerpany dostęp do idealnie czystej i świeżej wody. Tym sposobem można zaoszczędzić na zakupie wody pitnej w butelkach oraz wody zdemineralizowanej, niezbędnej np. do sprzętu AGD czy akwarystyki. Pozyskana w ten sposób woda jest wolna od widocznych zanieczyszczeń, bakterii, wirusów oraz większości związków chemicznych. Niestety dotyczy to także cennych dla organizmu mikro- i makroelementów, dlatego systemy odwróconej osmozy często wyposaża się we wkłady umożliwiające ponowną mineralizację wody. Poza tym należy również pamiętać o wymienianiu zużytych podzespołów, co wiąże się z ponoszeniem regularnych kosztów eksploatacyjnych.

Bibliografia / Netografia

 • zestudni.pl, Lewicka M., Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu? https://www.zestudni.pl/blog/plusy-i-minusy-odwroconej-osmozy-czy-warto-ja-miec-w-domu/, Data publikacji: 2019.08.06, Data odczytu: 2023.04.24
 • tooba.pl, Odwrócona osmoza – jak działa, zalety, wady, cena,  https://www.tooba.pl/porady/Odwrocona-osmoza-jak-dziala-zalety-wady-cena, Data publikacji: 2021.11.25, Data odczytu: 2023.04.23
 • inzynierwody.pl, Odwrócona osmoza, https://inzynieriawody.pl/odwrocona-osmoza/, Data odczytu: 2023.04.23
plusy i minusy odwróconej osmozy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *