Szukaj

Wady i zalety internetu

Internet ma swoje wady i zalety. Globalna sieć jest nie tylko źródłem rozrywki, ale przede wszystkim dostarcza informacji i oferuje internautom mnóstwo możliwości rozwoju. Warto przy tym pamiętać o zagrożeniach, które czyhają już na najmłodszych użytkowników.

Internet - zalety i wady

Internet ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim pomaga w codziennym życiu, ale może również mieć korzystny wpływ na rozwój człowieka.

Zalety internetu

Łatwy dostęp do informacji

Internauta nie musi włączać radia czy telewizora, by wiedzieć, co dzieje się w kraju i na świecie – wystarczy smartfon i połączenie z internetem. Dzięki sieci użytkownik ma stały dostęp do informacji i może je pozyskiwać z różnych źródeł (np. portali internetowych, mediów społecznościowych, telewizji online). Oprócz bieżących wiadomości internet stanowi doskonałe źródło merytorycznej wiedzy. Sieć jest jak ogromna wirtualna biblioteka pełna książek i publikacji naukowych, często dostępnych zupełnie za darmo.

Sprawna komunikacja

Jak utrzymywać więź z małżonkiem, który pracuje za granicą? Jak nie stracić kontaktu z dzieckiem, które wyjechało na studia i rzadko odbiera telefony? W takich przypadkach najczęściej polega się na internecie, który doskonale sprawdza się w utrzymywaniu relacji na odległość. Komunikacja może polegać na wymianie wiadomości czy nawiązywaniu połączeń głosowych i wideo. Można korzystać z komunikatorów internetowych, aplikacji mobilnych czy tradycyjnego maila. W ten sposób można porozumiewać się nie tylko z rodziną czy znajomymi, ale również z pracodawcą, uczelnią czy urzędami.

Łatwy dostęp do rozrywki

Internet to niekończące się źródło rozrywki – można do woli przebierać w treściach i plikach multimedialnych, które są publikowane w mediach społecznościowych, na stronach www, portalach czy blogach. Mnóstwo rozrywki zapewniają również płatne serwisy streamingowe, dzięki którym można oglądać filmy i seriale lub słuchać muzyki czy podcastów. Dzięki internetowi treści rozrywkowe są dostępne 24 godziny na dobę i można z nich skorzystać także poza domem, np. podczas jazdy autobusem czy w poczekalni u lekarza.

Możliwość pobierania programów

Potrzebny program do obróbki zdjęć, edytowania tekstu czy prezentacji multimedialnej? Nic prostszego – w sieci można znaleźć mnóstwo zupełnie darmowych lub płatnych programów, które można pobrać na komputer w kilka minut. Podobne możliwości mają użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy mogą ściągać różnego rodzaju aplikacje, np. do nauki języka czy robienia zakupów. Tym sposobem można uczyć się, pracować, rozwijać pasje i talenty bez wychodzenia z domu i niemal z każdego miejsca na Ziemi.

Możliwość załatwiania spraw bez wychodzenia z domu

Do niedawna wszystkie ważne sprawy trzeba było załatwiać osobiście, a petenci musieli liczyć się z długimi kolejkami czy przedłużającymi się procedurami. Nierzadko trzeba było wziąć wolne w pracy i jechać do innej miejscowości. Tymczasem dzisiaj można wiele spraw załatwić z domu – wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do sieci. Przez internet można załatwić wiele spraw urzędowych, założyć konto w banku, otrzymać poradę zdrowotną i receptę czy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość zdalnej pracy i nauki

Internet to prawdziwe remedium dla osób, które z różnych powodów nie mogą pracować poza domem, np. matek małych dzieci, osób niepełnosprawnych oraz niemobilnych mieszkańców małych miejscowości. Pracy zdalnej szukają również osoby, które chcą podróżować po świecie. Dzięki internetowi nie trzeba tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy, a jednocześnie nadal można rozwijać się i być czynnym zawodowo.

Za pośrednictwem sieci warto również zdobywać dodatkowe kompetencje. Można wziąć udział w kursach online albo zapisać się na studia eksternistyczne realizowane niemal w całości przez internet. Z nauki zdalnej mogą skorzystać również dzieci i młodzież, które realizują obowiązek szkolny w nauczaniu domowym.

Możliwość robienia zakupów

Przez internet można kupić prawie wszystko – kosmetyki, ubrania, żywność, środki czystości, książki, części do samochodu czy narzędzia. Nie trzeba jechać do sklepu czy tracić czasu na szukanie odpowiedniej rzeczy. Wszystko jest dostępne w zasięgu ręki – wystarczy wyjąć smartfon i znaleźć potrzebny produkt. Dzięki zakupom internetowym można również zaoszczędzić, ponieważ z reguły w sklepach online ceny są niższe niż w sklepach stacjonarnych i można liczyć na rozmaite promocje.

Internet ma swoje minusy. Większość zagrożeń wynika z nieostrożnego korzystania z sieci i nieprzestrzegania tzw. higieny cyfrowej.

Wady internetu

Złośliwe oprogramowanie

Internet to wirtualna brama, przez którą do urządzenia (komputera, smartfona) może przedostać się złośliwe oprogramowanie. Ryzyko zainfekowania jest spore – wystarczy otworzyć załącznik lub kliknąć link w wiadomości albo pobrać program czy aplikację z nieznanego źródła. Wyróżnia się następujące rodzaje złośliwego oprogramowania:

 • Wirusy: zakłócają działanie urządzenia, wykonują niepożądane operacje, usuwają dane z dysku twardego.
 • Ransomware: szyfruje ważne pliki, a następnie żąda zapłaty za przywrócenie danych.
 • Scareware: nakłania użytkownika do zakupu fałszywego programu antywirusowego.
 • Robaki: mnożą się na różnych urządzeniach, przejmują nad nimi kontrolę i umożliwiają przeprowadzenie cyberataku.
 • Programy szpiegujące: pozwalają zdalnie monitorować działania użytkownika.
 • Trojany: potrafią m.in. wykraść dane, uszkodzić urządzenie, a nawet przejąć nad nim kontrolę.
 • Adware: wyświetla niechciane reklamy (np. w szybko wyskakujących oknach).
 • Bezplikowane złośliwe oprogramowanie: bardzo trudne do wykrycia i usunięcia.

Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość to bardzo szerokie zagadnienie. Można tu wyróżnić działania typowe dla przestępczości cyfrowej, a więc m.in. hacking, rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania, „podsłuchiwanie” w sieci (sniffing), podszywanie się pod osoby, firmy lub instytucje w celu wyłudzenia danych (phishing), sabotaż komputerowy czy zablokowanie dostępu do danych lub informacji. 

Osobną kategorię stanowią przestępstwa tradycyjne dokonywane przy użyciu sieci internetowej. Chodzi m.in. o pedofilię i molestowanie seksualne, kradzieże i oszustwa, handel dokumentami czy rozpowszechnianie treści nielegalnych (np. faszystowskich, terrorystycznych).

Warto także wspomnieć o mrocznej stronie internetu, czyli sieci dark web, która umożliwia przestępcom znalezienie nabywców na swoje towary (broń, narkotyki, treści pedofilskie) lub usługi (hacking, pobicia lub zabójstwa na zlecenie, fałszowanie dokumentów).

Możliwość uzależnienia od internetu

Osoby uzależnione od internetu spędzają coraz więcej czasu w sieci i nie potrzebują do tego specjalnej motywacji (typu nauka czy praca). Gdy ktoś zwróci na to uwagę, uzależniony reaguje agresją lub kłamie. Z czasem internauta zaczyna odczuwać uczucia i emocje typowe dla osób uzależnionych: cierpienie wynikające z negatywnych skutków korzystania z internetu, ekscytację na przemian z poczuciem winy, smutek „zagłuszany” kolejną sesją w sieci. Podczas korzystania z internetu uzależniony może nie przestrzegać zasad moralnych i narazić siebie lub rodzinę na problemy finansowe. W przypadku braku dostępu do internetu uzależniony może odczuwać objawy zespołu abstynencyjnego.

Cyberprzemoc (cyberbullying)

Zjawisko przemocy w internecie przejawia się przede wszystkim hejtem, czyli agresywnym słownictwem skierowanym do konkretnej osoby, poniżaniem czy stosowaniem gróźb. Cyberprzemoc polega również na rozpowszechnianiu treści (zdjęć, filmów, prywatnych wiadomości), które stawiają ofiarę w negatywnym świetle. Z czasem sprawca może posunąć się do fizycznej agresji i doprowadzić ofiarę do wykluczenia z grupy (np. rówieśniczej). Zjawisku sprzyja fakt, że internet daje poczucie pozornej anonimowości i nie wymaga bezpośredniej konfrontacji.

Łatwy dostęp do nielegalnych i szkodliwych treści

W środowisku internetowym można łatwo natknąć się na treści niezgodne z prawem czy mające negatywny wpływ na psychikę człowieka. Są to przede wszystkim materiały pornograficzne, autentyczne filmy zawierające sceny przemocy, treści o charakterze dyskryminującym. Takie treści są szczególnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży – często wystarczy potwierdzić komunikat „mam 18 lat”, żeby uzyskać do nich dostęp. Użytkownicy wymieniają się takimi materiałami w swojej grupie, czym przyczyniają się do rozpowszechniania szkodliwych treści w internecie.

Plusy i minusy internetu - podsumowanie

W dzisiejszych czasach coraz trudniej obyć się bez internetu. Z wirtualnej rozrywki korzystają już kilkuletnie dzieci, a osoby dorosłe dostrzegają zalety mediów społecznościowych, zakupów online czy pracy zdalnej. Jednak nie wolno zapominać, że internet tworzą ludzie, a ci nie zawsze mają dobre zamiary. Ważne zatem, aby podczas korzystania z sieci zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Bibliografia / Netografia

 • Co to jest złośliwe oprogramowanie?, McAfee, https://www.mcafee.com/pl-pl/antivirus/malware.html.
 • Hanisz P., Analiza zagrożeń internetu, w: Staniszewski M. (red.), Kretek H. (red.), Zrównoważony rozwój i europejski zielony ład, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2021, s. 27-39.
 • Stefanowicz M., Cyberprzestępczość – próba diagnozy zjawiska, „Kwartalnik policyjny”, 2017, nr 4, s.19-23.
 • Wojtkowiak M., Szumilas-Praszek W., Internet jako współczesne medium zagrożenia czy edukacji? Rola internetu w nowoczesnym społeczeństwie, „Społeczeństwo i rodzina”, 2013, nr 37 (4), s.133-141.
 • bizserver.eu, Słownik pojęć IT, Data publikacji: 2023.04.23, Data odczytu: 2023.08.19
internet wady i zalety

Podziel się opinią!

2 odpowiedzi

 1. Niesamowite, jak daleko zaszliśmy od wynalezienia i popularyzacji internetu. Ten wynalazek niewątpliwie zrewolucjonizował nasze życie na wiele sposobów i, moim zdaniem, w znakomitej większości na plus.

  Przede wszystkim internet dał nam dostęp do niemal nieskończonej ilości informacji. Dzięki temu edukacja stała się dostępna dla znacznie szerszej grupy ludzi, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Nawet w najbardziej odległych zakątkach świata, jeśli jest dostęp do internetu, jest też dostęp do wiedzy.

  Poza tym internet umożliwił nawiązanie kontaktów z ludźmi na całym świecie. Nie chodzi tu tylko o media społecznościowe, ale też o możliwość pracy zdalnej, co jest niewątpliwie jednym z największych atutów internetu, szczególnie widocznym w czasach pandemii.

  Nie można też zapominać o tym, jak internet wpłynął na rozwój małych przedsiębiorstw. Dzięki platformom sprzedażowym i mediom społecznościowym, lokalne biznesy mogą teraz dotrzeć do globalnej bazy klientów, co wcześniej było praktycznie niemożliwe bez ogromnych inwestycji w marketing i dystrybucję.

  Ostatni, ale nie mniej ważny argument – internet jako narzędzie do promocji i ochrony praw człowieka. Dzięki możliwościom, jakie daje globalna sieć, wiele ruchów społecznych zyskało na sile, a informacje o łamaniu praw człowieka szybko docierają do globalnej opinii publicznej, co często mobilizuje do działania.

  Oczywiście, jak każda technologia, internet ma też swoje wady i może być używany w szkodliwy sposób, ale moim zdaniem korzyści, które przyniósł nam ten wynalazek, znacznie przeważają nad potencjalnymi negatywnymi skutkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *