Szukaj

Wady i zalety reklamy w internecie

Reklama w internecie ma wady i zalety. W czasach zdominowanych przez internet trudno sobie wyobrazić promowanie działalności bez tego medium. Reklama online zastosowana umiejętnie zapewni marce rozpoznawalność i zwiększy konwersję na stronie internetowej firmy. Z kolei nieprzemyślana reklama nie przyniesie żadnych efektów (poza stratą pieniędzy), a nawet może negatywnie odbić się na wizerunku.

Reklama w internecie - zalety i wady

Reklama w internecie ma również wiele plusów. Przede wszystkim internet zapewnia wiele różnych narzędzi reklamowych, dzięki czemu każdy może wybrać sposób promocji odpowiednio do budżetu, potrzeb czy zaangażowania.

Zalety reklamy w internecie

Wybór różnorodnych narzędzi reklamowych

Reklama telewizyjna to 30-sekundowy spot. Tymczasem reklama w internecie może przyjąć rozmaite formy: od darmowej wizytówki w wyszukiwarce, przez banery i wyskakujące okna, kampanie w wyszukiwarce i mediach społecznościowych, aż po reklamy natywne i content marketing. W celu utrzymania kontaktu z klientem firma może wykorzystywać również pocztę e-mail, czyli mailingi i newslettery. Marka może promować swoją działalność także za pomocą filmów promocyjnych i gier, a także poprzez współpracę z influencerami. Firmy zajmujące się handlem mogą korzystać również z narzędzi promocyjnych dostępnych na platformach sprzedażowych.

Możliwość interakcji z klientami

Reklama w internecie nie jest skierowana w próżnię – odbiorcami są konkretni internauci, z którymi firma może nawiązać kontakt. Komunikacji z klientem sprzyjają szczególnie media społecznościowe. Wystarczy, że internauta skomentuje post sponsorowany – firma może odpowiedzieć bezpośrednio pod komentarzem lub zaprosić internautę do rozmowy w wiadomości prywatnej (np. w celu zaprezentowania oferty). Kontakt z klientami można nawiązać także w wizytówkach Google – firma może np. podziękować internaucie za opinię lub wyjaśnić nieporozumienie związane z zakupem produktu lub usługi.

Duże możliwości dotarcia do grupy docelowej

W odróżnieniu od radia czy telewizji internet pozwala dotrzeć do osób, które będą rzeczywiście zainteresowane produktem lub usługą. Służą do tego pliki cookies, które są „cyfrowym śladem” po wizycie użytkownika na danej witrynie. Dzięki plikom cookies można dotrzeć do osób, które już wcześniej odwiedziły stronę firmy (tzw. kampania remarketingowa). W branży online marketingu ważną rolę odgrywa również geotargetowanie, czyli wyznaczenie grupy docelowej na podstawie miejsca zamieszkania. Dotarcie do klienta ułatwia również appografia, czyli metoda selekcjonowania internautów według rodzaju zainstalowanych aplikacji mobilnych.

Duży zasięg

Na całym świecie z internetu korzysta ponad 5 miliardów ludzi – tak wynika z raportu Digital 2022 opublikowanego przy współpracy z agencją kreatywną We Are Social oraz platformą Hootsuite. Z kolei według badań Mediapanel w samej Polsce jest ok. 30 milionów internautów, przy czym codziennie z internetu korzysta ok. 25 milionów osób. Taki zasięg jest oczywiście imponujący, niemniej w skutecznej kampanii nie chodzi o dotarcie do jak największej liczby osób, lecz o dotarcie do tych właściwych.

Brak barier czasowych

Reklamy w tradycyjnych mediach są emitowane o wyznaczonych godzinach, tymczasem w internecie nie ma ograniczenia czasowego. Reklamy displayowe wyświetlają się przez całą dobę o dowolnych porach, a raz opublikowane treści promocyjne (np. artykuły sponsorowane) mogą wyświetlać się tak długo, jak długo istnieje dana witryna (choć nie każdy wydawca zapewnia taką możliwość). Dzięki temu niektóre formy promowania w internecie cały czas pracują na rozpoznawalność marki, nawet długo po zakończeniu kampanii reklamowej.

Stosunkowo niewielkie koszty

Reklama w internecie kosztuje mniej niż reklama w telewizji, a jednocześnie zapewnia większy zasięg i większe możliwości dotarcia do grupy docelowej. Internet oferuje różne formy promocji – każdy może wybrać odpowiednią w zależności od budżetu. Poza tym koszty reklamy w sieci można łatwo kontrolować. Można płacić za samo wyświetlenie reklamy, za kliknięcie w link lub nawiązanie interakcji – osiągnięcie każdego z tych celów wiąże się z inną ceną. Przy wystarczająco dużym budżecie można też połączyć reklamę online z tradycyjną, np. poprzez wyemitowanie filmu promocyjnego.

Możliwość modyfikacji

W odróżnieniu od reklamy telewizyjnej reklamę online można łatwo zmodyfikować, np. poprzez ulepszenie dotychczasowej treści lub wykorzystanie zupełnie nowego materiału. Przykładowo jeżeli promowany post w mediach społecznościowych nie przynosi oczekiwanej konwersji, można w każdej chwili zawiesić kampanię i rozpocząć nową z nowym postem. Ważne jest, aby firma monitorowała skuteczność reklamy, analizowała efekty i w razie konieczności szybko wprowadziła zmiany.

Reklama w internecie ma swoje wady, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania strategii marketingowej.

Wady reklamy w internecie

Duża konkurencja

Jeśli nie można czegoś znaleźć w internecie, to prawdopodobnie to coś nie istnieje – dlatego też trudno dzisiaj znaleźć firmę, kto w żaden sposób nie promuje swojej działalności w sieci. Reklamy firm są prawie wszędzie:

 • na wizytówkach i mapach Google,
 • w wynikach wyszukiwania,
 • mediach społecznościowych,
 • poczcie e-mail,
 • na forach,
 • blogach i
 • portalach internetowych.

Oczywiście nie w każdej branży panuje jednakowa konkurencja i nie w każdej formie reklamy ten czynnik będzie miał tak samo duże znaczenie.

Brak natychmiastowych efektów (w niektórych przypadkach)

Niektóre rodzaje reklamy działają niemal od razu, na efekty innych trzeba czekać miesiącami. Czasochłonne jest zwłaszcza pozycjonowanie, które wymaga m.in.:

 • zoptymalizowania strony www,
 • dobrania właściwych słów kluczowych oraz 
 • zbudowania wartościowego zaplecza zewnętrznych odnośników (backlinków).

Promowanie w tej formie zaczyna działać dopiero po dłuższym czasie, jednak może zapewnić lepsze efekty niż promowanie za pomocą reklam displayowych (np. Google Ads).

Konieczność dostosowania się do zasad

Każda forma promowania w internecie ma określone reguły. Przykładowo reklamy Google Ads wymagają dostosowania się do warunków redakcyjnych i technicznych (chodzi m.in. o limit znaków, wielkość plików, zachowanie proporcji), a także przestrzegania zasad dotyczących niedozwolonych praktyk i treści. Z kolei pozycjonowanie strony wymaga dostosowania się do algorytmów Google, w przeciwnym razie witrynie grozi spadek pozycji w wynikach wyszukiwania.

Konieczność określenia grupy docelowej/zebrania bazy danych

Reklama w internecie nie będzie skuteczna, jeśli nie trafi do właściwego odbiorcy. Dlatego przed rozpoczęciem kampanii marketingowej najpierw należy określić grupę docelową, tj. sporządzić charakterystykę osób potencjalnie zainteresowanych ofertą firmy (chodzi m.in. o płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód). Z kolei promowanie w formie mailingu wymaga dodatkowo zebrania bazy danych adresów e-mail – oczywiście najlepiej od osób, które będą potencjalnymi klientami.

Możliwość osiągnięcia odwrotnego efektu od zamierzonego

Reklama w internecie może przynieść efekt odwrony od zamierzonego. Przykładowo nieprzemyślany wpis w mediach społecznościowych może doprowadzić do tego, że użytkownik przestanie obserwować stronę. Z kolei negatywna opinia pod wizytówką Google może zniechęcić potencjalnego klienta do zakupu czy skorzystania z usługi. Niekorzystny wpływ na wizerunek marki mogą mieć również zbyt nachalne reklamy displayowe (np. banery, wyskakujące okna pop-up) oraz kampanie z udziałem skompromitowanych influencerów.

Możliwość zignorowania lub zablokowania przez użytkownika

Reklamę w telewizji łatwo pominąć  wystarczy wziąć pilot i zmienić kanał. Użytkownicy internetu też mają swoje sposoby na omijanie niechcianych reklam. Z programów blokujących treści reklamowe (tzw. adblock) korzysta już ok. 42% polskich internautów i ten odsetek stale rośnie. Reklamy można wyłączyć też ręcznie albo po prostu… zignorować. Dlatego tak ważne jest dobre określenie grupy docelowej – im lepszy dobór odbiorców, tym większe szanse, że reklama nie zginie w czeluściach internetu.

Plusy i minusy reklamy w internecie - podsumowanie

Reklama w internecie to stosunkowo niedrogi sposób na promocję marki, produktu lub usługi. Firma może korzystać z różnych narzędzi w zależności od celu reklamowego i budżetu. Dzięki internetowi można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców oraz nawiązać kontakt z klientem. Niemniej sukces zależy od strategii marketingowej – zwłaszcza doboru odpowiednich narzędzi oraz prawidłowego określenia grupy docelowej.

Bibliografia / Netografia

 • Jaska E., Determinanty skutecznej reklamy medialnej, „Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie. Polityki Europejskie, Finanse i Marketing”, 2013, nr 10 (59), s. 312-319
 • More Than 5 Billion People Now Use the Internet, We are social, https://wearesocial.com/uk/blog/2022/04/more-than-5-billion-people-now-use-the-internet/
 • Mróz-Gorgoń B., Szymański G., E-reklama i marketingowe wykorzystanie wyszukiwarek internetowych – przegląd istniejących form i pojęć, „Studia i prace WNEiZ US”, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytet Szczeciński, 2016, nr 43/2, s.199-207
 • Raport Zjawisko Blokowania Reklam: WYNIKI BADANIA, IAB Polska, 2019, https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-zjawisko-blokowania-reklam-wyniki-badania/
 • Wyniki badania Mediapanel za październik 2022, Gemius Polska, https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/wyniki-badania-mediapanel-za-pazdziernik-2022.html/
reklama w internecie wady i zalety

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Niezwykle interesujący artykuł, który świetnie podkreśla fakt, iż reklama w internecie jest w stałym procesie ewolucji. To dynamicznie zmieniające się pole, gdzie trzeba być na bieżąco, inaczej konkurencja nas wyprzedzi. Dla tych, którzy nie mają czasu czy wiedzy, aby śledzić te zmiany, idealnym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia kampanii specjalistom.

  Według mnie, najskuteczniejsze w dzisiejszych czasach są reklamy graficzne w Google Ads oraz Facebook Ads. Dlaczego?

  Po pierwsze, reklamy graficzne są bardziej angażujące dla odbiorcy niż zwykły tekst. Dzięki kreatywnym wizualizacjom możemy przyciągnąć uwagę użytkownika i wyróżnić się na tle konkurencji.

  Po drugie, zarówno Google, jak i Facebook mają ogromne bazy danych użytkowników, co pozwala na precyzyjne targetowanie i dotarcie do dokładnie wybranej grupy odbiorców.

  Na koniec warto dodać, że obie te platformy oferują zaawansowane narzędzia do analizy efektywności reklam, co umożliwia bieżące dostosowywanie strategii i optymalizację kosztów. To nie jest już era, gdy wystarczyło wrzucić reklamę w sieć i czekać na efekty – teraz trzeba działać świadomie i strategicznie, a w tym najważniejsza jest bieżąca analiza i adaptacja. A przynajmniej tak mi się wydaje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *