Szukaj

Wady i zalety jazdy na nartach

Jazda na nartach to sport, który co roku na górskie stoki przyciąga rzesze osób. Szusowanie na stokach może urozmaicić rodzinny weekend, tygodniowy urlop z przyjaciółmi albo kilkudniowy wyjazd w gronie znajomych. Instruktorzy przekonują, że jazdę na nartach mogą opanować nawet osoby dorosłe. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że jazda na nartach ma swoje wady i zalety. Jakie to są?

Jazda na nartach - zalety i wady

Jazda na nartach ma bardzo dużo zalet i do największych zalicza się:

Zalety jazdy na nartach

Świetna zabawa na nartach

Górska aura i poczucie wolności zdecydowanie kapitalnie oddziałują na samopoczucie i poziom adrenaliny. Zjazdy nawet z niższych stoków dostarczają rozrywki i są fantastycznym pomysłem nawet na rodzinny urlop z małymi dziećmi. Jazda na nartach dostarcza wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Ponadto tego rodzaju sporty są bardzo dobrym antidotum na stres oraz uwalnia głowę od natłoku negatywnych myśli.

Poprawa kondycji fizycznej

Jazda na nartach to świetny trening, który pozytywnie wpływa na pracę mięśni oraz układ krążenia. Zjazdy na stokach mogą więc skutecznie chronić przed ryzykiem zawałów, miażdżycy czy zatorów. Ponadto podczas jazdy na nartach aktywnie pracują mięśnie pośladków brzucha, nóg i pleców. Można więc nie tylko spalić zbędne kalorie, ale też wzmocnić mięśnie ciała, szczególnie kręgosłupa.

Duża porcja witaminy D

Im wyżej na stokach, tym bliżej słońca, które zapewnia organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, która z kolei świetnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też na układ kostny czy nerwowy. Dlatego jazda na nartach w słoneczne dni odznaczy się pozytywnym działaniem na zęby, kości i dostarczy sporej dawki dobrego nastroju.

Dla wielu osób jazda na nartach ma też te słabe strony. Wśród najczęstszych wad jazdy na nartach wskazuje się:

Wady jazdy na nartach

Ryzyko kontuzji

Jazda na nartach potrafi dostarczyć sporo pozytywnych emocji i dawki pożądanej adrenaliny. Trzeba jednak pamiętać, że ten sport odznacza się również wysokim stopniem niebezpieczeństwa i bardzo łatwo też o kontuzję. Dlatego początkujący narciarze powinni szukać łagodniejszych stoków i prostszych tras, by ćwiczyć swoje umiejętności. Trzeba też pamiętać, o odpowiedniej rozgrzewce przed wyjściem na stok, która tak jak przy innych sportach joggingu, pływaniu czy jeździe na rowerze, pomaga rozciągać mięśnie, przeciwdziałając zwichnięciom czy nadwyrężeniom mięśni.

Wysokie ceny skipassów i sprzętu narciarskiego

Narty to jeden z bardziej elitarnych sportów. Kombinezon narciarski, sprzęt, noclegi, ale i karnety narciarskie zawsze oznaczają spore wydatki. Można oczywiście szukać alternatywnych rozwiązań – ofert last minute, tańszych ośrodków noclegowych czy wypożyczalni nart, dzięki którym wyjazd na narty nie obciąży aż tak bardzo budżetu. Jednakże nawet z ciekawą ofertą, narciarskie eskapady zaliczane są do jednych z najdroższych rozrywek, ale też niezwykle fantastycznych i zapewniających rewelacyjną zabawę.

Bóle mięśni po zjazdach

Osoby, które są aktywne dopiero na zimowych stokach, mogą po pierwszych zjazdach odczuwać mocne bóle mięśni. Trzeba więc popracować nad własną kondycją i przynajmniej kilka miesięcy przed wyjazdem narciarskim przyzwyczaić ciało do intensywnego wysiłku. Może wydawać się, że narty nie są tak absorbującym sportem, ale nic bardziej mylnego! Dlatego trening jest niezwykle ważny, by unikać zakwasów i bólów mięśni.

Plusy i minusy jazdy na nartach - podsumowanie

Jazda na nartach może być więc tak samo emocjonująca, jak niebezpieczna. Trzeba też się odpowiednio przygotować do zjazdów, by nie narzekać na bóle mięśni, czy kolejnych tygodni po urlopie, nie spędzić w szpitalu. Jazda na nartach to jeden z droższych sportów, co wynika też między innymi z konieczności przygotowania właściwej infrastruktury dla narciarzy. Jednakże miłośnicy zimowego sportu wiedzą, że adrenalina, poczucie wolności i wyjątkowa atmosfera warta jest każdej ceny.

Bibliografia / Netografia

jazda na nartach wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Dziękuję za ciekawy i wyczerpujący artykuł! Zgadzam się z przedstawionymi przez Ciebie Edyto zaletami i wadami jazdy na nartach. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt, którym jest wpływ narciarstwa na środowisko naturalne.

    Zaletą może być tu promocja turystyki aktywnej i spędzania czasu na świeżym powietrzu, co z pewnością ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Narciarstwo może też pomagać w promocji ochrony przyrody, gdyż narciarze mają możliwość obcowania z pięknem górskich krajobrazów i z tego powodu mogą być bardziej zainteresowani ich ochroną.

    Wadą, z drugiej strony, jest to, że rozwój ośrodków narciarskich i infrastruktury związanej z narciarstwem często ingeruje w naturalne ekosystemy, przyczyniając się do ich degradacji. Wprowadza to również pewne wyzwania, takie jak zwiększony ruch turystyczny, co może prowadzić do większej ilości odpadów w górskich rejonach.

    Ważne jest więc, aby rozwijając infrastrukturę narciarską, dbać o równoczesną ochronę przyrody i edukację narciarzy w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze stoków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *