Szukaj

Wady i zalety jazdy na rowerze

Miłośnicy aktywnego trybu życia wyznają zasadę, że cztery kółka można z powodzeniem zamienić na dwa. W końcu na rowerze można dojeżdżać do pracy, na uczelnię czy do sklepu. To świetny sposób na poprawę kondycji i oszczędność pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że jazda na rowerze ma swoje plusy i minusy. Które z nich mogą skłonić do zakupu roweru, a które przyczynią się do zrezygnowania z takiego pomysłu?

Jazda na rowerze - zalety i wady

Jazda na rowerze ma swoje plusy. Miłośnicy sportu mogą ich wyliczyć całkiem sporo, ale warto skoncentrować się na tych najważniejszych. Pośród tych najczęściej wymienianych znajdują się:

Zalety jazdy na rowerze

Poprawa kondycji

Jazda na rowerze polecana jest przy wielu schorzeniach, zarówno przy otyłości, walce z cukrzycą, jak i przy depresji czy chorobach sercowych. Naukowcy udowadniają, że dzienne pedałowanie przez minimum 30 minut, jest skutecznym antidotum na wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. 

Przebywanie na świeżym powietrzu

Rower to wolność i bliższy kontakt z naturą. Wycieczka za miasto, pokonywanie szlaków górskich, ale także dojeżdżanie do pracy sprawia, że osoba przebywa na świeżym powietrzu i zapewnia mózgowi niezębnej dawki tlenu. Warto dodać, że przy mocno wypełnionym dniu, to często jedyna okazja, by wyjść na świeże powietrze i dotlenić organizm.

Poprawa nastroju i samopoczucia

Psychologowie ogólnie zalecają wysiłek fizyczny, jako skuteczne rozwiązanie na stres i nadmiar przygnębiających myśli. Jednak szczególnie zalecana jest tutaj jazda na rowerze, która ma pozytywnie oddziaływać na zdrowie mózgu, a tym samym skutecznie zmniejszać dysfunkcje zdrowia psychicznego i przeciwdziałać depresji, a nawet stanom lękowym.

Sport to zdrowie, ale nie można pomijać faktu, że jazda na rowerze ma swoje wady. Do tych najważniejszych zalicza się:

Wady jazdy na rowerze

Jazda na rowerze przyczynia się do bólu pleców

Choć można wymienić wiele pozytywnych czynników jazdy na rowerze, to nie można zapominać, że jazda na rowerze może przyczynić się także do bólów pleców, zwłaszcza jeśli rower nie jest odpowiednio dostosowany do wzrostu jeżdżącego bądź jeśli rower wykorzystywany jest tylko sporadycznie.

Ryzyko większej kontuzji przy zderzeniu z innym pojazdem

Miłośnicy jednośladów są bardziej narażeni na poważne kontuzje powypadkowe, szczególnie przy zderzeniu z innym rowerem albo – co gorsza, z samochodem. Wynika to choćby z małej ilości ścieżek rowerowych i konieczności korzystania z ruchu miejskiego i krajowych dróg. Ponadto również uszkodzenia powierzchni dróg są niebezpieczne dla rowerzysty – dziury, czy wyboje mogą bowiem też prowadzić do utraty równowagi i groźnego wypadku.

Dłuższy czas pokonywania konkretnego odcinka

Jest zdrowiej i taniej, ale dłużej. Nawet jeśli rowerzysta korzysta z różnego rodzaju skrótów, to i tak nie wygra z samochodem, szczególnie na dłuższych odcinkach. Dojeżdżając do pracy trzeba więc zaplanować więcej czasu na dojazd, co równoznaczne jest z wcześniejszą pobudką i późniejszym powrotem do domu.

Plusy i minusy jazdy na rowerze - podsumowanie

Jazda na rowerze to sport, który zalecany jest dosłownie w każdym wieku. Można go uprawiać zarówno aktywnie, jak i rekreacyjnie. Trzeba jednak zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo i zawsze zakładać kask oraz jak najmniej korzystać z dróg miejskich, gdzie o wypadek z tramwajem czy innym pojazdem nie jest trudno. Warto jednak pamiętać, że rower świetnie działa na nasze zdrowie, wydłuża życie i poprawia samopoczucie. Ponadto jest przyjazny dla budżetu, ponieważ skutecznie redukuje koszty paliwa. Wadą może być dłuższy czas dojazdu, ale i tutaj można znaleźć rozwiązanie – na przykład zakup roweru elektrycznego, który także rozwija znaczne prędkości i przy krótkich odcinkach będzie idealnym środkiem transportu również na co dzień.

Bibliografia / Netografia

  • korczyksport.pl, Wady i zalety rowerów elektrycznych (e-bike), Data odczytu: 2022.11.30
  • rowerynaraty.pl, Sklep z rowerami na raty, Data odczytu: 2023.01.13
  • trip2bike.pl, Trasy rowerowe Szczyrk, Data odczytu: 2023.08.19
jazda na rowerze wady i zalety

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Ciekawy artykuł, który trafnie wskazuje zarówno zalety, jak i wady jazdy na rowerze. Chciałbym jednak dodać kilka punktów, które moim zdaniem również są ważne.

    Zaczynając od zalet, jazda na rowerze może sprzyjać tworzeniu lokalnych społeczności rowerzystów, co może prowadzić do nowych przyjaźni i zacieśnienia relacji międzyludzkich. Wspólne wycieczki rowerowe to też świetna okazja do integracji. Ponadto, nauczenie dziecka jeździć na rowerze to nie tylko radosne chwile spędzone razem, ale również przekazanie umiejętności, która może służyć przez całe życie.

    Jeśli chodzi o wady, to niestety, rowery są częstym celem dla złodziei, co może stanowić duży problem, zwłaszcza w dużych miastach. Ochrona roweru przed kradzieżą wymaga inwestycji w dobre zabezpieczenia, co jest dodatkowym kosztem. Dodatkowo, rower, jak każdy środek transportu, wymaga regularnego serwisowania i napraw, co generuje dodatkowe koszty oraz wymaga czasu na poszukiwanie odpowiedniego serwisu i dostosowanie się do jego godzin pracy.

    Pomimo tych wad, uważam, że jazda na rowerze ma wiele do zaoferowania i jest warta rozważenia jako alternatywa dla innych środków transportu, szczególnie ze względu na korzyści zdrowotne i ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *