Szukaj

Wady i zalety kapsułek do prania

Kapsułki do prania to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak warto poznać wszystkie ich wady i zalety. Dlaczego niektórzy nie mogą przekonać się do stosowania kapsułek? W czym są lepsze od tradycyjnego proszku i płynu do prania?

Kapsułki do prania - zalety i wady

Kapsułki do prania mają oczywiście swoje plusy. Kto najbardziej doceni to rozwiązanie i dlaczego kapsułki mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnego proszku?

Zalety kapsułek do prania

Wysoka skuteczność prania

Kapsułki na ogół bardzo dobrze wywabiają plamy i zapewniają świeżość wypranym tkaninom. Detergent nie zostawia również białych śladów na ubraniach, tak jak czasami się to zdarza podczas prania w proszku. Kapsułki można też dobrać do rodzaju prania – są kapsułki do białych tkanin, kolorowych, czarnych oraz uniwersalne (do ubrań białych i kolorowych). Można również sięgnąć po kapsułki ze specjalnymi dodatkami, które jeszcze skuteczniej usuwają uporczywe plamy albo chronią delikatne tkaniny przed uszkodzeniem.

Praktyczne opakowanie

Kapsułki ważą mniej niż worek z proszkiem i butelka z płynem do płukania, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie powinny dźwigać albo nie są zmotoryzowane. Poza tym kapsułki często można kupić w plastikowym pudełku, które nie zajmuje wiele miejsca na półce i można je wielokrotnie zamykać i otwierać. Nie jest łatwo je uszkodzić, dzięki czemu można uniknąć bałaganu i można bez obaw zamawiać kapsułki przez internet. Co więcej, puste pudełko można ponownie wykorzystać, na przykład jako pojemnik na przybory do szycia czy akcesoria warsztatowe.

Łatwe dozowanie

Po kapsułki chętnie sięgają osoby, które nie lubią tracić czasu podczas wykonywania czynności domowych. Korzystając z kapsułek, nie trzeba otwierać szuflady na detergenty ani odmierzać ilości adekwatnej do ilości ubrań i stopnia zabrudzeń. Nie trzeba też oddzielnie dozować proszku, płynu zmiękczającego i innych środków. Poza tym proszek może zbrylać się pod wpływem wilgoci, tymczasem z kapsułkami nie ma tego problemu. Wystarczy otworzyć pudełko i wrzucić kapsułkę lub dwie do bębna – dozowanie detergentu zajmie mniej niż minutę.

Produkt typu „wszystko w jednym”

Kapsułki to na ogół wszechstronne detergenty, które oprócz środka do usuwania zabrudzeń zawierają również substancje zapewniające tkaninom ładny zapach i miękkość. Niektóre z kapsułek wzbogacone są o dodatki, dzięki którym ciemne ubrania zachowują głęboki kolor, a białe odzyskują swój blask. Można również znaleźć kapsułki, które wzmacniają i wygładzają włókna tkanin. W rezultacie nie trzeba kupować płynów do płukania, odplamiaczy czy innych detergentów.

Duża higiena użytkowania

Proszek wysypujący się z otwartego worka, płyn ściekający po ściance butelki – z kapsułkami można uniknąć podobnych problemów. Dozowanie jest bardzo higieniczne, nie trzeba też sprzątać rozsypanego proszku z podłogi czy myć szafki zabrudzonej płynem. Poza tym kapsułki trafiają prosto do bębna, więc nie ma konieczności mycia szuflady na detergenty tak jak w przypadku korzystania z proszku i płynu.

Kapsułki do prania mają swoje wady. Podobnie jak w przypadku proszków i płynów do prania kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego produktu.

Wady kapsułek do prania

Wysoka cena

Wysoka cena niewątpliwie może zniechęcać do kapsułek piorących. Na rynku dostępne są tańsze i droższe produkty, jednak w przeliczeniu na liczbę cykli prania kapsułki na ogół są mniej wydajne niż tradycyjny proszek. Poza tym niska cena kapsułek może iść w parze z niską skutecznością wywabiania plam, zwłaszcza w niskiej temperaturze.

Trudności z rozpuszczeniem opakowania

Osoby, które używają kapsułek, co jakiś czas wyjmują z pralki nierozpuszczone opakowanie po detergencie. Otoczka może przykleić się do bębna albo do ubrań, pozostawiając nieestetyczne ślady. Co gorsze, nierozpuszczona kapsułka może wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet doprowadzić do zatkania węża pralki. Dzieje się tak zazwyczaj podczas prania w zbyt chłodnej wodzie i w krótkich cyklach, dlatego zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta kapsułek co do minimalnej temperatury i czasu prania.

Brak możliwości precyzyjnego dozowania

Tradycyjne środki piorące można dozować stosownie do ilości prania i wybranego programu. Dzięki temu można zaoszczędzić detergenty podczas korzystania z krótkiego cyklu albo zapewnić maksymalną skuteczność prania przy dużej ilości ubrań czy wyjątkowo trudnych zabrudzeniach. Można też odmierzyć dokładną ilość proszku i płynu do płukania w zależności od rodzaju tkaniny czy potrzeb. Natomiast w przypadku kapsułek nie ma takiej możliwości – zawsze trzeba wrzucić co najmniej jedną kapsułkę, niezależnie od stopnia zabrudzenia czy wielkości wsadu.

Mała uniwersalność

Środki piorące w formie proszku lub płynu mogą mieć szerokie zastosowanie. Nie muszą trafić do pralki – za ich pomocą może wyczyścić sofę, fotel, dywan, a nawet tapicerkę w samochodzie. Tradycyjnych detergentów można użyć też do prania ręcznego delikatnych tkanin, np. swetrów z kaszmiru, rajstop czy jedwabnych szali. Tymczasem kapsułek do prania można użyć tylko do prania w pralce, więc nie są tak uniwersalne jak tradycyjne środki piorące.

Plusy i minusy kapsułek do prania - podsumowanie

Kapsułki do prania to bardzo wygodny i łatwy w dozowaniu detergent, który może zastąpić proszek do prania i płyn zmiękczający. Z takiego rozwiązania będą zadowolone zwłaszcza te osoby, które lubią proste rozwiązania i nie przepadają za domowymi obowiązkami. Niemniej należy liczyć się z tym, że kapsułki są droższe i mogą być mniej wydajne od tradycyjnych środków piorących.

Bibliografia / Netografia

  • Lachowski W., Kapsułki czy proszek do prania – porównanie, e-Łazienki,  https://e-lazienki.pl/kapsulki-czy-proszek-do-prania-porownanie/ar/c9-16375065, Data dostępu: 2023.03.18, Data odczytu: 2023.06.22
  • Kernau.com, Pranie za pomocą kapsułek – czy to dobre rozwiązanie?,  https://www.kernau.com/artykuly/pranie-za-pomoca-kapsulek-czy-to-dobre-rozwiazanie.html, Data dostępu: 2023.03.18, Data odczytu: 2023.06.22
plusy i minusy kapsułek do prania

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Muszę przyznać, że zrezygnowałam z tradycyjnego proszku do prania na rzecz kapsułek już jakiś czas temu i uważam, że to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu jako „kura domowa”. Przede wszystkim, kapsułki do prania charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu plam i zapewniają świeżość tkaninom bez pozostawiania białych śladów, które czasami pojawiają się po praniu w proszku. Dodatkowo, praktyczne opakowanie kapsułek jest lżejsze niż tradycyjny worek z proszkiem, co jest szczególnie korzystne dla osób, które nie chcą dźwigać ciężkich opakowań. Łatwe dozowanie to kolejna zaleta – nie trzeba mierzyć ilości detergentu, wystarczy wrzucić jedną lub dwie kapsułki do bębna pralki. Co więcej, kapsułki są produktem typu „wszystko w jednym”, co oznacza, że zawierają nie tylko środek do usuwania zabrudzeń, ale także substancje nadające tkaninom przyjemny zapach i miękkość. Poza tym, co nie było wymienione w artykule, uważam, że kapsułki są bardziej ekologiczne, ponieważ zmniejszają ryzyko nadmiernego dozowania detergentu, co może prowadzić do marnowania produktu i zanieczyszczenia wód. W mojej opinii, kapsułki do prania to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które ułatwia codzienne obowiązki domowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *