Szukaj

Wady i zalety blachodachówki z posypką mineralną

Blachodachówka z posypką mineralną ma wady i zalety, przy czym jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, a więc nie tak popularne jak tradycyjna dachówka czy zwykła blacha. W jakich przypadkach sprawdzi się ten rodzaj pokrycia? Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na blachodachówkę z posypką?

Blachodachówki z posypką mineralną - zalety i wady

Blachodachówka z posypką mineralną ma więcej zalet niż wad, przy czym wszystko zależy od tego, z jakim pokryciem zostanie porównana.

Zalety blachodachówki z posypką mineralną

Efektowny wygląd

Wysokiej jakości blachodachówka z posypką mineralną do złudzenia przypomina dachówkę, dlatego jest to dobry wybór dla osób, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne rozwiązanie. Tego rodzaju pokrycia dachowe różnią się kolorem, kształtem i strukturą, więc nie ma problemu z dopasowaniem blachy do wyglądu budynku. Bez problemu można znaleźć model odpowiedni do stylu klasycznego, wiejskiego czy dworkowego, ale nie brakuje również blach o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Łączenia pomiędzy modułami i elementy montażowe są praktycznie niewidoczne, dzięki czemu wykończenie jest bardzo estetyczne. Dodatkowo posypka powoduje załamywanie światła, co zapewnia przyjemny dla oka, naturalny efekt.

Wysoka trwałość

W porównaniu do zwykłej blachy blachodachówka z posypką jest znacznie bardziej odporna na korozję, promieniowanie słoneczne (a więc blaknięcie) oraz uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia gradu). Dlaczego? Otóż w tego rodzaju pokryciach dachowych stosuje się kruszywo mineralne (czasami pochodzenia wulkanicznego), które nadaje blasze większą wytrzymałość i atrakcyjny wygląd. Dodatkowo blacha od spodu i od góry zabezpieczona jest warstwami lakieru akrylowego, które chronią materiał przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznym. Natomiast warstwę podstawową stanowi wysokiej jakości blacha zabezpieczona powłoką cynkowo-aluminiową.

Niska waga (w porównaniu do dachówki ceramicznej)

Mimo pokrycia blachy kruszywem skalnym materiał nadal jest znacznie lżejszy od dachówki ceramicznej. Różnica jest znaczna, bo w zależności od formatu dachówki blacha z posypką może ważyć nawet 5-10 razy mniej niż tradycyjne pokrycie. Dlatego z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które chciałyby pokryć dach dachówką, ale nie mogą tego zrobić ze względu na ograniczoną nośność więźby. Ze względu na niewielką wagę blacha z posypką sprawdzi się również przy wymianie pokrycia na starych budynkach oraz pokryciach wykonywanych na garażach, altankach czy wiatach. Ponadto lekki materiał sprawia, że transport na miejsce budowy jest łatwiejszy i tańszy, a wykonanie pokrycia znacznie wygodniejsze.

Praktyczna chropowata powierzchnia

Powierzchnia o niejednolitej strukturze ułatwia osadzanie się mchów i porostów, ale ma też kilka praktycznych zalet. Dzięki skalnej posypce dach nie jest śliski i nie nagrzewa się tak mocno, co ułatwia chodzenie po połaci (np. podczas wykonywania pokrycia, montażu paneli fotowoltaicznych czy czyszczenia komina). Poza tym chropowata struktura działa jak naturalny śniegołap, zapobiegając nagłym spadkom dużych mas śniegu i lodu.

Dobra izolacja termiczna i akustyczna

Dodatkowe warstwy z posypki i akrylu sprawiają, że blacha zyskuje lepsze właściwości termiczne i akustyczne. Pokrycie skuteczniej wycisza dźwięki opadów deszczu i gradu, co jest szczególnie ważne w domach z poddaszem użytkowym. Skalna powłoka zapewnia również dodatkową barierę przed promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu dach nie nagrzewa się tak mocno jak w przypadku zwykłej blachy.

Bezproblemowy montaż

Blachodachówka z posypką mineralną dostarczana jest w modułach, co znacznie przyspiesza pracę i ułatwia montaż. Poza tym producenci zapewniają całe systemy, łącznie z gąsiorami, obróbkami blacharskimi i wkrętami, dzięki czemu nie trzeba kupować ich oddzielnie i wszystko do siebie pasuje. Blachę z posypką można stosować nawet na bardzo płaskie dachy o kacie nachylenia 10-15 stopni. Nie ma również problemu z wykonaniem bardziej skomplikowanych konstrukcji o łukowatym kształcie (bawole oka) czy niemal pionowym nachyleniu (mansardy). Ze względu na nieskomplikowany montaż taka blacha sprawdzi się u osób, które budują dom samodzielnie lub systemem gospodarczym.

Praktyczna imitacja gontów drewnianych

Na rynku dostępne są również blachy z posypką, które wyglądają jak drewniany gont. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnego materiału blacha nie wymaga impregnacji ani innych zabiegów konserwacyjnych, co jest szczególnie ważne w przypadku wysokich budynków. Dodatkowo blacha nie jest materiałem łatwopalnym, dzięki czemu zapewnia większe bezpieczeństwo i nie powoduje szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru. Tak więc tego rodzaju pokrycie może stanowić praktyczną alternatywę dla gontów drewnianych, które pasują szczególnie do domów w stylu rustykalnym i góralskiej architektury.

Wszechstronne zastosowanie

Blachodachówka z posypką mineralną sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inwestor dąży do uzyskania wyjątkowych walorów wizualnych i jednocześnie nie może lub nie chce zastosować tradycyjnych materiałów (dachówka, gont drewniany). Takie pokrycie można wykonać przy rozmaitych budynkach, w tym:

  • nowo powstających domach prywatnych i inwestycjach deweloperskich;
  • starych domach z wątłą więźbą dachową;
  • małej architekturze (garaże, altanki, wiaty);
  • obiektach komercyjnych (hotele, ośrodki wypoczynkowe).

Blachodachówka z posypką mineralną nie jest materiałem idealnym i ma swoje wady. Jakie czynniki mogą przeszkadzać inwestorom?

Wady blachodachówki z posypką mineralną

Wysoka cena

Jeśli chodzi o koszty, blachodachówka z posypką nie stanowi dobrej alternatywy dla zwykłej blachy. Jeden metr kwadratowy takiego pokrycia kosztuje ok. 80-90 zł. Dla porównania blachę trapezową można dostać już za ok. 25 zł za m2, natomiast blachodachówka kosztuje średnio od 30 zł za m2 (format w arkuszach) do ok. 50-70 zł (format w mniejszych modułach). Koszt blachodachówki z posypką jest więc zbliżony do cen dachówek ceramicznych, przy czym należy wziąć pod uwagę, że montaż blachy jest tańszy niż montaż dachówki.

Większy ciężar w porównaniu ze zwykłą blachą

Pokrycie z blachy wybierane jest ze względu na niską cenę i mały ciężar. Tymczasem w przypadku blachy z posypką trzeba liczyć się nie tylko z wyższym kosztem, ale również z większą wagą. Przykładowo metr kwadratowy blachodachówki waży ok. 5 kg, natomiast blacha z posypką waży średnio o 2 kg więcej, czyli ok. 7 kg.

Porastanie mchem

Posypka z naturalnego kruszywa skalnego powoduje, że powierzchnia blachy staje się szorstka i porowata. Tym sposobem dach staje się bardziej podatny na zarastanie mchem i porostami, zwłaszcza po stronie północnej. Dlatego warto sprawdzić, czy producent stosuje odpowiednie środki zabezpieczające blachę przed porastaniem, może to być np. lakier akrylowy z dodatkiem środka glonobójczego.

Plusy i minusy blachodachówki z posypką mineralną - podsumowanie

Blachodachówka z posypką mineralną to uniwersalne rozwiązanie, które łączy estetykę tradycyjnych pokryć dachowych z praktycznymi zaletami blachy. Z uwagi na łatwy montaż i niewielką wagę stanowi doskonałą alternatywę wobec dachówki. Z kolei duża wytrzymałość i lepsza izolacja od czynników zewnętrznych sprawiają, że może konkurować z najwyższej jakości blachodachówkami. Jednak inwestor musi wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie nie należy do najtańszych i koszt wykonania dachu może być podobny jak przy dachówce ceramicznej.

Bibliografia / Netografia

  • Murator.pl, Blachodachówka z posypką: lekkie panele stalowe pokryte warstwą kolorowego kruszywa, https://muratordom.pl/budowa/dach/blachodachowka-z-posypka-lekkie-panele-stalowe-pokryte-warstwa-kolorowego-kruszywa-aa-j5wV-nxG3-2pyG.html, Data publikacji: 2019.11.25, Data odczytu: 2023.03.17
  • FachowyDekarz.pl, Blachodachówka z posypką – zalety i właściwości,  https://fachowydekarz.pl/blachodachowka-z-posypka-zalety-wlasciwosci, Data odczytu: 2023.03.17
  • budownictwob2b.pl, Blachodachówka z posypką wulkaniczną – trwała i stylowa, https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/pokrycia-dachowe/54023-blachodachowka-z-posypka-wulkaniczna-pokrycie-trwale-i-stylowe, Data publikacji: 2023.03.10, Data dostępu: 2023.03.17
plusy i minusy blachodachówki z posypką mineralną

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *