Szukaj

Wady i zalety królika w domu

Wiele osób jest zdania, że króliki są bardzo łatwe w pielęgnacji. Nie trzeba z nimi wychodzić na długie spacery, a same koszty utrzymania są bardzo niskie. Również dzieci cieszą się z posiadania takiego słodkiego małego króliczka. Same pozytywy? Jasne, że nie wyliczyć można zarówno wady jak i zalety posiadania królika w domu.

Królik w domu - zalety i wady

Posiadanie królika w domu ma swoje plusy. Miłośnicy zwierząt potrafią ich wymienić z pewnością bardzo wiele, a do tych najważniejszych można zaliczyć:

Zalety królika w domu

Króliki są bardzo towarzyskie

Króliki są bardzo łagodne i niezwykle towarzyskie. Są więc idealne w kontakcie nawet z małymi dziećmi i dostarczają wiele uciechy podczas wspólnych zabaw. Choć trudno nauczyć je sztuczek, to chętnie przychodzą, by je głaskać, czy drapać za uchem.

Niski koszt utrzymania

Króliki nie mają większych wymagań. Jedzenie nie jest drogie, a do utrzymania czystości w kuwecie konieczne jest jedynie sianko i trociny. Również wizyty u weterynarza są dużo tańsze niż w przypadku psów czy kotów.

Łatwa pielęgnacja

Króliki to zwierzątka, które są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Dzienne czyszczenie kuwety, sprawi, że królik tylko tam będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne i nie będzie konieczne zbyt częstsze sprzątanie całej klatki. Królika nie trzeba kąpać, czy wychodzić z nim na spacery. Przy tak łagodnych zwierzątkach obowiązki sprzątania kuwety mogą przejąć też starsze dzieci. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to o regularnym przycinaniu pazurków.

Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia w domu zawsze wiąże się z wieloma obowiązkami, kompromisami i poświęceniami. Również w tym przypadku nie jest inaczej, bo posiadanie królika ma również swoje wady. Do tych najczęstszych wad posiadania królika w domu można zaliczyć:

Wady królika w domu

Konieczność regularnego sprzątania kuwety

Z królikiem nie trzeba wychodzić na długie spacery, zwłaszcza w mniej sprzyjającą aurę pogodową. Trzeba jednak regularnie sprzątać klatkę królika. Przynajmniej raz na dzień konieczna jest wymiana trocin, inaczej w domu panuje nieprzyjemny zapach i królik narażony jest na wiele chorób. Ponadto raz do dwóch razy na miesiąc konieczne jest wysprzątanie całej klatki.

Problem z wyjazdami urlopowymi

Teoretycznie królik może pozostać w domu bez opieki nawet przez kilka dni. W praktyce bywa z tym różnie, ponieważ zwierzę musi mieć dostęp do czystej wody, świeżej porcji jedzenia, a jego kuweta powinna być każdego dnia wysprzątana. Z drugiej strony zabieranie królika ze sobą na urlop wiąże się też z dodatkowymi kosztami, zakupienia odpowiedniej klatki do przewozu zwierzęcia oraz do przetrzymywania go w pokoju hotelowym. Można królika zostawić w pensjonacie dla zwierząt, ale to także oznacza dodatkowe koszty.

Przegryzanie kabli

Króliki większość czasu spędzają w klatce, ale potrzebują też regularnego wybiegu. Latem istnieje opcja stworzenia dla królika przestrzeni do hasania na świeżym powietrzu, ale zimą zostaje tylko bieganie po pokojach. Wtedy jednak istnieje ryzyko, że zwierzątka będą przegryzać kable albo niszczyć meble. Dlatego przed wypuszczaniem królika z klatki, należy pochować wszystkie przewody, by mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego przykrego wypadku.

Wady i zalety posiadania królika w domu - podsumowanie

Takie zwierzę może więc zapewnić wiele radości w domu, choć warto przemyśleć opcję wyjazdów na urlopy, czy szkód, które królik może wyrządzić, podczas zwiedzania pomieszczeń. Króliki są jednak idealne, jeśli szukasz domowego pupila, z którym nie trzeba wychodzić na długie spacery czy inwestować w drogie wizyty u weterynarza. Takie małe zwierzątka szybko zaprzyjaźniają się z właścicielami, dlatego sprawdzą się również w kontakcie z małymi dziećmi. Na plus zapisuje się też miła natura królików, dzięki czemu nawet starsze dzieci mogą uzupełniać poidełko z wodą, sprzątać kuwetę, czy szykować posiłki. Króliki mogą przebywać nawet dłuższy czas w klatce, choć warto mieć na uwadze, że potrzebują też od czasu do czasu świeższego ruchu czy wybiegu.

Bibliografia / Netografia

królik w domu wady i zalety

Podziel się opinią!

3 odpowiedzi

 1. Jestem przekonany, że każdy dom powinien mieć swojego małego pupila. Króliki, jak wskazano w artykule, są towarzyskie, łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużych nakładów finansowych.

  Ale poza tym, co zostało napisane, warto dodać, że posiadanie zwierzęcia, takiego jak królik, może być doskonałym sposobem na nauczenie dzieci odpowiedzialności. Dbanie o królika uczy empatii, troski i odpowiedzialności za inny żywy organizm. Ponadto, obecność zwierzęcia w domu może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Interakcje z zwierzętami mogą obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększać produkcję serotoniny, co przyczynia się do poprawy nastroju. Wspólne chwile spędzone z królikiem, obserwowanie jego zabaw czy po prostu głaskanie mogą być źródłem wielu pozytywnych emocji.

  Dlatego uważam, że mimo pewnych wyzwań związanych z opieką nad królikiem, korzyści płynące z jego posiadania przewyższają wady. Jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem zwierzaka do domu, królik z pewnością będzie doskonałym wyborem!

 2. Że co. JAKIE TROCINY!? JAKI TANI!? BOŻE Ja dwie stówy na miesiąc wydaje na królika, nie jest to zwierze dla dziecka. TROCINY SĄ ZAKAZANE!!!!!!! Królik powinien mieć duży kojec a nie klatke!
  Polecam doinformować się zanim będziecie pisać tak absurdalne artykuły

  1. Bryzianka, są trociny które nie pylą (polecam poszukać w internecie), choć zgadzam się z Tobą, że lepiej ich nie używać i zastąpić specjalną ściółką lub żwirkiem kukurydzianym.

   Natomiast co do kojca to w 100% zgoda. Mam nadzieję, że to „przejęzyczenie” autorki. Każde zwierzę powinno mieć swobodę poruszania się, a klatka tego nie zapewnia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *