Szukaj

Wady i zalety psa w domu

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez czworonożnego przyjaciela. Niestety posiadanie psa ma zarówno wady, jak i zalety. Warto je dobrze przeanalizować przed podjęciem decyzji o kupieniu małego pieska dla dziecka czy zdecydowaniem się na większego psa do mieszkania w bloku.

Pies w domu - zalety i wady

Posiadanie psa ma swoje zalety. Czworonogi wnoszą dużo dobrego do domu i zdecydowanie wiele przemawia za tym, by zajmowały ważne miejsce w rodzinie. Do najważniejszych zalet posiadania psa w domu zalicza się:

Zalety psa w domu

Poprawa kondycji fizycznej i przebywanie na świeżym powietrzu

Pies swoje potrzeby fizjologiczne załatwia na zewnątrz, dlatego opiekun musi z nim wyjść na spacer, przynajmniej trzy razy dziennie. Ponadto pies potrzebuje ruchu, dlatego zmusza do planowania dłuższych spacerów. Pies motywuje więc, by dbać o zdrowie i częściej przebywać na świeżym powietrzu.

Działanie antydepresyjne

Naukowcy udowodnili, że istnieje silna zależność między posiadaniem psa a dobrym samopoczuciem. Psy są świetnymi towarzyszami, ponieważ potrafią pocieszyć, rozbawić, czy zwyczajnie wypełnić czas samotnym osobom. Konieczność wychodzenia na spacery, zmusza także, by wyjść z domu, poznawać nowych ludzi itd. Dlatego dla osób starszych czy samotnych pies jest znakomitym towarzystwem.

Większe bezpieczeństwo w domu

Pies to również obrońca domowego miru. Chroni przed intruzami, alarmuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie i pozwala spokojniej spać w nocy, dzięki czemu zmniejsza również poczucie stresu i lęku u osób mieszkających na uboczu. Pies też pilnuje dobytku, kiedy właścicieli nie ma w domu i odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Rozważanie, czy piesek powinien zamieszkać w domu, dobrze jest przemyśleć pod kątem słabszych stron takiego pomysłu. Nie da się bowiem ukryć, że posiadanie psa ma swoje wady. Do tych, które warto wymienić, zalicza się:

Wady psa w domu

Szczeniaki brudzą i niszczą przedmioty

Małe pieski wymagają bardzo dużo czasu i cierpliwości. Trzeba ich nauczyć podstawowych zasad i zachowań, ale zanim to jednak nastąpi, to niestety piesek załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na dywanie, a ząbki szlifuje na kanapie, butach czy tapetach. Dlatego pierwsze miesiące są trudne i wymagają poświęcenia zwierzakowi sporo czasu. Trzeba mieć świadomość, że straty mogą być szczególnie zauważalne, jeśli zachodzi konieczność zostawienia psa bez opieki nawet na kilka godzin w domu.

Utrzymanie psa kosztuje

Utrzymanie psa wiąże się z miesięcznymi stałymi wydatkami jak karma, szampon do mycia czy zabawki. Ponadto konieczne jest nabycie niezębnych akcesoriów, jak obroża, smycz, bądź legowisko. Do stałych i często wysokich opłat należy także zaliczyć wizyty u weterynarza – kontrole, szczepienia, preparaty na odrobaczenie itd.

Problem z wyjazdami urlopowymi

Obecność psa komplikuje nieco wakacyjne wyjazdy. Nie w każdym hotelu czy pensjonacie akceptowane są bowiem zwierzęta. Pies nie może również sam zostać w domu, a podczas urlopu problematyczne jest zabranie go na plażę czy do restauracji. Takie rozwiązania jak pensjonat czy awaryjne pomieszkiwanie u znajomych też nie zawsze jest możliwe i w przypadku hotelu dla zwierząt, znów oznacza dodatkowe koszty.

Plusy i minusy psa w domu - podsumowanie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy posiadanie psa w domu ma więcej wad czy zalet. Wszystko bowiem zależy od preferencji osobistych oraz podejścia do zwierząt. Dla osób, które uwielbiają zwierzaki, szkolenie szczeniaka czy wspólne urlopowanie nie będzie żadną przeszkodą. Z kolei dla osób, które lubią bezwzględny porządek, problemem może być zarówno wszędobylska sierść, jak i poniszczone tapety. Trzeba jednak wiedzieć, że większość słabych stron można łatwo wyeliminować np. osoby, które chcą utrzymać psa w niższym budżecie, powinny wybrać mniejsze rasy, które są tańsze w utrzymaniu i odporne na choroby. Dzięki temu koszty weterynaryjne będą niższe, a i kwestia wspólnego urlopu będzie prostsza do ogarnięcia.

Bibliografia / Netografia

  •  
pies w domu wady i zalety

Podziel się opinią!

2 odpowiedzi

  1. Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić życie bez mojego psa. Ten artykuł bardzo dobrze obrazuje zarówno zalety, jak i wady posiadania czworonoga, ale dla mnie te zalety zdecydowanie przeważają. Przede wszystkim mój pies to dla mnie członek rodziny – jestem z nim związany emocjonalnie tak samo, jak z najbliższymi mi osobami. Dzięki niemu codziennie mam powód, żeby wstać rano z uśmiechem, niezależnie od tego, jaka jest pogoda za oknem.

    Jedna z niewymienionych w artykule zalet to to, jak pies może wzbogacić nasze życie społeczne. Dzięki spacerom z psem poznałem w swojej okolicy wiele wspaniałych osób, z którymi na pewno bym się nie zaprzyjaźnił, gdybym nie miał psa. Moje spacery z psem to także świetna okazja do rozmów z sąsiadami, które inaczej byłyby raczej niemożliwe w dzisiejszym zaganianym świecie.

    Ponadto, mój pies nauczył mnie cierpliwości i empatii. Uczy mnie codziennie, jak ważne jest, aby być dla kogoś odpowiedzialnym i jak wiele radości może przynieść troska o inny żywy organizm.

    Oczywiście, są też trudności, np. te finansowe, ale dla mnie to inwestycja w zdrowie i szczęście, której nie zamieniłbym na nic innego. Koszty związane z utrzymaniem psa to dla mnie wydatek, który z przyjemnością ponoszę, bo wiem, ile dobrego dostaję w zamian.

  2. Muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie życia bez zwierząt w moim otoczeniu. Mam psa i dwa koty, które, o dziwo, kochają się i wzajemnie akceptują, co jest – wierzcie mi – niespotykane w świecie zwierząt. Pies w domu to nie tylko wierny towarzysz, ale także doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, ponieważ wymaga regularnych spacerów. Co więcej, czytałam gdzieś, że naukowcy potwierdzili działanie antydepresyjne zwierząt domowych… a ja sama doświadczam tego na co dzień. Moje zwierzęta potrafią pocieszyć w trudnych chwilach, rozbawić i są źródłem niekończącej się radości. Oczywiście, są pewne wyzwania związane z posiadaniem zwierząt, takie jak koszty utrzymania czy komplikacje podczas planowania wyjazdów, ale korzyści znacznie przeważają nad wadami. Poza tym, co nie było wymienione w artykule, uważam, że zwierzęta uczą nas empatii, odpowiedzialności i bezinteresownej miłości. Dzięki nim uczymy się troszczyć o innych i cieszyć małymi rzeczami. W moim przekonaniu, życie z zwierzętami jest pełniejsze i bogatsze w pozytywne emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *