Szukaj

Wady i zalety laminowania rzęs

Laminowanie rzęs – jak każdy zabieg kosmetyczny - ma swoje wady i zalety. Efekty są podobne jak przy użyciu zalotki, jednak utrzymują się znacznie dłużej. Czy warto spędzić kilkadziesiąt minut w gabinecie kosmetycznym, żeby "otworzyć oko" i rzucać zalotne spojrzenia?

Laminowanie rzęs - zalety i wady

Laminowanie rzęs ma więcej plusów niż minusów. Wiele kobiet uważa tę metodę za świetną alternatywę dla innych zabiegów, np. trwałej czy zagęszczania sztucznymi włoskami.

Zalety laminowania rzęs

Naturalny efekt

Kuszące spojrzenie bez mascary i zalotki? Tak, dzięki laminacji jest to jak najbardziej możliwe! Rzęsy po zabiegu wyglądają naturalnie, ale są wyraźnie podkręcone, uniesione i ujarzmione – jednym słowem „otwierają oko”. Bardziej wyraziste spojrzenie można uzyskać, jeśli podczas laminacji stylistka wykonuje również botoks i koloryzację. Połączenie kilku metod sprawia, że rzęsy są optycznie wydłużone i pogrubione. Co ważne, kosmetyczka pracuje wyłącznie na naturalnych włoskach, więc jest to doskonały zabieg dla osób, które nie mogą nosić sztucznych rzęs albo chcą uzyskać subtelną zmianę oprawy oczu.

Możliwość zrezygnowania z tuszu do rzęs i zalotki

Internautki, które wypróbowały na sobie metodę laminacji, donoszą, że od czasu wykonania zabiegu bardzo rzadko (lub wcale) sięgają po mascarę i zalotkę. Laminowanie rzęs to świetna metoda dla kobiet, które chcą „pomóc naturze”, ale nie mają czasu na poranne malowanie i nie lubią wieczornego demakijażu. Oczywiście na wielkie wyjścia warto przeciągnąć rzęsy tuszem, jednak na co dzień efekt uzyskany dzięki laminacji jest wystarczający.

Niewielka inwazyjność

Podczas laminacji dochodzi do zmiany kształtu rzęs i naruszenia struktury włosa, jednak jest to metoda mniej inwazyjna niż np. trwała. Nie jest to wprawdzie zabieg typowo odżywczy czy regenerujący, jednak stylistka stosuje preparaty z witaminami i minerałami, aby wzmocnić rzęsy osłabione poprzednimi czynnościami. Dodatkowo dzięki zastosowaniu keratyny włoski zyskują otoczkę, która chroni je przed szkodliwym działaniem promieni UV, wilgoci czy kosmetyków. Podsumowując, laminowanie rzęs jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, o ile jest wykonany z użyciem certyfikowanych preparatów i przez osoby przeszkolone.

Stosunkowo krótki czas trwania zabiegu

Laminowanie rzęs zajmuje kosmetyczce od 40 do 90 minut. Czas trwania zabiegu zależy od tego, czy oprócz laminacji wykonuje się również farbowanie. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że zagęszczanie rzęs jest zabiegiem bardziej czasochłonnym i za pierwszym razem może trwać nawet do 2-3 godzin.

Długotrwały efekt

Laminacja rzęs zapewnia zalotne spojrzenie na dłuższy czas, bo ok. 6-8 tygodni – podobne rezultaty daje poprawnie wykonana trwała. Niektóre źródła podają jednak, że podkręcenie rzęs po zabiegu laminowania może trwać nawet od 8 do 16 tygodni. Niemniej kwestia tego, jak długo utrzymuje się efekt laminowania rzęs, zależy przede wszystkim od umiejętności stylistki, jakości użytych kosmetyków oraz postępowania po zabiegu. W celu przedłużenia efektu „otwartego oka” warto stosować odżywcze olejki do pielęgnacji rzęs oraz wyciągać włoski do góry za pomocą szczoteczki.

Niewygórowana cena

Ile kosztuje laminowanie rzęs? To zależy od miejsca, jakości kosmetyków i zakresu zabiegu. Jeżeli stylistka wykonuje laminację z liftingiem i farbowaniem henną, a dodatkowo botoks, wówczas trzeba zapłacić od 150 do 200 złotych. Jednak średnie ceny laminacji rzęs kształtują się na poziomie 90-130 złotych. Z reguły taki zabieg wychodzi taniej niż przedłużanie czy zagęszczanie rzęs, gdzie w zależności od metody trzeba liczyć się z kosztem od 100 do 400-500 złotych.

Laminowanie rzęs jest zabiegiem bezbolesnym i mniej inwazyjnym niż np. trwała, ale ma swoje minusy. Co powinny wziąć pod uwagę osoby, które chcą podkreślić rzęsy tą metodą?

Wady laminowania rzęs

Brak spektakularnego efektu

W odróżnieniu od przedłużania czy zagęszczania rzęs różnymi technikami (1:1, 2:1, 3D) laminację wykonuje się tylko na własnych włoskach. Kosmetyczka nie dokleja sztucznych kępek, więc efekt jest bardzo naturalny i zależy od „materiału wyjściowego”. Stąd też laminacja wskazana jest zwłaszcza przy długich i gęstych rzęsach, które wymagają podkręcenia. Efekt pogrubienia jest tylko optyczny i może okazać się niewystarczający w przypadku bardzo rzadkich rzęs. Dla uzyskania bardziej wyrazistego rezultatu, zazwyczaj podczas laminacji wykonuje się dodatkowe zabiegi, tj. botoks i farbowanie.

Ograniczenia bezpośrednio po zabiegu

Trwałość laminowania rzęs w dużej mierze zależy od postępowania w newralgicznym okresie do 24 godzin od wykonania zabiegu. Przez ten czas należy unikać:

 • moczenia rzęs (np. pod prysznicem, w basenie),
 • pocierania oczu,
 • tuszowania rzęs,
 • stosowania odżywki do rzęs,
 • sauny i solarium,
 • nadmiernego pocenia (czyli np. intensywnego wysiłku fizycznego),
 • spania na brzuchu (ze względu na możliwość odkształcenia rzęs).

Co ważne, bezpośrednio po zabiegu nie należy spodziewać się docelowego efektu, ponieważ na początku włoski mogą być lekko sklejone.

Małe możliwości do wykonania zabiegu samodzielnie

Laminacja rzęs nie jest metodą skomplikowaną i można ją wykonać ogólnodostępnymi kosmetykami. Niemniej wymaga to dużej precyzji i sprawności manualnej. Wykonanie takiego zabiegu w domu przez jedną osobę może być bardzo uciążliwe, ponieważ wszystkie czynności trzeba wykonywać z przymkniętym jednym okiem. Najwięcej trudności może sprawiać zwłaszcza naklejenie rzęs na wałeczek i rozdzielenie włosków (trzeba to zrobić bardzo dokładnie). Nieprawidłowo przeprowadzona laminacja może doprowadzić na przykład do tego, że dolne rzęsy będą wywijać się ku górze. Poza tym podczas samodzielnego wykonania zachodzi większe ryzyko podrażnienia skóry powiek czy przedostania się kosmetyków do oka.

Ryzyko uszkodzenia włosków przy nieumiejętnym wykonaniu

Laminowanie rzęs lepiej zostawić przeszkolonej stylistce, która ma doświadczenie w wykonywaniu tego zabiegu. Dlaczego? Otóż podczas laminacji używa się preparatów, które modyfikują strukturę włosków – konkretnie dochodzi do naruszenia łuski włosa i zerwania mostków disiarczkowych, które decydują m.in. o kształcie rzęs. Jeżeli zabieg będzie wykonany złej jakości preparatami albo przez niedoświadczoną osobę, może zatem dojść do trwałego uszkodzenia włosków. Z tego samego względu nie powinno się robić liftingu na bardzo osłabionych, zniszczonych rzęsach. Tylko profesjonalna stylistka jest w stanie ocenić, czy włoski są w kondycji odpowiedniej do przeprowadzenia zabiegu.

Przeciwwskazania zdrowotne

Laminowania rzęs nie powinno się wykonywać przede wszystkim u osób, które zmagają się z infekcjami i schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek, zapaleniem rogówki, jęczmieniem, alergią, zaćmą czy jaskrą. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również bardzo wrażliwa skóra wokół oczu oraz jej zły stan spowodowany np. oparzeniem, urazem czy otarciami. Ponadto laminacja rzęs nie jest zalecana u kobiet w ciąży oraz u osób, które leczą się onkologicznie (chemioterapia) lub cierpią na zaburzenie psychiczne polegające na kompulsywnym wyrywaniu włosów (trichotillomania).

Plusy i minusy laminowania rzęs - podsumowanie

Laminowanie rzęs to bezbolesna i stosunkowo bezpieczna metoda stylizacji, który zapewnia efekt „otwartego” spojrzenia. Wystarczy spędzić u kosmetyczki zaledwie 40-90 minut, by zyskać rzęsy podkręcone jak za pomocą zalotki, przy czym rezultat zabiegu trwa o wiele dłużej (nawet ok. 2 miesiące). Do wykonania laminacji może również przekonać stosunkowo przystępna cena, ponieważ upiększanie rzęs tą techniką może kosztować w granicach 100 złotych. Warto jednak uwzględnić fakt, że laminacja nie daje tak spektakularnych rezultatów jak chociażby zagęszczanie czy przedłużanie rzęs. Efekty są dość subtelne, dlatego na wielkie wyjścia trzeba wspomagać się mascarą.

Bibliografia / Netografia

 • kb.pl, Cena laminowania rzęs – zobacz, ile kosztuje laminacja rzęs,  https://kb.pl/ceny/kosmetyka/cena-laminowania-rzes-zobacz-ile-kosztuje-laminacja-rzes/, Data publikacji: 2023.03.24, Data odczytu: 2023.04.15
 • wizaz.pl, Przybyłowicz-Nowak M., Laminacja rzęs – na czym polega i jak długo utrzymuje się efekt?, https://wizaz.pl/makijaz/koniec-z-przedluzaniem-teraz-kroluja-laminowanie-i-botoks-rzes-274451-r1/, Data publikacji: 2022.02.08, Data odczytu: 2023.04.15
 • dziendobry.tvn.pl, Sibilska P., Laminacja rzęs. Czy zabieg laminacji rzęs jest bezpieczny?, https://dziendobry.tvn.pl/moda-i-uroda/laminacja-rzes-czy-zabieg-laminacji-rzes-jest-bezpieczny-5694715, Data publikacji: 2022.05.06, Data odczytu: 2023.04.15
 • uroda.poradnikzdrowie.pl, Zielińska K., Laminowanie rzęs: czym jest i jak przebiega? Efekty laminowania rzęs [GALERIA], https://uroda.poradnikzdrowie.pl/zabiegi-kosmetyczne/laminowanie-rzes-czym-jest-i-jak-przebiega-efekty-laminowania-rzes-galeria-aa-3nVW-TjUS-maLT.html, Data odczytu: 2023.04.15
plusy i minusy laminowania rzęs

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *