Szukaj

Wady i zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na malowaniu powierzchni farbą w proszku. Farba ta ma postać naelektryzowanych cząstek, które wykazują doskonałą przyczepność do podłoża. Pomalowany element następnie poddaje się działaniu wysokiej temperatury w celu utwardzenia powłok. Sprawdźmy jakie są wady i zalety malowania proszkowego.

Malowanie proszkowe - zalety i wady

Malowanie proszkowe ma nie tylko wady, ale również i zalety, które sprawiają, że technika ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Wśród zalet wymienić można:

Zalety malowania proszkowego

Brak szkodliwych substancji w farbie

Farby proszkowe wykorzystywane podczas malowania proszkowego nie mają w swoim składzie szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych. Brak ich występowania sprawia, że farby te są o wiele bardziej bezpieczne i przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego. Dodatkowo, farby proszkowe podczas malowania nie wydzielają takiej ilości oparów jak tradycyjne farby oraz generują dość małe ilości odpadów.

Duża trwałość

Powierzchnie pomalowane farbą proszkową wykazują większą trwałość niż powierzchnie pomalowane tradycyjnym sposobem. Są one bardziej odporne na ścieranie oraz na działanie czynników fizycznych, chemicznych i atmosferycznych. Powierzchnie pomalowane farbą proszkową są także odporne na promieniowanie UV oraz posiadają właściwości antykorozyjne. Wszystko to sprawia, że malowanie farbą proszkową pozwoli uzyskać powierzchnie, którą będą doskonale wyglądały przez wiele lat.

Wysoka estetyka i wybór kolorów

Malowanie metodą proszkową daje możliwość uzyskania bardzo estetycznego wykończenia. Powłoka nie posiada zacieków, a kolor rozkłada się równomiernie na całej powierzchni. Sprawia to, że malowana powierzchnia wygląda lepiej niż ta malowana zwykłą farbą. Techniką proszkową można uzyskać różnego rodzaju wykończenie – w połysku lub w macie, gładkie lub strukturalne. Oprócz tego, kolory są nasycone i nie matowieją z czasem. Dodatkowo, na rynku jest ogromny wybór farb przeznaczonych do malowania proszkowego, dlatego znalezienie odpowiedniego odcienia nie powinno stanowić żadnego problemu.

Względy ekonomiczne

Malowanie proszkowe jest bardziej ekonomiczne niż klasyczne lakierownie. Farby te są przede wszystkim bardziej wydajne. Dodatkowo, przez fakt, iż pomalowane powierzchnie są trwałe, wymagają one rzadszego odnawiania koloru.

Wady związane z malowaniem proszkowym to głównie:

Wady malowania proszkowego

Konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu

Jeszcze do niedawna proces malowania proszkowego mógł odbywać się tylko w profesjonalnych lakierniach. Obecnie jednak, coraz więcej osób decyduje się na stworzenie przydomowego mini warsztatu do malowania. I choć samo malowanie nie jest zbyt trudne, to wymaga ono posiadania kosztownego sprzętu. Z tego względu, często lepszym wyborem niż kupowanie wszystkich urządzeń na własną rękę, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się tego typu pracami. Szczególnie jeśli mamy do pomalowania mało rzeczy. Argument ten popiera dodatkowo fakt, iż zakłady lakiernicze mają zwykle dostęp do lepszych urządzeń, niż osoby posiadające przydomowy warsztat. Proces malowania proszkowego nie przebiegnie bowiem pomyślnie bez odpowiedniego, sprzętu wysokiej jakości. Oprócz narzędzi takich jak np. pistolet natryskowy czy szlifierka, potrzebny jest również piec do polimeryzacji farby oraz farby proszkowe. Tu warto podkreślić, że konieczność nagrzewania powierzchni po malowaniu, może być w warunkach domowych dość kłopotliwa. Dodatkowo, samo pomieszczenie musi spełniać pewne wymagania – m.in. musi mieć odpowiednią wentylację i dobre oświetlenie.

Konieczność dokładnego przygotowania powierzchni do malowania

W przypadku malowania proszkowego, efekt końcowy w dużej mierze zależy od etapu przygotowawczego powierzchni. To bardzo ważny proces, który ma ogromny wpływ na efekt malowania. Dlaczego? Otóż, brak wykonania niektórych czynności może sprawić, m.in. to, że grubość farby będzie się różnić w zależności od miejsca, a z obszarów niedokładnie wyczyszczonych farba może zacząć szybko odpryskiwać. Etap przygotowawczy obejmuje m.in. oczyszczanie powierzchni, eliminacje wszelkich nierówności, piaskowanie, odtłuszczanie czy odpylanie. Przed malowaniem proszkowym często konieczne jest również nałożenie warstwy podkładu antykorozyjnego.

Plusy i minusy malowania proszkowego - podsumowanie

Co ciekawe, nadal wśród dużej ilości ludzi panuje przekonanie, że malowanie metodą proszkową można wykorzystywać tylko w przypadku elementów przemysłowych czy części motoryzacyjnych. Oczywiście, do malowania felg czy karoserii samochodowych również stosuje się malowanie proszkowe, jednak technika ta ma o wiele większą ilość zastosowań, gdyż obecnie malowanie za pomocą farby proszkowej możliwe jest nie tylko w przypadku elementów metalowych, ale także tych wykonanych z innych materiałów.

Z wykorzystaniem nowoczesnych pistoletów i farb, malowanie proszkowe doskonale sprawdza się w przypadku takich materiałów jak: drewno, żeliwo, ceramika, płyty MDF, stal kwasoodporna oraz stal ocynkowana. W związku z tym, w obrębie nieruchomości metodą proszkową można pomalować takie elementy jak np. ogrodzenie domu, balustrady, grzejniki, bojlery, a nawet elementy mebli. Czy warto wykorzystywać tę technikę malowania w domu? Bez wątpienia, w niektórych przypadkach tak, gdyż posiada ona wiele zalet, których nie ma tradycyjny sposób malowania powierzchni.

Rzeczą nad którą trzeba się jednak zastanowić to to, czy inwestować we własny sprzęt do malowania proszkowego czy wynająć do tej pracy firmę. Pierwsze rozwiązanie może być korzystne, jeśli mamy do pomalowania większą ilość powierzchni, wiemy że w przyszłości sprzęt również nam się przyda lub istnieje możliwość, że użyczymy go rodzinie czy znajomym wykonującym prace remontowe. W przeciwnym przypadku, gdy wiemy, że mamy pojedynczy element do pokrycia farbą, inwestowanie w sprzęt może nie być opłacalne.

Bibliografia / Netografia

  • hmmsteel.pl, Zalety i wady lakierowania proszkowego i tradycyjnego, https://hmmsteel.pl/lakierowanie-proszkowe-a-tradycyjne-wady-i-zalety-obu-metod/, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy malowania proszkowego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *