Szukaj

Wady i zalety budowy domu na zgłoszenie

Dom bez pozwolenia na budowę, czyli tzw. "dom na zgłoszenie" to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu. Zakłada ono możliwość wybudowania nieruchomości o określonych parametrach bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury formalne. Zobaczmy, jakie wady, a jakie zalety ma dom na zgłoszenie.

Dom na zgłoszenie - zalety i wady

Budowa domu na zgłoszenie wiąże się z pewnymi zaletami:

Zalety budowy domu na zgłoszenie

Ograniczenie liczby formalności

Uzyskanie pozwolenia na budowę bywa długim i skomplikowanym procesem, który często ciągnie się przez wiele miesięcy, skutecznie blokując rozpoczęcie prac budowlanych. Wprowadzenie w 2022 roku możliwości budowy domu na zgłoszenie miało na celu między innymi znaczne uproszczenie, pod kątem formalnym, realizacji marzeń o własnym domu. Cel ten został poniekąd osiągnięty. Potrzebne formalności, przy domach bez pozwolenia zostały ograniczone do niezbędnego minimum, dzięki czemu cały proces trwa nie więcej niż kilkanaście tygodni. Inwestor może wybudować dom jedynie na podstawie zgłoszenia robót budowlanych wraz z terminem ich rozpoczęcia. Takiego zgłoszenia można dokonać osobiście w urzędzie, ale także przez Internet lub nawet drogą listowną. Skutkuje to dużą oszczędnością czasu oraz pieniędzy.

Duża niezależność

Budowa domu na zgłoszenie daje duże pole manewru jeśli chodzi o indywidualizację projektu domu. Inwestor może dostosować nawet najmniejsze elementy nieruchomości do swoich potrzeb i preferencji. Budowa na zgłoszenie pozwala stworzyć unikalny dom, który wyróżnia się na tle innych budynków. Inwestor ma również kontrolę nad wyborem materiałów budowlanych, co pozwala zapewnić wysoką jakość i trwałość budynku.

Do wad budowy domu na zgłoszenie zaliczyć można:

Wady budowy domu na zgłoszenie

Większe ryzyko wystąpienia wad i błędów budowlanych

Jedną z głównych wad budowy domu na zgłoszenie jest brak profesjonalnej pomocy ze strony architekta, kierownika budowy lub projektanta. Inwestor sam odpowiada za projekt domu, co może prowadzić do nieprawidłowego rozplanowania przestrzeni i braku uwzględnienia istotnych aspektów. Brak specjalistów powoduje, że istnieje większe ryzyko popełnienia błędów budowlanych. Te błędy mogą zaś prowadzić do kosztownych napraw i problemów z funkcjonalnością domu w przyszłości.

Większy stres i odpowiedzialność

Inwestor budujący na zgłoszenie ponosi większą odpowiedzialność za cały proces budowlany. Musi on sam przeprowadzić proces projektowania i uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń oraz koordynować pracę ekipy budowlanej. To zaś może prowadzić do stresu i presji związanego z podejmowaniem decyzji i zarządzaniem budową, szczególnie u osób, które nie mają doświadczenia z budownictwem. Ponadto, jest to czasochłonne i angażujące.

Ograniczenia co do powierzchni domu

Podczas budowy domu na zgłoszenie występują ograniczenia pod względem powierzchni budowanego domu – nieruchomości mogą mieć maksymalnie 70 metrów kwadratowych.

Plusy i minusy budowy domu na zgłoszenie - podsumowanie

Biorąc pod uwagę wady i zalety budowy domu na zgłoszenie – czy warto podejmować się takiego przedsięwzięcia, czy może lepiej zdecydować się na klasyczną nieruchomość wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę? Budowa domu na zgłoszenie ma swoje jasne i ciemne strony. Decyzja o wyborze tego podejścia zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności inwestora. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty, zanim podejmie się decyzję o budowie na zgłoszenie, aby być gotowym na wszelki wyzwania, które taka budowa ze sobą niesie – chodzi przede wszystkim o dużą odpowiedzialność za całe przedsięwzięcie. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie zabrać się za taki projekt, a mimo to zależy mu na budowie domu do 70 m2 to zawsze może rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego architekta lub konsultanta budowlanego. Z pewnością pozwoli to zminimalizować ryzyko błędów i uzyskać wsparcie w procesie budowy.

Bibliografia / Netografia

  • magazif.com, Dom bez pozwolenia na budowę – jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?, https://magazif.com/architektura/dom-bez-pozwolenia-na-budowe-jakie-sa-wady-i-zalety-takiego-rozwiazania-2/, Data odczytu: 2024.01.27
  • tygodnikprzeglad.pl, Czy warto budować dom na zgłoszenie 70m2?, https://www.tygodnikprzeglad.pl/warto-budowac-dom-zgloszenie-70-m2/, Data publikacji: 2022.02.22, Data odczytu: 2024.01.27
  • morizon.pl, Domy bez pozwolenia – wady i zalety nowego rozwiązania prawnego, https://www.morizon.pl/blog/domy-bez-pozwolenia/, Data publikacji: 2020.10.30, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy budowy domu na zgłoszenie

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *