Szukaj

Wady i zalety manicure japońskiego

Manicure japoński nie jest w Polsce jeszcze tak popularny jak manicure francuski czy hybrydowy, jednak z pewnością warto poznać jego wady i zalety. Dlaczego? Otóż może się okazać, że słabe i zaniedbane paznokcie potrzebują właśnie tej metody pielęgnacji. Polega ona na wcieraniu specjalnej pasy i pudru w płytkę paznokci za pomocą dwóch polerek. Efekt to zdrowe, lśniące i naturalne paznokcie – a to wszystko bez dużego wysiłku. Dlatego zamiast nakładać kolejną porcję lakieru i zakrywać niedoskonałości, warto skorzystać z doświadczenia Japonek, które już od kilkuset lat są wierne tej metodzie.

Japoński manicure - zalety i wady

Manicure japoński zapewnia również wiele korzyści, dzięki którym przypadnie do gustu wielu osobom w różnym wieku. Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj manicure?

Zalety manicure japońskiego

Jest zdrowy dla paznokci

W przeciwieństwie do metod stylizacji paznokci manicure japoński nie niszczy paznokci. Jest wprost przeciwnie. Paznokcie po tym zabiegu są wyraźnie odżywione, nawilżone i mocniejsze, co jest zasługą wcierania w płytkę dobroczynnych substancji, tj. krzemionki z Morza Japońskiego, pyłku pszczelego, keratyny oraz witamin A i E. Dlatego manicure japoński można polecić osobom, które mają łamliwe i rozdwajające się paznokcie, np. ze względu na dietę, schorzenia, pracę na komputerze, częste zabiegi kosmetyczne.

Zapewnia zadbany wygląd paznokci

Pozytywnym „skutkiem ubocznym” zabiegu jest perłowy blask, dzięki któremu paznokcie wyglądają naturalnie i jednocześnie elegancko. Z tego względu manicure japoński jest doskonały dla osób, które muszą dbać o doskonały wygląd paznokci ze względu na pracę związaną z bezpośrednią obsługą klienta. Poza tym taki zabieg może być rozwiązaniem dla osób, które w swojej pracy nie mogą nosić standardowego manicure czy hybryd. Subtelne i zadbane paznokcie współgrają z profesjonalnym image’em, dzięki czemu manicure japoński sprawdzi się również w kontaktach biznesowych.

Jest bardzo uniwersalny

Manicure japoński ma niewiele przeciwwskazań. Mogą go robić kobiety w różnym wieku, jest bezpieczny także w okresie ciąży. Ze względu na brak efektu kolorystycznego i naturalny połysk z zabiegu mogą bez obaw korzystać również mężczyźni. Taki manicure doskonale sprawdzi się podczas różnych okoliczności – od codziennej pracy, przez rodzinne uroczystości, aż po wyjazd na wakacje.

Jest szybki i łatwy w wykonaniu

Wiele kobiet lubi korzystać z usług salonów kosmetycznych, jednak manicure japoński można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Cały zabieg zajmuje zwykle do 30-40 minut. Wprawdzie malowanie paznokci może potrwać krócej, jednak w tym przypadku nie traci się czasu na poprawki ani wysychanie lakieru. Cały zabieg wykonuje się w kilku krokach:

  1. Usunięcie dotychczasowego manicure, odtłuszczenie płytki.
  2. Nadanie odpowiedniego kształtu paznokciom i odsunięcie skórek.
  3. Wtarcie specjalnej pasty i wyrównanie nierówności za pomocą zielonej polerki.
  4. Wtarcie pudru za pomocą różowej polerki.
  5. Wtarcie oliwki lub specjalnej odżywki w skórki wokół paznokcia.

Nie wymaga zmywania ani poprawek

Manicure japoński będzie również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które unikają malowania paznokci ze względu na brak wprawy w posługiwaniu się małym pędzelkiem. Taki zabieg nie wymaga żadnych poprawek – nie ma obaw o pomalowanie skórek, nałożenie zbyt grubej warstwy, niedokładne pokrycie płytki lakierem. Manicure japoński może również zastąpić odżywkę do paznokci. Zapewnia bowiem podobny efekt wizualny, ale nie trzeba poprawiać go co kilka dni ani zmywać. Efekt perłowego blasku zanika stopniowo i równomiernie, dzięki czemu paznokcie cały czas wyglądają estetycznie.

Manicure japoński ma kilka minusów, dlatego nie każda kobieta będzie zadowolona z tej formy upiększania paznokci.

Wady manicure japońskiego

Zapewnia subtelny efekt

W odróżnieniu od manicure hybrydowego, żelowego czy akrylowego manicure japoński jest bardzo subtelny i nie rzuca się w oczy. Nie ma tutaj mowy o awangardowych kolorach, za pomocą których można podkreślić np. wieczorową stylizację. W manicure japońskim nie ma też miejsca na wzory i biżuteryjne dodatki czy eksperymentowanie z fakturą i kształtem. Takie rozwiązanie może zatem nie spełnić oczekiwań kobiet, które lubią, gdy na paznokciach „coś się dzieje” lub liczą na spektakularny efekt stylizacji.

Wymaga systematyczności

W celu podtrzymania efektu zdrowych paznokci manicure japoński trzeba powtarzać co ok. 2-3 tygodnie, przy czym sam połysk utrzymuje się krócej, bo ok. 5 dni. Poprawa stanu płytki jest widoczna już po pierwszym zabiegu, jednak dopiero za 2-4 razem można osiągnąć maksymalne rezultaty.

Ma pewne przeciwwskazania

Manicure japoński ma w zamierzeniu poprawić stan i wygląd paznokci, jednak w przypadku mocno zniszczonej płytki lepiej odczekać z zabiegiem. Przeciwwskazaniem do wykonania manicure mogą być ubytki i uszkodzenia paznokci, a także zmiękczenie lub ścieńczenie płytki (np. po usunięciu manicure hybrydowego). Dlaczego warto przestrzegać tych zaleceń? Otóż podczas manicure japońskiego trzeba zmatowić i dwukrotnie wypolerować płytkę, co może dodatkowo osłabić nadwątloną strukturę paznokci. Ponadto zabieg nie jest wskazany w przypadku grzybicy paznokci, infekcji skóry dłoni, uszkodzeniach naskórka oraz brodawkach.

Ogranicza malowanie paznokci

Manicure japoński może nie przypaść do gustu kobietom, które lubią nosić kolorowe paznokcie. Po wykonaniu zabiegu płytka przez jakiś czas jest mocno natłuszczona, przez co nakładanie lakieru mija się z celem. Żeby móc pomalować paznokcie, trzeba więc odczekać przynajmniej kilka dni, tj. gdy płytka przestanie się błyszczeć.

Nie jest tani

Za usługę manicure japońskiego w salonie kosmetycznym trzeba zapłacić od 90 zł do 130 zł. Można jednak zaoszczędzić i zrobić taki manicure w domu – koszt markowego zestawu zawierającego pastę, puder, dwie polerki, pilniczek i szpatułkę waha się od 130 zł do 170 zł. W podobnej kwocie można zrobić manicure hybrydowy, znacznie tańsze są natomiast standardowe lakiery i odżywki do paznokci. Warto jednak uwzględnić fakt, że manicure japoński ma działanie pielęgnacyjne, więc nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na regenerację osłabionych paznokci.

Nieprawidłowo wykonany może zaszkodzić

Manicure japoński można wprawdzie wykonać w domu, jednak należy mieć wprawę i postępować zgodnie z instrukcją producenta zestawu. Polerowanie paznokci może je osłabić, zwłaszcza jeśli będzie zabieg będzie wykonywany zbyt często, niedbale lub nieodpowiednimi narzędziami. Używając pilniczka, należy wykonywać ruchy w jednym kierunku, w przeciwnym razie paznokcie mogą zacząć się rozdwajać. Taką samą zasadę trzeba przyjąć podczas polerowania – należy przesuwać polerką w jednym kierunku, dbając o dokładne wtarcie pasty i pudru w płytkę. Dużej ostrożności i zachowania zasad higieny wymaga usuwanie skórek. Łatwo tutaj o skaleczenia, które mogą doprowadzić do powstania infekcji, dlatego osoby bez doświadczenia w tej kwestii powinny udać się do profesjonalnej kosmetyczki.

Plusy i minusy manicure japońskiego - podsumowanie

Manicure japoński to tradycyjna metoda pielęgnacji paznokci z Dalekiego Wschodu, którą można z powodzeniem zastosować samodzielnie w domu. Zabieg nie wymaga poprawek, wprawy w malowaniu paznokci ani specjalistycznych urządzeń. Subtelny perłowy blask sprawia, że manicure japoński sprawdzi się w pracy i podczas rozmaitych okazji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zabieg nie jest zalecany w przypadku bardzo zniszczonych paznokci i przy nieprawidłowym wykonaniu może osłabić płytkę.

Bibliografia / Netografia

  • doz.pl, Chlebicz K., Manicure japoński krok po kroku – jak wykonać P.Shine? Efekty, przeciwwskazania, cena, DOZ.pl, https://www.doz.pl/czytelnia/a14836-Manicure_japonski_krok_po_kroku__jak_wykonac_P._Shine_Efekty_przeciwwskazania_cena, Data publikacji: 2019.12.18, Data odczytu:2023.03.23
  • neonail.pl, Manicure japoński – czym jest, jak wykonać krok po kroku, jakie efekty daje, https://www.neonail.pl/blog/manicure-japonski.html, Data publikacji: 2016.10.17, Data odczytu: 2023.03.23
plusy i minusy manicure japońskiego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *