Szukaj

Wady i zalety mieszkania w Warszawie

Warszawa, jako stolica Polski oraz jedno z największych miast w kraju przyciąga wiele osób chcących posmakować wielkomiejskiego życia. Zobaczmy, czy życie w Warszawie ma więcej wad czy zalet.

Mieszkanie w Warszawie - zalety i wady

Wiele osób mieszkających w Warszawie, za zalety życia w tym mieście podaje:

Zalety mieszkania w Warszawie

Dostęp do doskonałej edukacji

W Warszawie ogromny dostęp do edukacji mają wszyscy, niezależnie od wieku. Znajdują się tu najlepsze żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz uczelnie wyższe. Ośrodki edukacji w stolicy oferują wysoki poziom kształcenia oraz i ciekawe kierunki. Dodatkowo mamy duży dostęp do różnego rodzaju szkoleń i kursów.

Większe możliwości zawodowe

Zdobyte podczas edukacji wiedzę i umiejętności można szybko i łatwo zweryfikować w praktyce – w pracy. A w Warszawie dużo łatwiej, niż w innych miejscowościach, jest znaleźć prace w wielu interesujących branżach. Co chwile siedziby swoich firm otwierają zarówno krajowe, jak i międzynarodowe przedsiębiorstwa, co daje szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy. W stolicy istnieje wielkie zapotrzebowanie nie tylko na pracowników fizycznych, lecz także osoby wykształcone. Dotyczy to osób w każdym wieku i z każdym doświadczeniem zawodowym. Wiele firm oferuje atrakcyjne zarobki, ciekawą pracę, możliwość szybkiego rozwoju oraz jasną ścieżkę awansu.

Duży dostęp do kultury i rozrywki

Życie to nie tylko praca. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Warszawy, którzy chętnie korzystają z licznych atrakcji, które oferuje im miasto. Liczne koncerty, spektakle, siłownie, centra handlowe, punkty usługowe – miejsc, w których można spędzać wolny czas jest mnóstwo. To miasto tętni życiem i nie sposób się w nim nudzić.

Większa tolerancja

W Warszawie panuje duża różnorodność. Mieszka tu mnóstwo osób innej narodowości, o innym niż biały kolorze skóry, przedstawiciele subkultur czy po prostu osoby, które lubią się wyróżniać. Dzięki temu mamy możliwość obcowania na co dzień z innymi językami, poznawania nowych rzeczy, kultur, potraw i nawiązywania ciekawych znajomości. Miasto jest przyjazne dla indywidualistów. Nikt nikogo nie ocenia, ani nie wytyka palcami, tak jak często ma to miejsce w mniejszych miejscowościach czy na wsiach.

Mieszkanie w Warszawie posiada niezaprzeczalne minusy:

Wady mieszkania w Warszawie

Korki

Warszawa jest dużym miastem. Z tego powodu bardzo ciężko jest poruszać się po niej pieszo. Chcąc czy nie – aby odwiedzić niektóre miejsca musimy skorzystać z komunikacji miejskiej lub samochodu. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców stolicy oraz fakt, iż duża część z nich posiada auta, można się domyślać, że korki to bardzo powszechny problem. Co więcej, o ile w mniejszych miastach zatłoczone ulice są największym kłopotem zwykle tylko w godzinach szczytu, czyli rano i około 15-18, to w Warszawie korki na ulicach są niemal przez cały czas. To bardzo męczące nie tylko dla kierowców, ale również dla pasażerów, gdyż muszą oni tracić codziennie mnóstwo czasu, aby dostać się z punktu A do punktu B.

Wysokie ceny

W mieście takim jak Warszawa, nie tylko zarobki są wyższe, ale również koszty życia. Wyższe ceny dotyczą kosztów wynajmu czy zakupu nieruchomości, szczególnie, jeśli te znajdują się blisko centrum miasto. W stolicy droższe są również codziennych czynności – np. posiłki w restauracjach czy bilety na koncerty czy inne wydarzenia.

Zanieczyszczenia

W związku z dużą ilością mieszkańców, sklepów i innych punktów usługowych, zakładów pracy i przede wszystkim samochodów, powietrze w Warszawie często nie jest dobrej jakości. Oprócz pyłów i spalin, środowisko zanieczyszczone jest również przez wszechobecny hałas oraz światło.

Tłok

Codziennie po ulicach Warszawy poruszają się setki tysiące osób. Składają się na nich zarówno mieszkańcy, jak i liczni turyści odwiedzający stolicę. Powoduje to, że w popularnych dzielnicach Warszawy bardzo trudno odetchnąć od zgiełku miasta i pobyć w samotności.

Wszechobecny pęd

Warszawa tętni życiem. Ma to swój ogromny urok, ale może też być męczące. Życie w pędzie i wszechobecny pośpiech potrafi na dłuższą metę powodować zmęczenie i uczucie wypalenia.

Plusy i minusy mieszkania w Warszawie - podsumowanie

Mieszkanie w stolicy ma wiele wad, ale i zalet. To, czy ktoś odnajdzie się w Warszawie w dużej mierze zależy od wieku i charakteru danej osoby. Dlaczego od wieku? Dlatego, iż u większości ludzi priorytety zmieniają się wraz z wiekiem. Kiedy jest się młodym, ma się siły i ambicje, aby dużo pracować i się rozwijać. Warszawa zaś daje łatwy dostęp do wielu firm, a te zaś dają dużą szansę nauczenia się zawodu i zdobycia doświadczenia. To świetne miejsce na start w zawodowe życie. Stolica oferuje również mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu, dostarcza rozrywki i dostęp do kultury. Tutaj żyje się szybko i intensywnie. Z czasem jednak, kiedy człowiek się starzeje, jego potrzeby się zmieniają. Nie chce już ciągle gnać i brać udział w przysłowiowym ,,wyścigu szczurów”. Wiele osób w średnim wieku decyduje się na przeprowadzkę pod miasto lub do mniejszej miejscowości, gdyż bardziej od zalet związanych z wielkim miastem zależy im na spokoju psychicznym i możliwości wypoczynku. Oczywiście, to czy ktoś uważa, że Warszawa to dobre miejsce do spędzenia życia, zależy również od wspomnianego już wcześniej charakteru. Niektórzy uwielbiają szybkie i intensywne życie i mieszkając w mniejszym mieście, brakowałby im miejskiego pędu i po prostu by się nudzili.

Bibliografia / Netografia

  • city-polska.pl, Mieszkanie w Warszawie – plusy i minusy rozwiązania, http://city-polska.pl/mieszkanie-w-warszawie-plusy-minusy-rozwiazania/, Data publikacji: 2016.10.12, Data odczytu: 2023.06.23
plusy i minusy mieszkania w warszawie

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że życie w Warszawie ma swoje niezaprzeczalne zalety! Jestem tu od kilku lat i nie wyobrażam sobie powrotu do małego miasta. Po pierwsze, Warszawa to miejsce, gdzie rzeczywiście każdy znajdzie coś dla siebie – od profesjonalnych wydarzeń branżowych, przez rozmaite wystawy, koncerty i spektakle, aż po kawiarnie z duszą, w których można spędzić miłe popołudnie. Poza tym, nie można zapominać o fantastycznym dostępie do różnych form aktywności fizycznej – parki, ścieżki rowerowe, kluby fitness czy baseny. W Warszawie można również znaleźć oazy spokoju, takie jak piękne ogrody, parki i zielone zakątki, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku. Ponadto, Warszawa to prawdziwy raj dla miłośników różnorodnej kuchni – od lokalnych smakołyków, po egzotyczne potrawy z różnych zakątków świata. W stolicy czuje się też tę wyjątkową, wielkomiejską atmosferę – tu naprawdę pulsuje życie! Oczywiście, są tu i swoje wyzwania, ale moim zdaniem zalety znacznie przeważają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *