Szukaj

Wady i zalety miejsca postojowego pod chmurką

Miejsca postojowe pod chmurką często są jedyną opcją parkingową dostępną dla mieszkańców bloków i kamienic. Wielu z nich narzeka na takie rozwiązanie, ale niektórzy bardzo je sobie cenią. Jak jest w rzeczywistości? Czy miejsce parkingowe na świeżym powietrzu ma więcej wad czy zalet?

Miejsce parkingowe pod chmurką - zalety i wady

Miejsce parkingowe pod chmurką posiada dużo wad, ale ma również pewne zalety:

Zalety miejsca parkingowego pod chmurką

Cena

Cena za zakup mieszkania z miejscem postojowym różni się w zależności od lokalizacji samego budynku. Można jednak śmiało stwierdzić, że stanowisko parkingowe pod chmurką jest o wiele tańsze niż miejsce w garażu podziemnym, a przede wszystkim niż garaż wolnostojący.

Możliwość parkowania aut zasilanych różnego rodzaju paliwem

W przypadku niektórych garaży podziemnych istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego jakie auta mogą do niego wjeżdżać. Są one wprowadzone, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożarów i dotyczą głównie aut napędzanych gazem LPG. Zdarzają się również ograniczenia związane z wysokością pojazdów. Tymczasem, w przypadku miejsca parkingowego pod chmurką takie zasady nie obowiązują. Na miejscu postojowym przed blokiem czy kamienicą mogą zatrzymywać się i pojazdy na benzynę i na gaz.

Gwarancja wolnego miejsca do zaparkowania

Największym plusem własnego miejsca parkingowego jest świadomość, że zawsze mamy gdzie zaparkować. Weekend, środek tygodnia, rano czy wieczór – niezależnie od pory, stanowisko postojowe będzie na nas czekać. To ogromna zaleta, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania auta często graniczy z cudem.

Miejsce parkingowe pod chmurką wiąże się z kilkoma wadami:

Wady miejsca parkingowego pod chmurką

Mniejsze bezpieczeństwo

W przypadku garaży wolnostojących, dostęp do jego wnętrza mają tylko osoby posiadające klucze. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku garaży podziemnych – do podziemi może wjechać tylko osoba, która posiada pilot do bramy wjazdowej. Jeśli chodzi zaś o miejsca postojowe pod chmurką, to dostęp do nich jest niemal nieograniczony. Na parking przy bloku mieszkalnym czy kamienicy bez problemu może wejść każdy – nie tylko mieszkaniem nieruchomości, ale również zupełnie obca osoba. Takie warunki stwarzają idealną okazję dla złodziei, którzy mogą ukraść nie tylko przedmioty znajdujące się we wnętrzu samochodu, ale nawet i sam pojazd. Dodatkowo, auto pozostawione na miejscu postojowym pod chmurką jest narażone na akty wandalizmu, szczególnie jeśli jest zaparkowane w centrum miasta w weekendową noc. Sprawa wygląda nieco lepiej w przypadku osiedli strzeżonych, gdzie wejścia na teren jest ogrodzone szlabanem i pilnuje go strażnik.

Brak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi

Samochód zaparkowany na miejscu postojowym pod chmurką jest nieustannie narażony na czynniki zewnętrzne. Mowa tu głównie o zjawiskach atmosferycznych oraz różnego rodzaju zabrudzeniach. Deszcz, śnieg, grad, wiatr, mróz, słońce – z tym wszystkim musi mierzyć się auto stojące na zewnątrz. Dodatkowo, latem pojazd się nagrzewa, a zimą zamarza i kierowca może mieć problem z odpaleniem silnika. Oprócz tego, na lakierze auta osiadają zabrudzenia, np. kurz, ptasie odchody czy soki i pyłki z roślin, dlatego samochód przechowywany na dworze trzeba zdecydowanie częściej myć. Warto też pamiętać, że wszystkie te czynniki mogą nie tylko utrudniać codzienne użytkowanie auta, ale również wpływać na jego wartość, co jest istotne jeśli planujemy w przyszłości sprzedaż pojazdu.

Brak możliwości przechowywania rzeczy

Wiele osób traktuje garaże wolnostojące nie tylko jako pomieszczenie do przechowywania samochodu, ale również jako schowki na różnego rodzaju narzędzia, sprzęty, zapasy żywieniowe czy inne przedmioty. Nie posiadając garażu jesteśmy więc pozbawieni możliwości magazynowania rzeczy, które są nam aktualnie niepotrzebne w mieszkaniu. To duża wada, szczególnie jeśli posiadamy mały lokal mieszkalny lub nie mamy piwnicy.

Plusy i minusy miejsca parkingowego pod chmurką - podsumowanie

Miejsce parkingowe pod chmurką posiada zarówno wady, jak i zalety. Niestety, te pierwsze są o wiele istotniejsze niż korzyści. Wady związane z miejscem parkingowym na zewnątrz bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie i niekorzystnie wpływają na stan auta. Dodatkowo, jest to bardzo ryzykowne pod względem bezpieczeństwa rozwiązanie. W związku z tym osoby posiadające drogie lub nowe auta, które mają posłużyć jeszcze wiele lat, powinny zainwestować w stanowisko w garażu podziemnym lub nabyć garaż wolnostojący. Oprócz tego, rodziny mające dużą ilość przedmiotów oraz ludzie lubiący majsterkować przy pojazdach najlepiej odnajdą się w garażach murowanych lub tzw. blaszakach, które oprócz możliwości przechowywania w nim samochodu, dają wolną przestrzeń do magazynowania rzeczy i do różnego rodzaju aktywności. Nie można jednak stwierdzić, że miejsce parkingowe pod chmurką jest zupełnie bezużyteczne, gdyż wcale tak nie jest. To całkiem dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają stare auto lub pojazd o małej wartości oraz którym nie zależy na dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy, a tylko na tym, aby mieć pewność, że będą mieli gdzie zaparkować pod blokiem, niezależnie od godziny przyjazdu i dnia tygodnia.

Bibliografia / Netografia

  • rynekpierwotny.pl, Garaż – na jaki się zdecydować mieszkając w bloku?, https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/garaz-w-bloku/1203/, Data publikacji: 2021.08.16, Data odczytu: 2023.07.08
plusy i minusy miejsca postojowego pod chmurką

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *