Szukaj

Wady i zalety mieszkania

Mieszkanie w bloku to zazwyczaj pierwsze lokum, które obierają młodzi ludzie zaczynający życie na swoim. Niektórzy z nich na zawsze zostają w blokach, bo nie wyobrażają sobie mieszkać gdzie indziej, a inni porzucają mieszkania na rzecz domów. Zobaczmy, czy mieszkanie w bloku ma więcej zalet czy też wad.

Mieszkanie w bloku - zalety i wady

Nie da się ukryć, że życie w mieszkaniu w bloku oprócz wad, posiada też liczne zalety, np.:

Zalety mieszkania

Wygoda

Osoby posiadające własny dom, mają na głowie mnóstwo obowiązków. Mieszkańców mieszkań to nie dotyczy. Właściciele i lokatorzy nie muszą przejmować się pracami modernizacjami budynku, jego ogrzewaniem, odbiorem odpadów czy dostawą mediów. Z zakresu obowiązków odpadają również wszystkie bieżące prace, takie jak:

  • koszenie trawy,
  • podlewanie kwiatów,
  • odśnieżanie,
  • grabienie liści, czy
  • palenie w piecu.

Właściciele mieszkania muszą martwić się jedynie o regularne opłacanie rachunków i czynszu.

Cena nieruchomości

Mieszkanie w bloku czy kamienicy, o ile nie jest bardzo duże, zwykle jest tańsze niż dom. Dotyczy to nawet mieszkań z rynku pierwotnego. Różnorodność inwestycji mieszkaniowych sprawia, że znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie pod względem finansowym czy innym, nie powinno stanowić dużego problemu.

Dobra inwestycja

Warto zauważyć również dość nieoczywistą zaletę mieszkań. Zakup lokalu to swego rodzaju inwestycja, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się w miejscowości turystycznej lub mieście z dużą ilością studentów. Nawet jeśli po latach zdecydujemy się na przeprowadzkę do innego lokum, stare mieszkanie o wiele łatwiej jest sprzedać czy wynająć, niż miałoby to miejsce w przypadku domu.

Lokalizacja

Oczywiście nie wszystkie bloki, kamienice czy apartamentowce znajdują się w centrum miasta jednak duża część z nich jest. To z kolei oznacza bliskość miejsca pracy, szkół, żłobków, restauracji, siłowni czy gabinetów lekarskich oraz wielu innych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu usług. Dogodna lokalizacja w centrum miasta to wygoda i komfort zarówno dla singli, jak i dla rodzin z dziećmi. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej w centrum nie trzeba posiadać własnego auta, aby dotrzeć do miejsca docelowego szybko i bezpiecznie.

Życie w mieszkaniu bardzo różni się od życia w domu jednoosobowym. Mieszkańcy tych drugich jednogłośnie twierdzą, że nigdy nie zamieniliby domu na lokal ze względu na wady takie jak:

Wady mieszkania

Bliskość sąsiadów

Mieszkając w domu jednorodzinnym mamy cały budynek na własność, natomiast mieszkania charakteryzują się tym, że są położone w blokach, apartamentowcach lub kamienicach, czyli zawsze wśród innych mieszkań. Wiąże się z tym pewna wada, a mianowicie bliskość sąsiadów. Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, gdyż nie ma się wpływu na to, kto będzie mieszkał w lokalu obok. Często jest tak, że sąsiedzi okazują się bardzo życzliwymi ludźmi, z którymi można urządzić sobie miłą pogawędkę i którzy w razie potrzeby chętnie poratują przysłowiową szklanką cukru. Może jednak okazać się, że trafimy na uciążliwych ludzi, którzy będą nam utrudniać życie, np. urządzając imprezy lub paląc papierosy na klatce schodowej. Dodatkowo, w blokach najemcy bardzo często się zmieniają, co nie służy poczuciu bezpieczeństwa. Duża bliskość sąsiadów wiąże się również z uciążliwymi dźwiękami. O ile w nowym budownictwie problem ten jest mniejszy, o tyle w starych budynkach przez cienkie ściany słychać niemal wszystko – odgłosy remontu, krzyki dzieci czy nawet głośną rozmowę.

Brak działki i ogrodu

Możliwość wypicia świeżej kawy we własnym ogrodzie w letni, niedzielny poranek to prawdziwa przyjemność. Niestety, taki przywilej mają tylko mieszkańcy domów. Lokatorzy mieszkań mają do dyspozycji jedynie balkon lub – jeśli mieszkają na parterze – niewielki kawałek ogródka. Nieobecność działki sprawia, że mieszkańcy bloków nie mogą hodować własnych warzyw, rozłożyć basenu czy znaleźć miejsca do grillowania. Oprócz tego, brak dostępu do własnej działki i ogrodu może być szczególnie dokuczliwy, jeśli lubimy przyrodę i naturę, gdyż wokół niektórych bloków, zwłaszcza w centrum miasta, dostęp do zieleni, np. lasów czy parków może być utrudniony.

Mała ilość wolnej przestrzeni

Mieszkania w blokach, kamienicach czy apartamentowcach są zazwyczaj mniejsze niż domy. Standardowy lokal to dwa trzy pokoje, które ledwo pozwalają na pomieszczenie wszystkich domowników i ich rzeczy. Problem ten potęguje się jeszcze bardziej w przypadku rodzin z dziećmi i zwierzętami. Niewielka powierzchnia mieszkania powoduje ścisk, brak komfortu i małe poczucie prywatności.

Plusy i minusy mieszkania w bloku - podsumowanie

Mieszkanie w bloku jest wygodnym rozwiązaniem, odpowiednim dla ludzi starszych lub zapracowanych. Osoby, które nie są w stanie lub nie mają czasu ani ochoty na wykonywanie prac typu odśnieżanie czy grabienie liści będą zadowolone z mieszkania w bloku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które lubią i odstresowują się w pracach wymagających pobrudzenia sobie rąk, np. w pracach w ogrodzie oraz dla tych osób, które cenią sobie dużą przestrzeń osobistą i prywatność.

Bibliografia / Netografia

  • warynski.pl, Plusy i minusy mieszkania w bloku, Data publikacji: 2021.07.08, Data odczytu: 2023.01.14
  • budnex.pl, Wady i zalety mieszkania w bloku, Data publikacji: 2019.10.30, Data odczytu: 2023.01.14
  • dladomu.com.pl, Dom czy mieszkanie – poznaj wady i zalety mieszkania w domu i bloku!, Data odczytu: 2023.01.14
  • ekspert-nieruchomosci.com.pl, Zalety i wady mieszkania w bloku, Data publikacji: 2021.06.18, Data odczytu: 2023.01.14
  • budrem.pl, Zalety i wady mieszkania w bloku, Data publikacji: 2021.11.01, Data odczytu: 2023.01.15
mieszkanie wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *