Szukaj

Wady i zalety pośrednika nieruchomości

Pośrednik nieruchomości to osoba, która zajmuje się kojarzeniem stron transakcji związanych z nieruchomościami oraz kompleksową obsługą tego rodzaju czynności. Niektórzy nie wyobrażają sobie sprzedaży czy wynajmu nieruchomości bez pomocy tej osoby, a inni otwarcie mówią, że nigdy nie skorzystaliby z jego usług. Zobaczmy, która z tych stron ma więcej racji i czego jest więcej - wad czy zalet współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości - zalety i wady

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości przy sprzedaży, wynajmie i kupnie nieruchomości niesie ze sobą liczne korzyści. Do najczęściej wskazywanych należą:

Zalety pośrednika nieruchomości

Pomoc w znalezieniu kupca lub najemcy

Agent nieruchomości pomaga zarówno w przypadku, kiedy jego klient chce sprzedać nieruchomość, kupić ją, wynająć innej osobie lub znaleźć lokal dla wynajęcia dla siebie. W przypadku osób, które szukają kupca lub najemcy dla swojej nieruchomości, agent w początkowej fazie pomoże przy realnej i prawidłowej wycenie nieruchomości. Pośrednik doskonale zna rynek nieruchomości i orientuje się od jakiej ceny należy startować, aby dom czy mieszkanie się sprzedało. Dzięki dobrej wycenie, właściciel nieruchomości nie będzie na takiej transakcji stratny. Oprócz tego, pośrednik nieruchomości może także profesjonalnie przygotować ofertę i ogłoszenie o sprzedaży, aby wpasowywało się w obowiązujące trendy, ale jednocześnie wyróżniało się wśród innych. Agent może również skontaktować się z klientami, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom, gdyż każda agencja posiada taką własną bazę i sieć zweryfikowanych osób, zainteresowanych kupnem określonych nieruchomości. Agent nieruchomości bez problemu zajmie się również odbieraniem telefonów od potencjalnych kupców, a także oprowadzaniem ich po nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Będzie również obecny przy sfinalizowaniu transakcji.

Pomoc w znalezieniu sprzedającego lub wynajmującego

Agent nieruchomości przydaje się również w przypadku drugiego rodzaju klientów, czyli tych którzy szukają sprzedawcy nieruchomości lub kogoś kto im wynajmie lokal. W przypadku tego typu klientów, pomoc agenta może polegać na poszukiwaniu i weryfikacji ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości. Pośrednik nie tylko dobierze najlepsze oferty, ale także zweryfikuje ich stan prawny oraz oprowadzi klienta po nieruchomości. Dzięki temu osoba kupująca lub wynajmująca dom czy mieszkanie będzie mogła mieć pewność, że zawierana przez nią transakcja jest bezpieczna i korzystna. Podobnie jak w przypadku sprzedaży nieruchomości, agent będzie ze swoim kupującym klientem do ostatniego etapu transakcji, czyli do podpisania umowy i przekazania domu lub lokalu.

Kompleksowa obsługa całej transakcji

To co jest ogromną zaletą pośrednika nieruchomości to to, że jego usługi są bardzo kompleksowe. Pośrednik jest bardzo przydatny w całym procesie transakcji – zaczynając od momentu wyszukania i dopasowania ofert zgodnych z sugestiami klienta, poprzez doradztwo i realizację kupna lub sprzedaży lub wynajmu, aż do wydania nieruchomości. Wśród bogatego wachlarza usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości znajdują się m.in. takie czynności jak:

 • sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości,
 • przygotowanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków,
 • pobranie wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • przygotowanie umowy przedwstępnej, gdy jest wymagana,
 • skompletowanie dokumentacji niezbędnej do umowy warunkowej lub przenoszącej własność,
 • sporządzenie protokołu wydania nieruchomości.

Bezpieczeństwo pod względem prawnym

Z usług pośrednika nieruchomości oraz biura nieruchomości warto skorzystać, jeśli chce się mieć pewność bezpieczeństwa transakcji pod względem prawnym. W biurach nieruchomości często pracują prawnicy, którzy dokładnie sprawdzają stan prawny nieruchomości, która ma być potencjalnym przedmiotem umowy. Oprócz tego, każda agencja współpracuje z biurem notarialnym, a pośrednik dba o to, aby notariusz otrzymywał wszystkie niezbędne dokumenty. Agent stara się również o wyciągi z ksiąg wieczystych i zaświadczenia ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, aby np. uniknąć sytuacji, w której kupujący nabywa nieruchomość obciążoną hipoteką. Wszelkie formalności prawne związane z obrotem nieruchomościami mogą przysporzyć wielu problemów, szczególnie osobom niedoświadczonym, dlatego pomoc doświadczonego agenta może okazać się nieoceniona.

Home stagging

Home stagging to odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu, w taki sposób, aby wnętrze było zaaranżowane tak, by wydawało się atrakcyjne i przyciągnęło jak największą liczbę oglądających. Profesjonalny agent nieruchomości świadczy usługi home staggingu dla swojego klienta, co ma przyspieszyć sprzedaż lub wynajem jego nieruchomość za możliwie najwyższą cenę.

Kontakty do specjalistów z innych branż

Współpraca z agentem nieruchomości posiada również taką zaletę, że może ona skutkować zdobyciem kontaktów do specjalistów z innych branż. Pośrednicy często polecają fachowców świadczących usługi, które są bardzo przydatne przy sprzedaży mieszkania czy przy szukaniu osób zainteresowanych najmem. Są to na przykład inspektorzy budowlani, doradcy kredytowi czy nawet malarze.

Oto, zdaniem niektórych, kwestie, przez które nie warto rozpoczynać współpracy z biurem i agentem nieruchomości:

Wady pośrednika nieruchomości

Prowizja pośrednika nieruchomości

Zawsze współpraca z biurem nieruchomości i pośrednikiem oznaczać będzie konieczność zapłacenia prowizji, która stanowi element wynagrodzenia. Wiele osób zastanawia się, jak wysoka może być prowizja, którą pobiera agent. Otóż, prowizje pośredników nieruchomości są różne, jednak najczęściej wahają się one od 1 do 3% wartości nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być one większe niż 3%. Najczęściej wyższa prowizja jest przy sprzedaży ziemi, która jest trudniejsza do sprzedania niż dom czy lokal. Płacąc wyższą prowizję, klient może jednak liczyć na więcej usług, np. na usługi dekoratora wnętrz czy dodatkowe akcje marketingowe. 1-3% wartości nieruchomości nie jest małą kwotą, jednak zapłata prowizji pośrednikowi nieruchomości może ostatecznie okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż próba sprzedaży bądź kupna nieruchomości na własną rękę.

Strata czasu w przypadku współpracy z nieprofesjonalnym biurem

Może zdarzyć się, że współpraca z biurem nieruchomości nie zakończy się z sukcesem dla klienta. Dzieje się tak jednak zwykle tylko wtedy, gdy biuro lub agent nieruchomości, któremu powierzymy swoje interesy, będzie nieprofesjonalny i nieskuteczny. Zawsze istnieje ryzyko, że przez taki niefortunny wybór agenta nieruchomości stracimy czas. Z tego względu należy pamiętać, aby wybór pośrednika nieruchomości nigdy nie był przypadkowy.

Plusy i minusy pośrednika nieruchomości - podsumowanie

Kupując, sprzedając lub wynajmując nieruchomość można przeprowadzić transakcje samemu albo skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Mimo wad w postaci prowizji i ryzyka niepowodzenia, warto nawiązać współpracę z agentem. Ważne jednak, aby odpowiednio wybrać biuro. Powinno być rzetelne, profesjonalne i najlepiej z dużym doświadczeniem. Z tego powodu, dobrze jest zapoznać się z opiniami na temat biur działających na rynku, gdyż pomoże to w wyborze najlepszej firmy. Nawiązanie współpracy z dobrym pośrednikiem zapewnia klientowi dbałość o jego interesy, oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo transakcji. Warto jednak pamiętać o tym, że w razie wątpliwości zawsze można najpierw spróbować sprzedać mieszkanie lub dom na własną rękę, a jeśli działania te nie przyniosą rezultatu, wtedy rozpocząć współpracę z pośrednikiem.

Bibliografia / Netografia

 • jak-sprzedac-mieszkanie.warszawa.pl, Czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości – zalety i wady, Data odczytu: 2023.11.30
 • mistrzu.com, Zalety i wady korzystania z usług pośrednika nieruchomości, Data publikacji: 2022.01.06, Data odczytu: 2023.11.30
 • gethome.pl, Czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?, Data publikacji: 2021.04.30, Data odczytu: 2023.11.30
 • jkn.com.pl, Wady i zalety umowy na wyłączność przy pośrednictwie sprzedaży nieruchomości, https://www.jkn.com.pl/wady-i-zalety-umowy-na-wylacznosc-przy-posrednictwie-sprzedazy-nieruchomosci, Data odczytu: 2023.08.19
pośrednik nieruchomości wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Artykuł przedstawia bardzo rzetelny obraz tego, czym jest praca pośrednika nieruchomości i jakie korzyści oraz potencjalne wady niesie ze sobą współpraca z takim specjalistą. W dobie internetu i rosnącej liczby portali ogłoszeniowych, niektórzy mogą uważać, że znalezienie nieruchomości czy jej sprzedaż to pestka. Jednak warto pamiętać, że internet to także narzędzie, z którego umiejętnie korzystają profesjonaliści.

  Pośrednik nieruchomości to nie tylko „sprzedawca” domów czy mieszkań. To przede wszystkim specjalista, który zna rynek, wie, jakie dokumenty są niezbędne do transakcji, i może uchronić klienta przed wieloma pułapkami, w tym prawnymi.

  Co więcej, współpraca z pośrednikiem to nie tylko oszczędność czasu, ale też stresu. Zamiast przeszukiwać dziesiątki portali, dzwonić, umawiać się na spotkania i weryfikować oferty, możemy powierzyć te zadania osobie, która się na tym zna. To komfort, którego nie da się przecenić, zwłaszcza gdy mamy na głowie inne obowiązki.

  W kwestii prowizji – owszem, to koszt, ale czy na pewno tak duży, jeśli weźmiemy pod uwagę zaoszczędzony czas, nerwy oraz pewność, że transakcja zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem? Dla wielu osób ta pewność i komfort to wydatek w pełni uzasadniony.

  Na koniec warto podkreślić, że współczesny pośrednik nieruchomości to również doradca, który pomoże nam znaleźć nieruchomość zgodną z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi, a nie tylko „sprzeda” to, co akurat ma w ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *