Szukaj

Wady i zalety mieszkania na wsi

Wiele osób zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem, po wielu latach życia w mieście decyduje się przeprowadzić na wieś. Perspektywa sielskiego, spokojnego życia wśród natury wydaje się być spełnieniem marzeń. Czy jest tak naprawdę? Zobaczmy, jakie są wady i zalety mieszkania na terenach wiejskich.

Mieszkanie na wsi - zalety i wady

Mimo wad, nie da się ukryć, że mieszkanie na wsi wiąże się również z wieloma pozytywnymi aspektami, takimi jak:

Zalety mieszkania na wsi

Bliskość natury

Na wsi, tak jak nigdzie indziej, można poczuć prawdziwy i bezpośredni kontakt z naturą i przyrodą, który koi nerwy i relaksuje. Otaczająca zieleń, kwiaty i malownicze wiejskie krajobrazy wpływają uspokajająco na domowników.

Czyste powietrze

Chociaż na wsi często w powietrzu unosi się specyficzny zapach obornika, zwierząt gospodarskich lub roślin, to mimo to powietrze tam jest znacznie czystsze niż w mieście, gdyż jest pozbawione trujących substancji, np. spalin. Otoczenie natury sprawia, że powietrze na wsi wydaje się bardziej rześkie i przyjemniejsze niż w dużym mieście.

Cisza i spokój

Kolejną zaletą mieszkania na wsi jest to, że nie zaznamy tam miejskiego zgiełku. Na wsi jest cicho i spokojnie, co pomaga odetchnąć po całym dniu pracy i zregenerować siły. Da się to odczuć szczególnie w nocy, gdy jedyne dźwięki, które można usłyszeć to kumkanie żab, cykanie świerszczy i inne odgłosy natury.

Możliwość posiadania własnego ogrodu

Mieszkając na wsi niemal zawsze ma się do dyspozycji ogród. Co prawda, jest to obowiązek, ale również ogromne możliwości. Mając kawałek ziemi, można wyhodować na własne potrzeby zdrowe i ekologiczne warzywa oraz piękne kwiaty. To ogromna wygoda, kiedy, aby mieć marchewkę czy ogórki, to zamiast jechać do sklepu wystarczy wyjść do własnego ogrodu.

Większa swoboda

Niezaprzeczalnym faktem jest, iż na wsi bardzo często wszyscy się znają i trudno zachować anonimowość. Mimo to, mieszkając w domu na wsi ma się więcej swobody. Można słuchać głośnej muzyki o dowolnej porze dnia i nocy, nie słychać przez ściany odgłosów wydawanych przez sąsiadów, a przed dom można wyjść w samym szlafroku. Dodatkowo, we własnym domu mamy dużo więcej miejsca niż w mieszkaniu i każdy ma swój kąt.

Tańsze nieruchomości

Jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na przeprowadzkę z miasta na wieś są niższe ceny nieruchomości. Często w cenie mieszkania w bloku w dużym mieście, na wsi można kupić dom z ogródkiem.

Życie na wsi to nie tylko błoga sielanka i spokój. Mieszkanie w takim miejscu posiada też liczne wady:

Wady mieszkania na wsi

Mniejsza ilość miejsc pracy

Mieszkańcy wsi, o ile nie są rolnikami lub nie pracują w trybie zdalnym, to do pracy muszą najczęściej dojeżdżać do innych miejscowości. Na terenach wiejskich jest ponadto o wiele mniej miejsc pracy niż w mieście. Nie ma biur, licznych punktów usługowych, galerii handlowych czy miejsc rozrywki, a dominują za to zakłady produkcyjne i inne miejsca, w których praca ma charakter fizyczny i jest dość ciężka.

Problemy z dojazdami

Największym minusem życia na wsi jest to, że zazwyczaj pojawiają się tam problemy z komunikacją miejską. W mieście, różne autobusy we wszystkich kierunkach jeżdżą praktycznie co kilkanaście minut, natomiast na wsi często autobus ma tylko kilka kursów w ciągu dnia. Z tego względu dojazd do pracy lub szkoły może być bardzo problematyczny lub nawet niemożliwy, jeśli nie mamy do dyspozycji auta. Duża odległość od miasta może generować dodatkowe koszty i sprawić, że zwykły wypad do kina czy na drinka stanie się prawdziwą, skomplikowaną logistycznie wyprawą.

Mniejsza ilość sklepów, punktów usługowych i rozrywek

Przeprowadzając się na wieś, trzeba liczyć się z tym, że nie ma tam zbyt wielu sklepów. Może to stanowić problem, kiedy nagle np. podczas wieczornego pieczenia ciasta zabraknie jednego produktu, a jedyny sklep w okolicy jest daleko lub jest już zamknięty. Dla niektórych problemem może być również brak lub ograniczony dostęp do kultury i miejsc rozrywki. Na wsi nie ma kina, teatrów, basenów czy siłowni i aby skorzystać z takich punktów, trzeba jechać do miasta.

Większa ilość obowiązków i kosztów utrzymania domu

Życie w mieście jest wygodne – nie trzeba martwić się o sezonowe porządki, takie jak koszenie trawy, odśnieżanie czy grabienie liści. W mieście, w bloku, o większość tego typu spraw troszczy się administracja, a my głównie płacimy czynsz. Gdy coś się zepsuje, wystarczy zgłosić to dozorcy, a problem zostanie rozwiązany. Na wsi sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wyprowadzka na tereny wiejskie wiąże się ze znacznie większą liczbą obowiązków. Wszelkie remonty, naprawy i usługi musimy organizować we własnym zakresie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi. Z tego powodu, trzeba nauczyć się naprawiać różne rzeczy samodzielnie lub znaleźć zaufanych fachowców, co zaś wiąże się z kosztami.

Obecność gryzoni i innych zwierząt

Domy na wsi często odwiedzają nieproszeni goście w postaci gryzoni i insektów. Myszy, pająki, muchy, meszki, komary i inne zwierzęta to codzienność mieszkańców wsi. Dla kogoś, kto panicznie boi się insektów może to być poważny problem. Należy również pamiętać, że na wsi można się spodziewać obecności zwierząt gospodarskich takich jak krowy, świnie i kury.

Plusy i minusy mieszkania na wsi - podsumowanie

Podejmując decyzję o przeprowadzce na wieś powinniśmy wziąć pod uwagę nasze upodobania i charakter. Istotne jest czy posiadamy czas i chęci do pracy przy domu, samochód i wolną gotówkę na nieprzewidziane wydatki. Wieś będzie idealnym wyborem dla ludzi ceniących sobie slow life, życie po swojemu oraz możliwość odpoczynku w ciszy. To doskonałe miejsce dla osób pracujących zdalnie, introwertyków oraz osób chcących prowadzić spokojne życie. W takim miejscu nie odnajdą się natomiast ludzie towarzyscy i o bujnym życiu kulturalno-towarzyskim. Warto również pamiętać, że wieś wsi nierówna. Obecnie, niektóre wsie są zlokalizowane na tyle blisko miast, że mimo iż są już terenami wiejskimi to bardziej niż wsie przypominają położone na obrzeżach dzielnice miast. Inną rzeczą są wsie z prawdziwego zdarzenia, czyli takie, gdzie do najbliższego miasta jest kilkadziesiąt kilometrów, krowy wypasane na polach to powszechny widok, a w niektórych miejscach nadal występują problemy z zasięgiem. Przy rozważaniu przeprowadzki, warto mieć na uwadze również to jaki rodzaj wsi wybierzemy.

Bibliografia / Netografia

  • energa365.pl, Czy warto mieszkać na wsi – zalety i wady mieszkania poza miastem, Data publikacji: 2019.12.20, Data odczytu: 2023.01.14
  • nieprzecietni.com.pl, Plusy i minusy życia na wsi, Data odczytu: 2023.01.14
  • beskidzka24.pl, Zalety i wady mieszkania na wsi, Data publikacji: 2021.03.25, Data odczytu: 2023.01.14
  • twojdom.eu, Wady i zalety mieszkania na wsi, Data odczytu: 2023.01.14
  • morizon.pl, Dom na wsi – zalety i wady inwestycji, Data publikacji: 2020.07.27, Data odczytu: 2023.01.14
  • basiaszmydt.pl, Plusy i minusy życia na wsi. Wnioski i przemyślenia po roku mieszkania., Data publikacji: 2016.09.25, Data odczytu: 2023.01.14
  • mojaplanetadom.pl, Wady i zalety mieszkania na wsi, Data publikacji: 2021.10.14, Data odczytu: 2023.01.14
mieszkanie na wsi wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *