Szukaj

Wady i zalety mieszkania w Świeciu

Świecie to małe, aczkolwiek urokliwe miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Jest przepełnione historią i tajemniczymi, intrygującymi zakątkami. Miasto to, posiada jednak również pewnie wady. Sprawdźmy, co przeważa - korzyści czy niedogodności związane z mieszkaniem w Świeciu.

Mieszkanie w Świeciu - zalety i wady

Są ludzie, którzy całe życie mieszkają w Świeciu i ani myślą, aby się z niego wyprowadzić. Dlaczego tak jest? Prawdopodobnie z powodu korzyści, które się z tym wiążą:

Zalety mieszkania w Świeciu

Tańsze nieruchomości

Ceny nieruchomości w Świeciu są o wiele niższe niż w jakiejkolwiek pobliskiej dużej miejscowości, np. Toruniu. Dotyczy to zarówno działek, jak i mieszkań czy nawet domów. Nie oznacza to jednak, że nieruchomości te są gorszej jakości. Głównym czynnikiem wpływającym na niższą cenę jest mniej atrakcyjna lokalizacja.

Bliskość terenów zielonych

Świecie leży nad Wisłą, co oznacza, że w bliskiej odległości od centrum miasta znajdują się tereny przez które przechodzi koryto rzeki. Są one zielone i oferują możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto, mieszkanie w pobliżu obszarów zieleni ma wiele korzyści, które mogą wpływać pozytywnie na jakość życia.

Spokój

Ze względu na małe zagęszczenie ludności oraz niewielką liczbę samochodów, w Świeciu panuje względny spokój. Z pewnością miasto nie jest zanieczyszczone hałasem tak jak sąsiednie większe miejscowości.

Park wodny

Dużą zaletą Świecia jest park wodny. Nowoczesny obiekt łączy ze sobą możliwość aktywnej zabawy w aquaparku i Strefie Cardio, a także relaksu w saunach czy Grocie Solnej. To centrum rozrywki dla całej rodziny.

Zabytki

W Świeciu znajduje się kilka zabytków, a najważniejszy z nich to oczywiście zamek. Pierwotnie zbudowany przez zakon krzyżacki, pełnił funkcję obronną na zachodnim brzegu Wisły. Zamek charakteryzuje się gotycką architekturą, a jego wygląd zewnętrzny wielokrotnie ulegał zmianom w wyniku przebudów i rozbudów. Wnętrza zamku są również interesujące pod względem architektonicznym. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum, w którym prezentowane są wystawy związane z kulturą i dziedzictwem.

Świecie to miasto, o którym część osób wygłasza bardzo niepochlebne opinie. Wśród ich argumentów najczęściej można spotkać powody takie jak:

Wady mieszkania w Świeciu

Mała ilość miejsc pracy

Świecie, jako mała miejscowość ma swoje ograniczenia, zwłaszcza pod względem dostarczania miejsc pracy dla wszystkich mieszkańców. Wielu ludzi jest zmuszonych do podróży do innych miast w poszukiwaniu zatrudnienia. Kolejną kwestią, utrudniającą życie, jest charakter miejsc pracy, które są często zdominowane przez zakłady produkcyjne. Znalezienie dużych firm czy korporacji, które oferują możliwości rozwoju zawodowego, awansu oraz atrakcyjne wynagrodzenie, może być w Świeciu trudne, a nawet niemożliwe. To szczególnie ważne dla wielu młodych osób, które zależy na budowaniu kariery i osiąganiu sukcesów zawodowych.

Mała ilość placówek edukacyjnych

Sytuacja z edukacją również może być problematyczna, gdyż ograniczona liczba szkół średnich i tylko jedna uczelnia wyższa stanowi wyzwanie dla młodzieży, chcącej zdobywać wyższe wykształcenie. Osoby po szkole średniej muszą więc zdecydować się na nieco okrojoną ofertę jedynej uczelni wyższej w Świeciu lub przeprowadzić się na studia do innego miasta.

Mała liczba sklepów, punktów usługowych i miejsc rozrywki

W Świeciu ograniczona jest dostępność sklepów i punktów usługowych zarówno pod względem ilości, jak i różnorodności. Brak wielu galerii handlowych jest powszechny i jest mało supermarketów. Choć istnieje wiele mniejszych sklepów, to ceny w nich często są wysokie. Podobne wyzwania dotyczą miejsc rozrywki. Mieszkańcy Świecia, chcąc skorzystać z sieciówkowego kina czy teatru, zazwyczaj muszą podróżować do większych, okolicznych miast. Co prawda, w Świeciu jest sporo klimatycznych uliczek i zamek krzyżacki, ale mieszkańcy, którzy zwiedzali już tę atrakcje wielokrotnie, chcieliby czegoś nowego.

Konieczność dojazdów do większego miasta

Dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy w Świeciu mogą stanowić wyzwanie dla osób nieposiadających własnego samochodu lub prawa jazdy, zmuszonych do korzystania z komunikacji publicznej. Posiadanie własnego pojazdu poprawia sytuację, lecz nie jest rozwiązaniem idealnym. W takiej sytuacji mogą pojawić się trudności związane z wysokimi kosztami eksploatacji samochodu, zmęczeniem związanym z codziennymi dojazdami, koniecznością wydawania pieniędzy na paliwo oraz utrudnieniami związanymi z korkami.

Słabo rozwinięty transport publiczny

Transport publiczny w Świeciu jest dość słabo rozwinięty. O ile, ze względu na wielkość miasta, do wielu miejsc można dotrzeć na własnych nogach, o tyle jesienią lub zimą, kiedy jest brzydka pogoda, to może być to nieprzyjemne. Problemem są również autobusy międzymiastowe. Jest ich mało, szczególnie w weekendy, natomiast pociągi do Świecia i ze Świecia nie jeżdżą wcale.

Plusy i minusy mieszkania w Świeciu - podsumowanie

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w Świeciu powinniśmy wziąć pod uwagę nasze upodobania i charakter. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla osób, które kochają miejską dżunglę, aktywne życie w biegu, spędzanie czasu w klubach czy miejscach rozrywki lub marzą o dużej karierze. Tacy ludzie będą się w Świeciu zwyczajnie nudzić i nie będą mogli się rozwijać. W mniejszej miejscowości, jaką jest Świecie, odnajdą się natomiast osoby, które cenią sobie spokój oraz stabilizację i nie potrzebują w życiu wielu bodźców ani szalonych przygód. Świecie to także dobry wybór dla osób pracujących zdalnie, gdyż w takiej sytuacji odpadają im codzienne dojazdy do pracy do innego miasta. Miasto to, docenią również osoby które są miłośnikami historii i zabytków – świecie jest bowiem nią przepełnione. Dobrze będą czuły się tu również osoby, które cenią sobie kontakt z przyrodą i bliskość terenów zielonych.

Bibliografia / Netografia

  •  
plusy i minusy mieszkania w Świeciu

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *