Szukaj

Wady i zalety outsourcingu

Zlecanie zewnętrznej firmie specjalistycznych zadań, stało się niezwykle popularnym zabiegiem. Outsourcing ma swoje wady i zalety zarówno dla większych jak i mniejszych przedsiębiorców. Jakie są te najistotniejsze wady i zalety mające wpływ na podejmowanie współpracy z zewnętrznymi jednostkami?

Outsourcing - zalety i wady

Dla wielu przedsiębiorców outsourcing jest jedyną alternatywą efektywnego prosperowania na rynku. I nic dziwnego, bo korzystanie z zewnętrznych jednostek posiada bardzo wiele plusów, a do tych najważniejszych można zaliczyć:

Zalety outsourcingu

Redukowanie kosztów działalności

To jedna z tych najmocniejszych stron outsourcingu. Zlecenie zadań zewnętrznej jednostce to bowiem nie tylko redukcja kosztów kadrowych, ale też zakupu sprzętu, wynajmu większego biura czy szkoleń pracowniczych. To animuje, by z grafikiem, księgową, czy PR-owcem współpracować właśnie na zasadzie outsourcingu. Takie rozwiązanie jest również korzystne, jeśli firma notuje mniejszą ilość zadań np. z projektowania grafiki i zatrudnienie fachowca, byłoby całkowicie nieopłacalne.

Poprawa jakości usług

Dobrze zlecony outsourcing to gwarancja wykonania poszczególnych usług na bardzo wysokim poziomie. Firma może korzystać z najlepszych ekspertów na rynku, co przekłada się na jej renomę i zadowolenie klientów. Dla zleceniodawców takie działanie ma jeszcze jedną zaletę – pozwala w pełni skoncentrować się na innych zadaniach, dzięki czemu łatwiej można eliminować błędy oraz dotrzymywać umówionych terminów.

Dobra organizacja pracy w firmie

Podział zadań i brak konieczności obarczania pracowników dodatkowymi zadaniami, niezgodnymi z ich profilem działalności, pozwala lepiej i efektywniej funkcjonować także mniejszym przedsiębiorstwom. Outsourcing jest jednak alternatywą również dla większych koncernów, które przy ambitnych projektach bądź dodatkowych zleceniach obserwują u siebie brak mocy przerobowych.

Zanim przedsiębiorca ochoczo podejdzie do pomysłu zlecenia poszczególnych zadań innym firmom, musi mieć świadomość, że outsourcing ma też swoje minusy.

Wady outsourcingu

Ryzyko wybrania nieprofesjonalnej firmy

Outsourcing jest tylko wtedy skuteczny, kiedy zadania zostaną powierzone kompetentnym fachowcom. Na rynku jednak swoje usługi oferują firmy o różnym stopniu doświadczenia, dlatego ryzyko trafienia na laików jest bardzo duże. Z kolei wybranie mniej odpowiedzialnych osób, oznacza dla firmy nie tylko dodatkowe koszty, ale często niedotrzymanie terminów, co może się wiązać z utratą renomy na rynku.

Ryzyko wycieku danych

To jedna z tych ciemniejszych stron outsourcingu, o której zawsze należy pamiętać, przy zatrudnianiu zewnętrznej jednostki. Outsourcing na przykład w księgowości wiąże się z przekazywaniem wielu poufnych danych firmy. Trzeba mieć więc pewność, że biuro księgowe nie przekaże tych informacji konkurencji czy innym podmiotom. Również w przypadku zlecenia innych zadań, wyciek danych może być dla firmy bardzo kosztowny.

Brak kontroli nad powierzonymi zadaniami

Powierzenie obowiązków zewnętrznej jednostce, może wiązać się z brakiem weryfikowania poszczególnych etapów w procesie wykonawczym. Jeśli jednak intencje zlecającego zostaną źle zrozumiane albo firma outsourcingowa nie posiada właściwych kompetencji czy doświadczenia, to rezultat może być różny. Dlatego zwłaszcza przy pierwszym kontakcie, warto mieć udział w realizacji zadań i sprawdzać poszczególne etapy wykonania.

Plusy i minusy outsourcingu - podsumowanie

Outsourcing może być więc antidotum na brak specjalistów w firmie i wysokie koszty zatrudnienia niezbędnego personelu, ale tylko pod warunkiem, że przedsiębiorca dobrze zweryfikuje rynek i zdecyduje się na współpracę z doświadczonymi specjalistami. Warto mieć też na uwadze minusy outsourcing, jak wyciek danych czy brak kontroli nad całym projektem, by ustrzegać się przed poważnymi błędami i mieć pewność, że taka współpraca przełoży się na sukcesy dla firmy.

Bibliografia / Netografia

 •  
outsourcing wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Zdecydowanie podpisuję się pod zaletami outsourcingu, które pani Edyta Glebocki wymienia w swoim artykule. Niemniej jednak, z mojego punktu widzenia, korzystanie z usług zewnętrznych firm sprawdza się tylko w wybranych branżach i nie zawsze jest złotym środkiem. Oto kilka argumentów, dlaczego uważam, że nie każda branża powinna decydować się na outsourcing.

  1. W branżach, gdzie innowacje i prace badawczo-rozwojowe są kluczowe, outsourcing może zwiększać ryzyko wycieku cennych informacji. W takich sektorach, jak biotechnologia czy rozwój oprogramowania, utrzymanie kluczowych działalności wewnątrz firmy może być kwestią przetrwania na rynku.

  2. W branżach, gdzie wymagane są wyjątkowo wysokie standardy jakości, takich jak medycyna czy lotnictwo, utrzymanie procesów w firmie może ułatwiać kontrolę i zapewniać zgodność z restrykcyjnymi normami i standardami.

  3. Firmy, które działają na bardzo specyficznym, lokalnym rynku, mogą lepiej rozumieć potrzeby swoich klientów. W takich przypadkach, outsourcing, szczególnie za granicę, może prowadzić do utraty tego „lokalnego zrozumienia”.

  4. W branżach, gdzie ważna jest ręczna praca i personalizacja produktów (np. meble na zamówienie, rękodzieło), outsourcing mógłby zniszczyć to, co w tych produktach jest najcenniejsze – unikatowość.

  5. W niektórych sektorach, bliska współpraca i stała komunikacja między działami są kluczowe. Outsourcing w takich sytuacjach może prowadzić do barier komunikacyjnych, które w efekcie mogą opóźniać projekty.

  Podsumowując, outsourcing to potężne narzędzie, ale nie dla każdej branży. Kluczowe jest zrozumienie specyfiki swojego sektora i dokładne zastanowienie się, czy korzyści wynikające z outsourcingu przewyższają potencjalne ryzyka i koszty. Niemniej artykuł pani Edyty uważam za bardzo trafiony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *