Szukaj

Wady i zalety piwniczki ogrodowej

Piwniczka ogrodowa, czyli niewielka podziemna budowla, może pełnić różne funkcje w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej. Choć piwniczki ogrodowe nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością, to z roku na rok coraz więcej osób się do nich przekonuje. Zobaczmy, czy warto rozważyć budowę takiej ziemianki.

Piwniczka ogrodowa - zalety i wady

Piwniczki ogrodowe posiadają zalety, które przemawiają za budową takiej ziemianki na własnej działce:

Zalety piwniczki ogrodowej

Oszczędność

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na budowę piwniczki ogrodowej jest oszczędność. Jest to jednocześnie największa zaleta tego typu budowli. Na czym polega ta oszczędność? Otóż, piwniczka ogrodowa umożliwia przechowywanie przez długi czas warzyw i owoców, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Mogą to być zarówno własne zbiory, jak i kupione zapasy produktów nabyte po okazjonalnej cenie w okresie zbiorów. Piwniczka ogrodowa, ma w tym taką przewagę nad zwykłymi piwnicami, że te drugie często wykorzystywane są do celów sportowo-rekreacyjnych, co sprawia, że są zbyt ciepłe, aby przechowywać w nich żywność. Ponadto, piwniczka ogrodowa korzysta z naturalnej izolacji termicznej, jaką oferuje ziemia, dzięki czemu nie jest potrzebne dodatkowe chłodzenie jej wnętrza co nie generuje żadnych kosztów.

Ochrona środowiska

Piwniczki ogrodowe są przyjazne środowisku naturalnemu, m.in., dlatego, że nie potrzebują dodatkowego zapotrzebowania na energię. Ziemianka jest znacznie bardziej energooszczędna niż tradycyjny budynek, ze względu na naturalną izolację termiczną, jaką oferuje ziemia. Latem wnętrze ziemianki jest chłodniejsze, a zimą cieplejsze niż otoczenie na zewnątrz.

Kwestie estetyczne

Piwniczki ogrodowe mogą stanowić ozdobę ogrodu. Małe wzniesienie w ogrodzie – bo tak z zewnątrz wygląda ziemianka ogrodowa może być wykorzystywane do uprawy kwiatów i ziół i stworzenia estetycznych kompozycji roślinnych.

Piwniczka ogrodowa ma kilka wad:

Wady piwniczki ogrodowej

Ograniczona przestrzeń

Ziemianka jest zazwyczaj niewielka i ma ograniczoną przestrzeń. To może sprawić, że nie będzie odpowiednia do przechowywania większych ilości sprzętu lub zapasów pożywienia.

Niezbędne umiejętności do budowy

Budowa ziemianki ogrodowej może być skomplikowana i wymagać specjalnych umiejętności. Ze względu na jej dość specyficzne położenie – w ziemi – jej ściany i sufit muszą być odpowiednio zabezpieczone. Można oczywiście zlecić budowę piwniczki ogrodowej specjalistycznej firmie, która się tym zajmuje, ale to z kolei będzie wiązało się z większymi kosztami budowy.

Konieczność regularnej konserwacji

Ziemianka jest podatna na wilgoć, co może prowadzić do problemów z pleśnią lub gnicia przedmiotów w niej przechowywanych. Konserwacja ziemianki wymaga regularnej kontroli wilgotności i konserwacji izolacji.

Koszty budowy

Aby stworzyć piwniczkę ogrodową wbrew pozorom nie wystarczy jedynie wykopać zagłębienia w ziemi. To nieco bardziej skomplikowany proces, który często warto jest zlecić fachowcom. Koszty zakupu materiałów oraz opłacenie ewentualnych specjalistów może być drogie, ale należy pamiętać, że jest to jednorazowy koszt.

Plusy i minusy piwniczki ogrodowej - podsumowanie

Wzrost popularności piwniczek ogrodowych jasno pokazuje, że w rzeczywistości, wybudowanie takiej ziemianki nie jest wcale złym pomysłem. Wady mimo iż liczne, nie są aż tak istotne jak zalety, które piwniczka posiada. Piwniczka ogrodowa będzie doskonałym pomysłem dla osób, które mają przydomową działkę o sporej powierzchni i które cenią sobie ekologiczne, ale jednocześnie praktyczne rozwiązania. Ziemianka to świetne rozwiązanie również dla tych, którzy posiadają kilka grządek z warzywami lub drzewka owocowe – taka piwniczka to świetne miejsce na przechowywanie zebranych plonów i cieszenie się nimi jeszcze przez długi czas po sezonie.

Bibliografia / Netografia

  • jakbudowac.pl, Przydomowa ziemianka – wady i zalety piwniczki ogrodowej, https://jakbudowac.pl/Przydomowa-ziemianka-wady-i-zalety-piwniczki-ogrodowej, Data publikacji: 2020.09.30, Data odczytu: 2024.01.27
  • benelote.pl, Piwnice ogrodowe – wady i zalety, https://benelote.pl/piwnice-ogrodowe-wady-i-zalety/, Data odczytu: 2023.09.11
plusy i minusy piwniczki ogrodowej

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *