Szukaj

Wady i zalety podróżowania

Podróżowanie to niezwykle ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Nic tak nie kształci i rozwija, jak właśnie zwiedzanie różnych zakątków świata. Podróżowanie ma jednak też swoje słabe strony, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przed rezerwacją hotelu czy wykupieniem biletu lotniczego. Jakie zatem są wady i zalety podróżowania?

Podróżowanie - zalety i wady

Jak najbardziej podróżowanie ma wiele plusów. Z pewnością można znaleźć ich więcej niż minusów. Lista jest bowiem bardzo długa, a na pierwszych pozycjach można wymienić:

Zalety podróżowania

Poznawanie nowych miejsc

Podróżowanie to najlepszy sposób na poznawanie kultury, zwyczajów czy mentalności mieszkańców danego kraju. Podróże kształcą i rozwijają, a przede wszystkim pozwalają poznawać inne kultury. Można więc zasmakować w regionalnej kuchni, odkryć dziedzictwo kulturowe i przyjrzeć się codziennym rytuałom.

Szlifowanie obcych języków

Konieczność porozumiewania się na co dzień, jest najlepszym testem na sprawdzenie własnych umiejętności językowych. Jednakże przebywając w danym kraju też można poznać wiele zwrotów i nabrać ochoty na naukę danego języka w przyszłości.

Niezapomniane wspomnienia

Podróżowanie niezwykle urozmaicają życie i czynią go ciekawszym. Osoba, która zwiedza różne zakątki świata ma też wiele do opowiadania w towarzystwie. Niezwykłe historie, anegdoty, ale i poznawanie nowych smaków i przepisów kulinarnych poszerza horyzonty i zapewnia wiele intersujących tematów na długie rozmowy z przyjaciółmi, wnukami czy znajomymi w pracy.

Podróżowanie ma swoje ujemne strony. Najczęściej jednak nie są to aspekty, które skutecznie zniechęcają do poznawania świata, ale warto o nich mówić głośno i wiedzieć, co może być tą przysłowiową łyżką dziegciu w miodzie. Do najczęściej wymienianych wad podróżowania zalicza się:

Wady podróżowania

Czasochłonne przygotowania (pakowanie, rozpakowanie)

Przygotowanie się do podróży i powroty do domu są chyba tą najciemniejszą stroną podróży. Pochłaniają sporo czasu oraz energii i zawsze wiążą się z wieloma dylematami – co ze sobą zabrać, jak się spakować, zabrać ze sobą walizkę na kółkach czy plecak? Tego nie da się uniknąć, można jednak zapanować nad stresem, organizując pakowanie odpowiednio wcześniej i na przykład z dobrze opracowaną listą.

Konieczność poznania przepisów prawnych w nowym miejscu

Podróżowanie za granicą wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów prawnych w danym kraju. Zasady tyczą się zarówno ruchu drogowego, jak i zakładanie odpowiedniego odzienia czy choćby spożywania alkoholu w konkretnych strefach przestrzeni publicznej. Warto więc wcześniej sprawdzić wszystkie obostrzenia, by podróż nie skończyła się wysokim mandatem albo nawet pobytem w więzieniu.

Ryzyko zakażenia się zakaźną chorobą

Choć dotyczy to bardziej egzotycznych podróży, to warto mieć na uwadze, że również w turystycznych europejskich destynacjach, można się zarazić różnego typu chorobami, choćby od przebywających tam gości. Dlatego przed podróżą konieczne jest wykonanie wszelkich szczepień i zweryfikowanie z jakimi zagrożeniami, może się wiązać wyjazd do danego kraju.

Wady i zalety podróżowania - podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki cel przyświeca przy podróżowaniu, taka forma spędzania wolnego czasu ma wiele zalet, jak i wad. Zdecydowanie warto odwiedzać i poznawać nowe zakątki, nawet jeśli ceną tego jest konieczność wielogodzinnego pakowania się. To jednak, czy szala przechyli się na stronę wad, czy zalet, zależy od samej organizacji, wyboru miejsc noclegowych, rodzaju transportu czy punktów gastronomicznych. Dlatego lista wad i zalet może być za każdym razem inna, bo podróże mogą tak samo uszczęśliwiać, jak i być powodem do zmartwień, jeśli np. miejscem noclegowym będzie niskiej jakości hostel albo źle zorganizowany transport zdecydowanie utrudni podróżowanie.

Bibliografia / Netografia

  •  
podróżowanie wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *