Szukaj

Wady i zalety Booking.com

Booking.com to jedna z najbardziej znanych platform internetowych, gdzie można zarezerwować krótko czy długoterminowy nocleg. Osoby, które szukają tam dla siebie miejsca na urlop czy wyjazd służbowy, powinny wiedzieć, że Booking.com ma swoje wady i zalety. O jakich najczęściej piszą użytkownicy tego portalu?

Booking.com - zalety i wady

System rezerwacji Booking.com ma wiele zalet. Do tych najważniejszych można zaliczyć:

Zalety Booking.com

Możliwość uzyskiwania zniżek przez stałych klientów

Booking.com docenia stałych klientów i pozwala im zbierać punkty w programie Genius. Dzięki czemu użytkownicy mogą skorzystać ze specjalnych zniżek na rezerwację kolejnych noclegów albo uzyskiwać specjalne warunki, jak np. bezpłatne śniadanie w obiekcie.

Opcja bezpłatnej anulacji rezerwacji

Co w Booking.com docenia większość użytkowników, to możliwość bezpłatnej anulacji rezerwacji. Warunki odstąpienia od rezerwacji zależne są od właścicieli ośrodków i najczęściej wiążą się z wyższą opłatą za nocleg, ale plusem jest znalezienie i takiej opcji.

Duża baza ofert również zagranicznych obiektów

Booking.com zapewnia dostęp do ofert z całego świata. To ułatwia wyszukiwanie obiektów na urlop czy wyjazd służbowy. Na Booking.com łatwo można sprawdzić lokalizację, by wiedzieć, czy np. dany pensjonat lub mieszkanie znajduje się blisko stacji kolejowej, centrum czy plaży. Można więc idealnie dopasować warunki pobytowe, nawet przy problemach komunikacyjnych w danym kraju.

Rezerwując nocleg przez tego typu serwisy ogłoszeniowe, bezwzględnie trzeba znać minusy takich rozwiązań. Trzeba bowiem wiedzieć, że Booking.com ma swoje wady. Do największych należy zaliczyć:

Wady Booking.com

Zwykle wyższa cena noclegów

Booking.com zapewnia bardzo wygodną formę rezerwacji noclegu, ale ze względu na to, że pośredniczy pomiędzy właścicielem, a wynajmującym, to wiąże się z wyższą prowizją. Dlatego ceny na Booking.com są niejednokrotnie dużo wyższe.

Opis obiektu nie zawsze zgodny ze stanem faktycznym

Właściciele pensjonatów czy hoteli prezentują często przykładowe zdjęcia pokoi czy apartamentów. Co prawda nie zdarza się to często, ale po przyjeździe może okazać się, że miejsce noclegu wygląda zupełnie inaczej. Różnice mogą dotyczyć także samego standardu wyposażenia lokalu.

Nie zawsze wygodne formy przekazania kluczy do obiektu

Booking.com jedynie pośredniczy w wynajmie obiektów. Dlatego kwestia przekazania kluczy spoczywa już na właścicielach. Tu nie zawsze jest opcja odebrania kluczy z konkretnego miejsca, np. ze skrzynki, znajdującej się przy drzwiach. Klucze często trzeba odebrać w konkretnym przedziale czasowym z biura albo trzeba się umówić z właścicielem o konkretnej porze, co w przypadku zagranicznych wojaży i braku znajomości konkretnego języka, może przysparzać sporych trudności.

Plusy i minusy Booking.com - podsumowanie

Booking.com to platforma o bardzo dobrej reputacji. Podróżujący mają pewność, że zawierają uczciwe transakcje, choć warto dopytywać o wygląd obiektu albo poprosić o przesłanie aktualnych zdjęć na adres mailowy, by unikać przykrych niespodzianek. Na Booking.com można odwołać rezerwację bez utraty pieniędzy, ale tylko w czasie, określonym na portalu. Potem Booking.com stosuje częściowy zwrot środków albo podróżujący musi uiścić całą opłatę. Trzeba też pamiętać, że program lojalnościowy Genius dotyczy tylko wybranych obiektów, ale mimo to zniżka w wysokości 10 czy 15% zapewnia atrakcyjniejsze ceny. Użytkownicy platformy mają dostęp do wielu ciekawych obiektów zarówno hoteli, pensjonatów, jak i prywatnych mieszkań i apartamentów. Wybór jest naprawdę imponujący, a system powiadamiania o nowych ofertach pozwala na bieżąco weryfikować sytuację na rynku. Niestety minusem tych wszystkich udogodnień jest często dużo wyższa cena za nocleg. Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność, że nie zostanie oszukany i rzeczywiście uiszcza opłatę za nocleg, to Booking.com zdecydowanie będzie pomocny.

Bibliografia / Netografia

 • imagazine.pl, Booking.com – noclegi na całym świecie, Data publikacji: 2015.08.05, Data odczytu: 2023.01.07
 • subiektywnieofinansach.pl, Pułapka na Booking.com? Jak odwołać klientowi nocleg w ostatniej chwili i mieć czyste ręce. Nie dajcie się tak podejść na wakacjach!, Data publikacji: 2022.06.25, Data odczytu: 2023.01.06
 • krupowka.pl, Szczyrk: noclegi, Data odczytu: 2023.08.19
booking.com wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Ciekawy artykuł, który doskonale oddaje moje doświadczenia z korzystaniem z Booking.com. Zawsze zaczynam swoje poszukiwania od przeglądania ofert na tej platformie – to świetne miejsce, żeby zorientować się, jakie są dostępne opcje i ceny w danym regionie. Co istotne, Booking.com ma bardzo intuicyjny interfejs i wiele filtrów wyszukiwania, co ułatwia znalezienie obiektu spełniającego moje kryteria.

  Jednakże, po znalezieniu interesujących mnie obiektów, staram się bezpośrednio kontaktować z hotelami. Dlaczego? Po pierwsze, często udaje mi się uzyskać niższą cenę. Wynika to z faktu, że hotel nie musi płacić prowizji portalowi, więc jest w stanie zaoferować lepszą cenę bezpośrednio klientowi. Po drugie, bezpośredni kontakt z hotelem daje możliwość negocjacji dodatkowych korzyści, np. darmowego śniadania, późniejszego wymeldowania czy gratisowej atrakcji hotelowej, o której nie ma mowy w ofercie na Booking.com.

  Bezpośrednia rezerwacja daje też lepszy kontakt z personelem – można zapytać o szczegóły, które są dla nas ważne, a niekoniecznie są one uwzględnione w opisie na portalu. Ponadto, w przypadku jakichkolwiek problemów, łatwiej jest je rozwiązać bez pośrednika.

  Oczywiście, taki sposób działania wymaga więcej czasu i zaangażowania, ale moim zdaniem warto, bo przekłada się to na realne oszczędności i często lepsze doświadczenia z pobytu.

  To moje podejście i z mojego doświadczenia wynika, że warto trochę więcej czasu poświęcić na te dodatkowe kroki. A jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii? Czy też kontaktujecie się bezpośrednio z hotelami, czy wolicie załatwiać wszystko wygodnie przez Booking.com?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *