Szukaj

Wady i zalety pracy w policji

Praca w sektorach budżetowych cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na różnego rodzaju profity i udogodnienia. Dlatego wiele młodych osób zainteresowanych jest też pracą w policji. Warto? Z pewnością tak, ale należy mieć na uwadze, że jak każdy zawód i praca w policji ma swoje wady i zalety. O jakich warto pamiętać przede wszystkim?

Praca w policji - zalety i wady

Choć pierwsze skojarzenia rzeczywiście mogą być pejoratywne, to praca w policji ma swoje zalety. Do tych najważniejszych można zaliczyć:

Zalety pracy w policji

Krótki czas pracy zawodowej

Choć przepisy uległy transformacji i dziś konieczne jest przepracowanie minimum 25 lat, to nadal praca w policji oznacza szybsze przejście w „stan spoczynku”. Wprowadzono również próg wiekowy – minimum 55 lat, ale być może w najbliższej przyszłości zostanie on zniesiony.

Stałe wynagrodzenie

Praca w sektorze budżetowym zawsze przekłada się na większe bezpieczeństwo finansowe. Wiadomo bowiem, że pracodawca nie zbankrutuje, a ustawy o wynagrodzeniu pracowników sektora budżetowego przewidują również regularne podwyżki, związane np. z rosnącą inflacją. Trzeba również nadmienić, że policjant nie może być wydalony ze służby bez ważnego powodu. Może zostać przeniesiony do innej jednostki, ale zwolnienie ze służby następuje tylko na skutek np. rażącego naruszenia zasad etyki bądź przekroczenia czy niedopełnienia obowiązków służbowych.

Możliwość rozwoju zawodowego

W policji droga kariery jest bardzo jasno doprecyzowana i stwarza szanse do awansu na każdym szczeblu. W ramach doświadczenia, podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz własnych ambicji i realizowania własnych celów, można awansować na intratne stanowiska, zapewniając sobie nie tylko prestiż, ale też lepsze wynagrodzenie.

Każdy, kto chce w przyszłości założyć mundur policjanta, musi się liczyć z ryzykiem i wieloma zagrożeniami, jakie pojawiają się w tym zawodzie. Jakie są największe wady pracy w policji?

Wady pracy w policji

Ogromny stres

Nawet praca w administracji policji wiąże się z nieustannym i destrukcyjnym stresem. Stres wywołany jest specyficznymi warunkami pracy, zarówno pod względem intensyfikacji działań, jak i samego charakteru wykonywanych obowiązków. W policji nie ma dni wolnych, a porządku trzeba pilnować również w dni wolne od pracy czy w święta. Stres związany jest też ze zmienną pracą, także w czasie nocnym i dyżurami w czasie świąt, bądź w dniach wolnych. Do tego dochodzi ogromna presja przy sytuacjach nadzwyczajnych i wszelkiego typu akcjach, które nie omijają również pracowników administracyjnych.

Niebezpieczeństwo

Każdy policjant narażony jest na wiele sytuacji, niebezpiecznych zarówno dla jego zdrowia, jak i życia. Nawet z pozoru spokojna praca w sektorze drogowym, może się wiązać z dużym ryzykiem. Podobnie jest z interwencjami, które mogą mieć różne zakończenie. W ryzyka zawodowe wpisane są również różnego rodzaju choroby, którymi policjant może się zarazić podczas pełnienia służby. 

Dyskryminacja w najbliższym otoczeniu

Zawód policjanta nie cieszy się szczególnym poparciem społeczeństwa. Osoby te często są alienowane w swoim najbliższym otoczeniu, przez znajomych, czy sąsiadów. Wynika to z obaw przed konsekwencjami np. nieprzestrzegania prawa, ale też krytycznej postawy do działań policji, związanych np. z ochranianiem imprez, czy większych wydarzeń o różnym charakterze.

Plusy i minusy pracy w policji - podsumowanie

Osoby, które szukają miejsca dla siebie w służbach mundurowych z powodu profitów i dobrego wynagrodzenia, powinny wziąć pod uwagę wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie związane są z pracą w policji. Trzeba jednak pamiętać, że praca w policji to również możliwość czynienia dobra i pomagania innym osobom oraz możliwość osiągania naprawdę dobrych zarobków, zwłaszcza na wyższych stanowiskach. Warto więc przemyśleć rodzaj wykonywanej pracy oraz wziąć pod uwagę nienormowany i siedmiotygodniowy czas pracy. Zdecydowanie jednak krótszy czas pracy zawodowej oraz gwarantowana emerytura sprawia, że dla wielu osób temat jest warty przemyślenia.

Bibliografia / Netografia

  •  
praca w policji wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *