Szukaj

Wady i zalety suszarek do ubrań z pompą ciepła

Suszarki do ubrań z pompą ciepła mają swoje wady i zalety. Z jednej strony nic nie może się równać z zapachem świeżego prania suszonego na powietrzu, jednak w chłodne i deszczowe dni takie urządzenie jest na wagę złota. Ale czy warto płacić więcej za nowoczesną technologię?

Suszarki do ubrań z pompą ciepła - zalety i wady

Suszarki do ubrań z pompą ciepła mają wiele zalet, dzięki czemu coraz więcej osób rozważa takie rozwiązanie w swoim domu czy firmie (np. pensjonacie, hotelu).

Zalety suszarki do ubrań z pompą ciepła

Energooszczędność

Czym suszarka do ubrań z pompą ciepła różni się od urządzeń bez tego systemu? Przede wszystkim takie urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są tańsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne. Przykładowo suszarka z pompą ciepła znanej firmy zużyje 1,4 kWh na cykl (klasa energetyczna A+++), tymczasem suszarka konwencjonalna tej samej firmy może zużyć nawet 4,63 kWh na cykl (klasa energetyczna B). Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje ok. 1 zł i w ciągu roku suszarka zrobi 180 cykli, różnica wyniesie ok. 580 zł na korzyść suszarki z pompą ciepła. Dlaczego tak się dzieje? W takich urządzeniach suszenie odbywa się w obiegu zamkniętym, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła.

Oszczędność czasu

Czas suszenia ubrań rozwieszonych na rozkładanej suszarce zależy m.in. od temperatury i wilgotności powietrza. Często ubrania suszą się tak długo, że można je posprzątać dopiero tuż przed kolejnym praniem. Tymczasem suszarka bębnowa z pompą ciepła suszy tak długo, jak chce tego użytkownik. Standardowe suszenie trwa około 3 godzin, jednak w zależności od potrzeb można skrócić ten czas do 30-40 minut. Dzięki suszarce można również zaoszczędzić czas na prasowaniu – wystarczy nie przeładować urządzenia i wybrać odpowiedni program, a ubrania będą znacznie mniej pogniecione niż po wyjęciu z pralki.

Delikatne suszenie

System suszenia z pompą ciepła sprawia, że ubrania można suszyć już w 45-50°C. Dzięki temu odzież nie niszczy się (pod warunkiem, że użytkownik wybierze odpowiedni program), a urządzenie zużywa mniej energii. Delikatne suszenie doskonale sprawdza się szczególnie przy wymagających tkaninach, takich jak len, jedwab czy wełna. Poza tym nie trzeba obawiać się, że puszyste ubrania stracą swoją objętość, a ulubione swetry czy koszulki skurczą się do rozmiaru XS.

Większa mobilność (w porównaniu do suszarek bez pompy ciepła)

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła potrzebują jedynie dostępu do zasilania, dzięki czemu można je zamontować w dowolnym miejscu wyposażonym w gniazdko elektryczne. Urządzenia nie trzeba podłączać do odpływu (choć można to zrobić), ponieważ woda zbiera się w specjalnym pojemniku, który wystarczy opróżnić po zakończeniu suszenia. W odróżnieniu od suszarek wywiewnych suszarki z pompą ciepła nie wymagają również podłączenia do kanału wentylacyjnego. Urządzenie podczas pracy nie generuje wysokiej temperatury, więc można schować je w zabudowie meblowej lub zwykłej szafie – należy jednak pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca z tyłu i po bokach suszarki.

Dodatkowe funkcje

W świecie nowoczesnych technologii wszystko można dopasować do własnych potrzeb – także suszenie prania. Suszarki z pompą ciepła są bowiem wyposażone w liczne funkcje, dzięki którym można dostosować czas i temperaturę suszenia do rodzaju tkanin. Dodatkowo można skorzystać z programu, który zapobiega zagnieceniom odzieży, by w ten sposób uniknąć prasowania. Co ciekawe, nowoczesne suszarki czyszczą się same. Dzięki odpowiedniej funkcji urządzenie automatycznie przepłukuje wymiennik ciepła, wykorzystując do tego wodę odzyskaną z suszonych ubrań.

Suszarki do ubrań z pompą ciepła mają pewne minusy. Dlaczego niektórzy wolą zainwestować w konwencjonalne urządzenia, a inni używają tradycyjnych suszarek rozkładanych?

Wady suszarki do ubrań z pompą ciepła

Wysoka cena

Obecnie większość dostępnych na rynku suszarek to urządzenia kondensacyjne z systemem suszenia pompą ciepła. Ceny takich urządzeń są wprawdzie wysokie, ale bardziej przystępne niż kilka lat temu. W zależności od marki za suszarkę z pompą ciepła trzeba zapłacić od 1800 zł do ok. 5000 zł. Suszarkę kondensacyjną bez tej funkcji można znaleźć za ok. 1500 zł, z kolei suszarka wywiewowa to koszt ok. 500 zł.

Dłuższy czas suszenia (w porównaniu do suszarek bez pompy ciepła)

Do niedawna suszarki bębnowe były wyposażone w grzałki elektryczne, które zapewniały wysoką temperaturę suszenia. Tymczasem pompa ciepła pozwala suszyć w niższej temperaturze (45-50°C), w związku z czym trzeba dłużej czekać na wyjęcie ubrań z suszarki.

Mogą hałasować

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła nie musi stać w łazience – można ją postawić także w kuchni czy choćby na korytarzu. Należy jednak mieć na uwadze, że urządzenie emituje hałas i wibracje, co może przeszkadzać w usypianiu dziecka czy oglądaniu telewizji. Dlatego przy wyborze suszarki warto zwracać uwagę na liczbę decybeli, zwłaszcza jeśli urządzenie nie będzie pracować w zamkniętym pomieszczeniu.

Powinny stać w ciepłym miejscu

Suszarki z pompą ciepła pobierają ciepło z otoczenia, więc temperatura pomieszczenia ma wpływ na temperaturę początkową cyklu suszenia. Jeśli zatem urządzenie będzie stać w nieogrzewanej piwnicy lub garażu, wówczas może zużywać więcej prądu po uruchomieniu. Dlatego w celu uzyskania maksymalnie ekonomicznej eksploatacji, najlepiej ustawić suszarkę w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (18-20°C).

Wymagają konserwacji

Żeby suszarka z pompą ciepła pracowała prawidłowo i bez przykrych niespodzianek, wymaga od użytkownika nieco uwagi. Przede wszystkim trzeba pamiętać czyszczeniu filtra kłaczków po każdym cyklu suszenia – w przeciwnym razie suszarka może suszyć zbyt długo i niedokładnie. Z tego samego powodu należy również wyczyścić skraplacz – najlepiej robić to co dwa tygodnie. Poza tym warto przestrzegać innych zaleceń producenta co do regularnej konserwacji sprzętu, ponieważ można w ten sposób zapobiec kłopotliwym i kosztownym awariom, np. uszkodzeniu układu chłodniczego.

Wymagają uważnego użytkowania

Ubrania rozwieszone swobodnie na rozkładanej suszarce z pewnością się nie skurczą. Wprawdzie suszenie trwa dłużej, ale nie trzeba się obawiać, że ulubiony wełniany sweter zmieni rozmiar. Tymczasem suszenie w suszarce bębnowej (także w tej z pompą ciepła) niesie ze sobą takie ryzyko. Wystarczy, że użytkownik zastosuje nieodpowiedni program suszenia i nie dostosuje temperatury suszenia do rodzaju materiału. Poza tym trzeba zwracać uwagę na prawidłowy załadunek prania. Przekraczanie dopuszczalnego ciężaru wsadu czy wkładanie nieposortowanego prania (ze względu na strukturę i rodzaj materiału) może sprawić, że suszenie będzie nieskuteczne.

Plusy i minusy suszarki do ubrań z pompą ciepła - podsumowanie

Nowoczesne urządzenia AGD powinny być energooszczędne i wygodne w użytkowaniu, dlatego takie sprzęty jak suszarka do ubrań z pompą ciepła mają szansę na stałe zadomowić się w prywatnych mieszkaniach i obiektach hotelowych. Takie urządzenie można postawić niemal w każdym pomieszczeniu, ponieważ nie potrzebuje odpływu wody ani podłączenia do kanału wentylacyjnego. Niemniej wysoka cena suszarek z pompą ciepła może zniechęcać potencjalnych nabywców, którzy mogą skłaniać się ku innemu, tańszemu rozwiązaniu.

Bibliografia / Netografia

  • seize-sa.ch, Kazakow J., SÈCHE-LINGE POMPE À CHALEUR: 7 INCONVÉNIENTS, SEIZE-SA.CH, https://seize-sa.ch/seche-linge-pompe-a-chaleur-inconvenient, Data dostępu: 2023.03.16
  • usterka.pl, Suszarka do ubrań – kondensacyjna czy z pompą ciepła?, https://usterka.pl/suszarka-do-ubran-kondensacyjna-czy-z-pompa-ciepla, Data publikacji: 2021.08.09, Data dostępu: 2023.03.16
  • domnanowo.pl, Suszarka z pompą ciepła – co to jest i jak to działa? Dom Na Nowo, https://domnanowo.pl/dom-mieszkanie/lazienka/duze-agd-do-lazienki/suszarka-z-pompa-ciepla-co-to-jest-i-jak-dziala, Data publikacji: 2021.10.20, Data dostępu: 2023.03.16
plusy i minusy suszarki do ubrań z pompą ciepła

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *