Szukaj

Wady i zalety telefonu na kartę

Telefon na kartę ma swoje wady i zalety. W Polsce znacznie więcej osób wybiera telefon na abonament, jednak oferty prepaid również mają swoich wiernych odbiorców. Zazwyczaj są to osoby młode (nastolatki i studenci), które nie mają jeszcze swoich stałych dochodów. Z telefonów na kartę korzystają również osoby dorosłe i seniorzy, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad wydatkami.

Telefon na kartę - zalety i wady

Telefon na kartę ma wiele zalet, przy czym największą jest pełne uniezależnienie od operatorów komórkowych.

Zalety telefonu na kartę

Nie trzeba podpisywać umowy

W przeciwieństwie do umowy abonamentowej rejestracja numeru nie jest w żaden sposób wiążąca. Można dzisiaj kupić kartę SIM, a jutro wyrzucić ją i używać nowej. Poza tym użytkownik telefonu na kartę nie musi czytać długich regulaminów ani interpretować często zawiłych warunków umowy. Nie musi też odbierać połączeń od konsultantów, którzy chcą mu zaproponować zmianę abonamentu lub nowy telefon.

Nie trzeba pamiętać o comiesięcznych rachunkach

W ofertach abonamentowych zapominalski użytkownik narazi się na przykre konsekwencje. Przekroczenie terminu zapłaty rachunku wiąże się na przykład z podwyższoną kwotą raty w kolejnym miesiącu lub koniecznością zapłaty odsetek. Poza tym duży dług u operatora może mieć negatywny wpływ na historię kredytową i zakończyć się wizytą komornika w domu. Tymczasem jeśli użytkownik telefonu na kartę nie kupi doładowania, wówczas po prostu nie wykona połączenia ani nie skorzysta z internetu – tak więc skutki zapominalstwa są znacznie mniejsze niż w przypadku abonamentu.

Można łatwo kontrolować koszty

Osoby korzystające z kart przedpłaconych mogą w pełni kontrolować swoje wydatki związane z wykonywaniem połączeń czy korzystaniem z internetu. Nie ma tutaj ryzyka, że przypadkowe połączenie z numerem premium albo zbyt długa rozmowa międzynarodowa spowodują naliczenie horrendalnej opłaty. Po wykorzystaniu zgromadzonych na koncie środków użytkownik straci możliwość korzystania z usług, ale nie narazi się na długi. Poza tym osoby, które rzadko używają telefonu, mogą łatwo zmniejszyć swoje wydatki – wystarczy kupić tanie doładowanie za 10-15 zł i wykupić pakiet rozmów i SMS-ów.

Można zmienić operatora w każdej chwili

W przeciwieństwie do telefonu na abonament użytkownik karty prepaid może w każdej chwili zmienić sieć. Wystarczy, że kupi nowy starter i umieści go w telefonie – nie trzeba dzwonić do dotychczasowego operatora i wypowiadać umowy. Dzięki temu można zmieniać ofertę za każdym razem, gdy na rynku pojawi się coś bardziej atrakcyjnego i tańszego. Co więcej, nie trzeba przy tym zmieniać numeru, ponieważ operatorzy zapewniają usługę przeniesienia numeru także w ofertach na kartę.

Urozmaicone oferty

Usługi w telefonach na kartę są często droższe niż w abonamencie, ale użytkownicy mogą ograniczyć wydatki dzięki urozmaiconej ofercie. Dostępne są różne taryfy, przy czym każda zapewnia inne usługi, promocje i pakiety. Niektóre oferują tańszy internet, inne skupiają się na tańszych rozmach i wiadomościach. Tym sposobem można zaoszczędzić i dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb.

Promocje dla nowych i stałych użytkowników

Operatorzy doskonale zdają sobie sprawę, że użytkownik telefonu na kartę może w każdej chwili przenieść się do innej sieci. Dlatego w ofertach prepaid promocje są dostępne zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych klientów. Przykładowo w ramach nagrodzenia lojalności operator może zaoferować dodatkowe paczki internetu, które „rosną” wraz ze stażem w danej sieci. Z kolei nowym klientom operator może podarować na zachętę miesiąc darmowych rozmów i SMS-ów. Poza tym operatorzy co jakiś czas zapewniają promocje z okazji świąt czy w ramach korzystania z aplikacji danej sieci.

Telefon na kartę ma trochę minusów. Z jednej strony prepaid kusi niezależnością, ale z drugiej – taka oferta może zawodzić w najmniej oczekiwanych sytuacjach.

Wady telefonu na kartę

Trzeba pamiętać o doładowaniach

Dawniej doładowanie telefonu na kartę było znacznie trudniejsze niż teraz. Trzeba było udać się do sklepu, kupić kartę, a następnie wpisać kod znajdujący się pod zdrapką. Obecnie można szybko zasilić konto z dowolnego miejsca za pomocą bankowości elektronicznej. Mimo to nadal trzeba robić to systematycznie, w przeciwnym razie użytkownik naraża się na brak środków oraz utratę ważności konta. Żeby tego uniknąć, można ustawić opcję zlecenia stałego na swoim rachunku bankowym.

Można stracić łączność

Gdy użytkownik zapomni o doładowaniu, straci możliwość wykonywania połączeń, wysyłania SMS-ów i MMS-ów oraz korzystania z internetu. Brak regularnego doładowania wiąże się też z utratą ważności konta. W tej sytuacji nawet pomimo dostępnych środków na koncie użytkownik nie może wykonywać standardowych połączeń wychodzących ani wysyłać SMS-ów – może jedynie odbierać połączenia oraz dzwonić na numery alarmowe. Co więcej, w telefonach na kartę środki na koncie mogą „wyparować” w najmniej oczekiwanych momentach – wystarczy, że użytkownik przez przypadek połączy się z internetem albo skorzysta z roamingu.

Wymaga rejestracji

Dawniej oferty prepaid zapewniały pełną anonimowość, przez co były wykorzystywane do popełniania przestępstw. Telefonów na kartę używali m.in. terroryści, porywacze, stalkerzy, ale też osoby odpowiedzialne za wywoływanie fałszywych alarmów bombowych. W związku z tym na mocy Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych wprowadzono obowiązek rejestracji karty SIM. W rezultacie po zakupie startera trzeba zgłosić się do operatora z paszportem lub dowodem osobistym i podać swoje dane osobowe. Krytycy tego rozwiązania wskazują na jego wady, m.in. możliwość łatwego obejścia przepisów (rejestracja numeru na tzw. „słupów”) oraz niski poziom ochrony danych osobowych.

Ceny są wyższe niż w abonamencie

Użytkownicy telefonów na kartę zwykle muszą liczyć się z wyższymi opłatami za połączenia, SMS-y i MMS-y. Przykładowo za minutę połączenia krajowego na telefony komórkowe i stacjonarne trzeba zapłacić 0,29 zł w abonamencie i 0,49 zł w ofercie na kartę, natomiast wysłanie SMS-a lub MMS-a kosztuje 0,20 zł w abonamencie i 0,29 zł (SMS)/0,49 zł (MMS) w prepaid (według cennika jednego z operatorów w Polsce). W obu przypadkach można jednak liczyć na pakiety nielimitowanych usług, przy czym w ofertach prepaid trzeba o nich wiedzieć i pamiętać o ich wykupieniu.

Ograniczone pakiety internetu

Korzystanie z internetu w ofercie prepaid nie musi być droższe niż surfowanie w sieci w ramach abonamentu. Niemniej w przeciwieństwie do abonamentu użytkownik może całkowicie stracić dostęp do internetu – wystarczy, że zabraknie środków na koncie, a pakiet zostanie wyczerpany lub straci ważność. Taka sytuacja może „zaboleć” zwłaszcza podczas wakacji za granicą, gdy dostęp do Wi-Fi jest ograniczony, a internet przydaje się niemal na każdym kroku.

Telefon trzeba kupić osobno

W typowych ofertach prepaid użytkownik musi sam zaopatrzyć się w telefon. Nie może wybrać sobie urządzenia u operatora i spłacać go w ratach w ramach abonamentu. W rezultacie musi kupić telefon osobno i zapłacić za niego pełną kwotę. Tymczasem w abonamencie można zmieniać telefony przy okazji przedłużania umowy, a przy tym kupić urządzenie w cenie niższej od rynkowej, na przykład ze względu na długi staż lub wysokość abonamentu.

Plusy i minusy telefonu na kartę - podsumowanie

Telefon na kartę to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą uzależniać się od jednego operatora i które wolą mieć swoje wydatki pod pełną kontrolą. Wprawdzie usługi w ofertach prepaid są droższe niż analogiczne usługi w ramach abonamentu, jednak użytkownicy mogą zaoszczędzić dzięki pakietom nielimitowanych rozmów oraz licznym promocjom. Należy jednak liczyć się z tym, że w razie utraty środków na koncie telefon stanie się niemal bezużyteczny, ponieważ nie będzie można wykonywać połączeń ani korzystać z internetu.

Bibliografia / Netografia

  • panoptykon.org, Czy warto było…? Rejestracja prepaidów w ustawie antyterrorystycznej, Fundacja Panoptykon, 05.12.2017, https://panoptykon.org/wiadomosc/czy-warto-bylo-rejestracja-prepaidow-w-ustawie-antyterrorystycznej, dostęp: 24.03.2023
  • gotowibezgotowkowi.pl, Telefon na kartę czy w abonamencie – co się bardziej opłaca? Gotowi bezgotówkowi, 13.12.2021, https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/telefon-na-karte-czy-w-abonamencie-co-sie-bardziej-oplaca, dostęp: 24.03.2023
plusy i minusy telefonu na kartę

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *