Telefon na abonament - zalety i wady
Telefon na abonament zapewnia również wiele korzyści. Dlaczego warto rozważyć przejście z telefonu na kartę na ofertę post-paid?
Zalety telefonu na abonament
Swoboda korzystania z telefonu
W odróżnieniu od ofert pre-paid telefon na abonament daje pełną wolność – można dzwonić, pisać i korzystać z internetu tak długo i tak często, jak tylko się chce. Taka swoboda jest ważna szczególnie dla tych klientów, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę łączności ze względu na brak środków na koncie – szczególnie przedsiębiorców i osób, które dużo podróżują.
Gwarancja stałej ceny
Dzięki umowie na czas określony użytkownik sieci ma pewność, że koszt połączeń, SMS-ów czy korzystania z internetu nie ulegnie zmianie. Owszem, czasami zdarzają się sytuacje, że operator musi podwyższyć ceny (np. z uwagi na inflację), jednak nie może tego zrobić automatycznie. Operator musi najpierw wprowadzić specjalną klauzulę w umowach abonenckich, a w razie wystąpienia podwyżki powiadomić klientów z 30-dniowym wyprzedzeniem. W większości przypadków klient może wówczas odstąpić od umowy bez ponoszenia żadnych kosztów.
Darmowe pakiety SMS-ów, rozmów i internetu
Użytkownicy telefonów na abonament mogą liczyć na preferencyjne warunki umów. Szczególnie interesującą kwestią są pakiety darmowych rozmów, SMS-ów i gigabajtów dostępnych w ramach abonamentu. Obecnie większość ofert zapewnia nielimitowane SMS-y i połączenia, ograniczenie dotyczą głównie internetu. Warto przy tym pamiętać, że po przekroczeniu limitu klient płaci według stawek operatora lub musi się liczyć z wolniejszą prędkością internetu.
Promocje i atrakcyjne dodatki
Podczas przenoszenia numeru z innej sieci czy przechodzenia z oferty na kartę na abonament można liczyć na atrakcyjne bonusy. Nowy klient może na przykład uniknąć jednej lub kilku rat abonamentu albo dostać telefon w niższej cenie. Do nowych umów abonenckich operatorzy często dołączają prezenty powitalne w postaci tymczasowego dostępu do serwisów streamingowych czy serwisów muzycznych. Operatorzy często oferują również upusty cenowe dla członków rodziny oraz osób, które potrzebują kilku numerów. Z tego względu przed zakończeniem umowy warto dokładnie przyjrzeć się ofertom na rynku – może się bowiem okazać, że przejście do nowego operatora będzie korzystniejsze niż pozostanie w obecnej sieci.
Duży wybór ofert
Ilość ofert u jednego operatora nie jest wprawdzie imponująca, ale klient może wybierać spośród ofert tańszych lub droższych, ofert dla osób indywidualnych, ofert dla firm, ofert dla instytucji, ofert z telefonem lub bez. I choć w Polsce dominują cztery sieci komórkowe, to operatorów jest znacznie więcej. Co więcej, umowę na telefon można podpisać razem z umową na telewizję czy internet – dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto zatem poświęcić chwilę na porównanie różnych operatorów, by znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb.
Możliwość zakupu telefonu na atrakcyjnych warunkach
Klient może zawrzeć umowę z operatorem na sam abonament lub abonament z telefonem. Druga opcja może być korzystna – trzeba tylko porównać, ile trzeba będzie zapłacić za telefon w ramach abonamentu, a ile ten sam telefon kosztuje na rynku. Zaoszczędzić można zwłaszcza w przypadku smartfonów z niższej półki cenowej. Dzięki umowie abonenckiej klient może kupić również flagowy model smartfona, nie wydając całej kwoty od razu – telefon będzie „spłacać się” razem z abonamentem.
Telefon na abonament ma swoje minusy i z pewnością warto je rozważyć przed podpisaniem umowy na czas określony.
Wady telefonu na abonament
Konieczność podpisania umowy długoterminowej
W ofertach post-paid z reguły klient musi podpisać umowę długoterminową najczęściej na okres 24 miesięcy. Po podpisaniu umowy abonent nie może w dowolnym momencie z niej zrezygnować i skorzystać z lepszej oferty od innego operatora, w przeciwnym razie musi liczyć się z karą finansową. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy operatorzy oferują również krótsze umowy (np. 6 miesięcy) oraz umowy na czas nieokreślony z zachowaniem krótkiego terminu wypowiedzenia.
Konieczność pamiętania o płatnościach
Abonament telefoniczny to kolejny rachunek, o którym trzeba pamiętać co miesiąc. Nie można opłacić go w dowolnym czasie – trzeba przestrzegać terminu płatności wskazanego w umowie, w przeciwnym razie operator może naliczyć odsetki. Zdarza się również, że operator obniża cenę abonamentu w zamian za terminowe płatności. Jeśli więc klient nie zapłaci rachunku na czas, następna rata może być wyższa niż zazwyczaj. Żeby uniknąć konsekwencji niezapłaconego rachunku, można ustawić na rachunku bankowym opcję polecenia zapłaty lub zlecenia stałego.
Problematyczne rozwiązanie umowy
Abonent, który chce skorzystać z innej oferty, powinien zwrócić uwagę na warunki wypowiedzenia dotychczasowej umowy. W razie przegapienia terminu wypowiedzenia trzeba czekać do końca pełnego okresu rozliczeniowego, co oznacza konieczność zapłacenia abonamentu pomimo zakończenia umowy. Rata może być wyższa niż do tej pory, ponieważ po wygaśnięciu umowy klient traci wszystkie zniżki. Warto też wiedzieć, że wypowiedzenie umowy musi być skuteczne, dlatego najlepiej zrobić to osobiście w salonie danego operatora. Jeżeli klient przenosi się do innej sieci i nie chce stracić dotychczasowego numeru, powinien zrobić to poprzez nowego operatora.
Możliwość naliczenia bardzo wysokiego rachunku
Abonament to stała kwota, w ramach której klient może liczyć na darmowe (zazwyczaj nielimitowane) SMS-y rozmowy i pakiety internetu. Wiele osób mieści się w określonych limitach, jednak w niektórych sytuacjach operator może naliczyć horrendalny rachunek. Chodzi tutaj szczególnie o połączenia z numerami specjalnymi, które zaczynają się od liczb 700, 701, 703, 704 czy 708. Bardzo wysoki rachunek może zaskoczyć abonenta również w przypadku korzystania z internetu czy roamingu lub oddzwaniania na numery nieznanego pochodzenia (często są to połączenia od oszustów z numerów zarejestrowanych za granicą).
Brak możliwości swobodnej zmiany warunków umowy
Umowy abonenckie zawierane są na określonych warunkach, których nie można zmieniać dowolnie i w dowolnym czasie. Każdy operator stosuje tutaj własne zasady. Czasami zmiana planu abonamentowego nie jest w ogóle możliwa, a u niektórych operatorów klient może zmienić abonament w czasie trwania umowy, ale tylko na wyższą taryfę. Klient może również wymienić telefon w ramach oferty, ale musi zapłacić cenę obowiązującą w dniu podpisania umowy – tak więc czasami trzeba będzie dopłacić, mimo że obecnie telefon jest w niższej cenie.
Wysokie raty w przypadku abonamentu z telefonem
Telefon za 1 zł to popularny chwyt marketingowy stosowany przez operatorów sieci komórkowych, jednak w rzeczywistości trzeba zapłacić znacznie więcej. Klient najpierw ponosi opłatę wstępną, a resztę kwoty uiszcza w ratach, które są doliczane do abonamentu. Im wyższej klasy telefon, tym wyższe raty abonamentu, przy czym należy dokładnie zapoznać się z planem spłaty. Po przeliczeniu rat może okazać się, że klient po prostu przepłaci za telefon – to samo urządzenie mógłby kupić taniej w zwykłym sklepie. Może się również okazać, że klient będzie spłacać telefon jeszcze długo po zakończeniu umowy.
Dodatkowe wymagania w przypadku niektórych ofert
Część ofert operatorów sieci komórkowych (zazwyczaj chodzi o abonament z telefonem) mogą być obwarowane większymi wymaganiami. Oprócz dowodu osobistego klient musi dostarczyć dodatkowy dokument, np. zaświadczenie o zatrudnieniu, ważną kartę kredytową, fakturę za media, rozliczenie PIT za poprzedni rok lub inny. Czasami operator może również sprawdzić wiarygodność klienta w bazach biur informacji gospodarczej (np. BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów) – w rezultacie zadłużenia wobec dostawców mediów czy kontrahentów mogą utrudnić podpisanie umowy abonenckiej.
Plusy i minusy telefonu na abonament - podsumowanie
Telefon na abonament zapewnia użytkownikom wiele korzyści, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, przed podpisaniem umowy warto porównać oferty różnych operatorów oraz dokładnie przeczytać regulamin wybranego abonamentu. Klient powinien ustalić, na jakich usługach najbardziej mu zależy i ile może wydawać miesięcznie na spłacanie abonamentu. Umowa nie zawsze będzie korzystniejsza niż pre-paid, niemniej telefon na abonament zapewnia użytkownikowi stałą łączność z bliskimi, klientami czy kontrahentami.
Bibliografia / Netografia
- tabletowo.pl, Dąbek G., Klauzule inflacyjne w Orange, Play, UPC, T-Mobile i Vectra. Kiedy operatorzy mogą podnieść opłaty?, https://www.tabletowo.pl/klauzule-inflacyjne-orange-play-t-mobile-vectra/, Data publikacji: 2022.11.26, Data odczytu: 2022.12.21
- zadluzenia.com, Gronek H., Czy operator komórkowy sprawdza BIK lub BIG?, https://www.zadluzenia.com/czy-operator-komorkowy-sprawdza-bik-big/, Data publikacji: 2019.02.02, Data odczytu: 2022.12.21
- konsumentalista.pl, Tajemnice ofert operatorów komórkowych, http://www.konsumentalista.pl/telefony/, Data publikacji: 2014.09.26, Data odczytu: 2022.12.21
Jedna odpowiedź
Po przeczytaniu tego artykułu jestem jeszcze bardziej przekonany o słuszności mojej decyzji dotyczącej używania telefonu na kartę. Od lat korzystam z takiego rozwiązania i nigdy nie zdecydowałbym się na zmianę na abonament. Z telefonem na kartę dokładnie wiem, ile wydałem i ile jeszcze mogę wydać, co pozwala mi unikać niespodzianek na koniec miesiąca czy nieprzewidzianych opłat. Dodatkowo, mogę zmienić operatora w dowolnym momencie, jeśli znajdę lepszą ofertę gdzie indziej, bez konieczności czekania na zakończenie umowy. W przypadku abonamentu byłbym związany umową na określony czas, co sprawia, że jestem mniej elastyczny w przypadku niezadowolenia z usług. Często abonamenty mają ukryte opłaty, które mogą się pojawić, gdy przekroczymy pewne limity, korzystamy z dodatkowych usług itp. Z telefonem na kartę taka sytuacja jest niemożliwa. Słyszałem historie o ludziach, którzy zapomnieli zapłacić rachunek za abonament i ich dług narastał, podczas gdy z kartą takie ryzyko nie istnieje. Czasami operatory oferują korzystniejsze taryfy dla użytkowników na kartę, ponieważ chcą przyciągnąć nowych klientów, co pozwala mi na oszczędności. Reasumując, wybór telefonu na kartę daje mi więcej kontroli, elastyczności i oszczędności, co sprawia, że jest to dla mnie bardziej opłacalne rozwiązanie niż abonament.