Szukaj

Wady i zalety wakacji nad jeziorem

Wakacje nad jeziorem cieszą się większym zainteresowaniem niż wakacje w górach, ale są mniej popularne niż wczasy nad morzem. Taka forma wypoczynku ma swoje wady i zalety, przy czym wszystko zależy od punktu widzenia. Kto będzie zadowolony z wakacji nad jeziorem, a kto może wrócić z urlopu z poczuciem niedosytu?

Wakacje nad jeziorem - zalety i wady

Wakacje nad jeziorem to doskonały sposób na spędzenie urlopu w pojedynkę lub z rodziną. Dlaczego warto rozważyć wczasy nad Niegocinem, Jeziorem Solińskim czy Jeziorem Rożnowskim?

Zalety wakacji nad jeziorem

Spokój, kameralne warunki do relaksu

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster większość Polaków planowało spędzić tegoroczne wakacje w Polsce (72%). Aż 48% z nich chciało pojechać nad morze, natomiast 12% zamierzało spędzić wczasy na Mazurach, a tylko 6% wybierało się na Kaszuby (w tym Pojezierze Kaszubskie). Wniosek jest zatem prosty – nad jeziorami można spodziewać się mniejszych tłumów niż na bałtyckich plażach. Jest to zatem doskonała opcja dla osób, które chcą spędzić urlop w kameralnych warunkach, bez hałasu i tłoku. Osoby spragnione spokoju i kontaktu z naturą mogą również wybrać mniej znane jeziora, położone na odludziu pośród lasów i łąk.

Dobre warunki do pływania

Wiele osób twierdzi, że pływanie w jeziorze jest łatwiejsze niż w morzu. Nie ma wysokich fal, niebezpiecznych morskich prądów ani słonej wody, która jest nieprzyjemna w smaku (każdemu pływakowi zdarza się jej czasem spróbować). Z tego względu nad jeziorem będą dobrze czuły się również te osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pływaniu. Oczywiście pod warunkiem, że woda będzie przejrzysta, a zejście do wody – łagodne. Osoby, które pływają raczej przeciętnie, powinny również wybierać kąpieliska strzeżone, ponieważ woda w jeziorze nie unosi człowieka tak dobrze jak słona woda morska.

Doskonałe warunki do różnych aktywności

Wczasy nad jeziorem mogą upłynąć pod znakiem sportów wodnych. Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, mogą zdecydować się na różnorodne formy aktywności – od pływania na desce SUP, przez kajakarstwo aż po windsurfing czy żeglowanie. Można również wybrać się na przejażdżkę rowerkiem wodnym lub skuterem. Nad jeziorem można uprawiać również ekscytujący flyboarding, czyli aktywność polegającą na wykonywaniu akrobacji w powietrzu na hydro-odrzutowych urządzeniach. Osoby, które preferują spokojniejsze formy wypoczynku, mogą wędkować albo wybrać się na rejs wycieczkowy.

Przystępne ceny

Ceny noclegów i usług gastronomicznych na Mazurach nie należą do najniższych, ale na mapie polskich jezior nie brakuje miejsc, w których można spędzić budżetowe wakacje. Ważne, aby wybierać mało znane miejscowości, w których nie ma rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Oczywiście w dużych hotelach ze SPA i basenem należy spodziewać się wyższych cen, jednak koszt pobytu i tak będzie niższy niż w obiekcie o podobnym standardzie zlokalizowanym nad morzem. Osoby wypoczywające nad jeziorem rzadko straszą niesławnymi „paragonami grozy”, ponieważ ceny usług są przystępne. Wypożyczenie kajaku kosztuje w granicach 15-20 zł za godzinę, z kolei godzinna przejażdżka rowerem wodnym 2-osobowym kosztuje 10-25 zł.

Duży wybór różnych kierunków

Wakacje nad jeziorem są możliwe w różnych częściach Polski. Na południu mamy m.in. Jezioro Żywieckie, Jezioro Czorsztyńskie czy Jezioro Solińskie, z kolei na północy do wyboru są m.in. Mazury, Jeziora Augustowskie czy Pojezierze Drawskie. Wczasy można spędzić również nad Jeziorem Sławskim w woj. lubuskim lub nad Jeziorem Powidzkim na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Tym sposobem nie trzeba jechać na drugi koniec kraju, żeby skorzystać z wodnych atrakcji i cieszyć się urlopem w malowniczej scenerii. Ponadto duży wybór kierunków sprawia, że można łatwo znaleźć miejsce spełniające wszystkie nasze oczekiwania, również pod względem kosztów pobytu.

Wakacje nad jeziorem mogą być świetną alternatywą dla osób, które mają już dość zatłoczonych plaż nad Bałtykiem. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie ma swoje minusy.

Wady wakacji nad jeziorem

Ograniczona liczba atrakcji

Osoby przyzwyczajone do popularnych kurortów mogą czuć się odrobinę zawiedzione, ponieważ nad jeziorami zwykle jest mniej rozrywek niż nad morzem czy w górach. O ile na Mazurach organizuje się wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, o tyle w mniej popularnych regionach główną atrakcją jest… jezioro. Jeżeli zatem pogoda nie dopisze, wrażenia z urlopu mogą być nieciekawe, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Na wszelki wypadek lepiej zarezerwować wczasy w miejscu, gdzie w razie deszczu można wybrać się na basen, do parku rozrywki czy choćby do kina.

Gorsza infrastruktura niż nad morzem

Nad dużymi jeziorami infrastruktura nie zawodzi – są toalety, knajpki, stanowiska do biwakowania, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ratownicy. Jednak na mapie polskich jezior jest wiele kameralnych i niestrzeżonych kąpielisk, przy których próżno szukać podobnych udogodnień. Brak infrastruktury to nie tylko mniejszy komfort plażowania, ale i większe ryzyko utonięcia, o czym piszemy poniżej.

Ryzyko utonięcia

Według policyjnych statystyk w 2023 roku utonęło 450 osób. Najwięcej ofiar zabrały rzeki (121 osób) i jeziora (111 osób), natomiast najmniej osób utonęło w morzu (18 osób). Utonięcia najczęściej miały związek z kąpielą w miejscu niestrzeżonym, choć nie zabronionym. Warto zatem mieć na uwadze, że kąpiel w jeziorze może być niebezpieczna, zwłaszcza jeśli nie znamy akwenu, a plaża nie jest strzeżona przez ratownika.

Słabe warunki do nurkowania i snorkelingu

Jezioro to raj dla wodniaków, jednak na nurkowanie czy snorkeling lepiej pojechać nad morze, gdzie woda jest bardziej przejrzysta, a flora i fauna są ciekawsze, bardziej urozmaicone. Osoby, które chciałyby obserwować podwodne życie nad jeziorem, powinny wybierać akweny o I klasie czystości, np. jezioro Gim (woj. warmińsko-mazurskie), jeziora Szelment Mały i Wielki (woj. Podlaskie) czy Jezioro Powidzkie (woj. wielkopolskie). W przejrzystej wodzie nawet zwykłe pływanie jest bardziej przyjemne i bezpieczne, dlatego warto sprawdzać czystość jeziora również wtedy, gdy nie mamy zamiaru nurkować.

Czasami problemy z kąpielą

Osoby, które przyjeżdżają nad jezioro głównie dla kąpieli, mogą czasami srodze się rozczarować. Pływanie może być niemożliwe przez zakaz kąpieli ze względu na zagrożenie mikrobiologiczne lub chemiczne. Warto zatem pamiętać, że o braku możliwości wejścia do wody świadczą czerwone i czarne flagi. Zdarza się również, że turyści sami rezygnują ze względu na deszcz, chłód, słabą przejrzystość wody czy zbyt strome dno.

Uciążliwe komary

Osoby spędzające wakacje nad jeziorem muszą wziąć pod uwagę, że nawet na dzikiej plaży nie będą sami – towarzystwo brzęczących krwiopijców jest niemal pewne. Komary lubią ciepło (20-25°C) i wilgotne środowisko, ponieważ w takich warunkach najlepiej się rozwijają i rozmnażają. Nad morzem jest ich mniej niż w pobliżu rzek, stawów i jezior, ponieważ preferują słodką wodę. Dlatego na wakacje warto zabrać ze sobą środki łagodzące ukąszenia komarów oraz akcesoria, które działają odstraszająco na te owady (plastry, opaski na rękę). Można również sięgnąć po naturalne sposoby na komary, czyli np. preparaty z kocimiętką, bodziszkiem cuchnącym, bazylią, miętą czy olejkami eterycznymi (np. sosnowy, eukaliptusowy, cytrynowy).

Plusy i minusy wakacji nad jeziorem - podsumowanie

Brak tłumów, niższe ceny i dobre warunki do uprawiania sportów wodnych sprawiają, że wakacje nad jeziorem to ciekawa alternatywa dla znacznie popularniejszych wczasów nad morzem. Taka forma wypoczynku przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, które chcą naładować życiowe baterie w malowniczym i kameralnym otoczeniu. Dla większego urozmaicenia warto wybierać jeziora z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, z kolei osoby szukające spokoju mogą udać się w bardziej „dzikie” miejsca. Wakacje nad jeziorem można spędzać w różnych częściach kraju, dzięki czemu dojazd nie musi zająć wiele czasu i można znaleźć ofertę na miarę własnego budżetu. Niemniej pływacy powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, kąpiąc się w miejscach wyznaczonych i strzeżonych.

Bibliografia / Netografia

  • pollster.pl, Polacy na wakacjach 2024, https://pollster.pl/case_study/polacy_na_wakacjach_2024, Data odczytu: 2024.09.12
  • statystyka.policja.pl, Utonięcia, https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia, Data odczytu: 2024.09.12
  • jeziorapolski.pl, Nad morze czy nad jezioro?, https://jeziorapolski.pl/najczystsze-jeziora-w-polsce/, Data publikacji: 2019.12.28, Data odczytu: 2024.09.12
  • businessinsider.pl, Madejski M., Bez tłumów, bez korków, bez parawanów, bez drożyzny. Odkryłem prosty sposób na dobre wakacje w Polsce. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/bez-tlumow-korkow-i-drozyzny-miejsca-na-dobre-i-tanie-wakacje-w-polsce/12n0nre, Data publikacji: 2023.08.03, Data odczytu: 2024.09.12
  • cefarm24.pl, Sposoby na komary – ochrona przed komarami i łagodzenie ukąszeń, https://www.cefarm24.pl/czytelnia/profilaktyka/porady-na-lato/sposoby-na-komary-ochrona-przed-komarami-i-lagodzenie-ukaszen/, Data publikacji: 2017.07.11, Data odczytu: 2024.09.12
Plusy i minusy wakacji nad jeziorem

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *