Szukaj

Wady i zalety korzystania z usług doradcy hotelowego

Korzystanie z usług doradcy hotelowego ma swoje wady i zalety, niemniej w ostatnich latach w branży HoReCa obserwuje się zauważalny wzrost zainteresowania takim wsparciem. Inwestorzy coraz częściej mają świadomość, że budowa hotelu i zarządzanie nim to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych. Ponadto współpraca z doradcami często podyktowana jest wymogami formalnymi stawianymi przez banki oraz sieci hotelowe. Sprawdźmy więc, na czym polega doradztwo hotelowe i jak współpraca ze specjalistą wpływa na powodzenie inwestycji.

Usługi doradcy hotelowego - zalety i wady

Korzystanie z usług doradcy hotelowego ma niemal same zalety. Współpraca z doświadczonym konsultantem jest niezbędna zwłaszcza w przypadku inwestorów, którzy stawiają pierwsze kroki w branży HoReCa lub przystępują do sieci hotelowej.

Zalety korzystania z usług doradcy hotelowego

Pomoc w wyborze właściwej lokalizacji

Doradca hotelowy może zapewniać inwestorowi kompleksowe wsparcie na wszystkich etapach inwestycji. Jednym z pierwszych zadań specjalisty może być pomoc w wyborze lokalizacji, która będzie odpowiednia dla danego rodzaju obiektu hotelowego. Strategiczne położenie jest kluczowe dla rentowności przedsięwzięcia i nie można tutaj kierować się wyłącznie cenami gruntów czy krajobrazem. Doradca hotelowy weźmie pod uwagę zarówno dobre, jak i złe strony danego miejsca (np. hałas, zanieczyszczenie powietrza, warunki atmosferyczne, przestępczość). Profesjonalne analizy pomogą inwestorowi w znalezieniu optymalnej lokalizacji, co pozwoli na obniżenie ryzyka i zwiększenie potencjalnej dochodowości inwestycji.

Pomoc w pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania

Nie jest to wprawdzie główny obszar działań doradcy hotelowego, jednak warto wiedzieć, że specjalista może również pomóc w pozyskaniu zewnętrznego źródła finansowania (kredytu bankowego, dotacji). To niezwykle potrzebna usługa, ponieważ banki bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii udzielania kredytu na budowę hotelu. W niektórych instytucjach finansowanie inwestycji hotelarskiej jest niedostępne, z kolei w innych polityka kredytowa jest dość restrykcyjna. Banki wymagają m.in. bardzo dobrego sponsora, odpowiedniej lokalizacji oraz wysokiego kapitału własnego (co najmniej 50%). Łatwiej spełnić te kryteria przy wsparciu doradcy hotelowego, zwłaszcza że instytucje finansowe często wymagają od inwestora współpracy ze specjalistą branży hotelarskiej.

Pomoc w opracowaniu optymalnej strategii

Doradca hotelowy zapewnia inwestorowi duże wsparcie już na samym początku, czyli jeszcze przed powstaniem projektu budowlanego. Specjalista może m.in. wskazać czynniki mające kluczowy wpływ na dochodowość hotelu oraz określić optymalny profil obiektu ( typ hotelu, grupa docelowa). Doradca może również przeprowadzić analizę SWOT (mocne i słabe strony przedsięwzięcia, szanse i zagrożenia) i analizę konkurencji. Pomoc doradcy może obejmować również szereg innych działań, w tym opracowanie biznesplanu, analizę projektu pod kątem kosztów i przychodów, a także pomoc w kwestiach prawnych i podatkowych.

Minimalizacja kosztów i strat

Korzystanie z usług doradcy hotelowego to dodatkowy wydatek, jednak specjalista może zapewnić realne oszczędności. W ramach współpracy doradca może zidentyfikować zagrożenia dla opłacalności inwestycji oraz zaproponować rozwiązania, które pozwolą na zminimalizowanie potencjalnych strat finansowych. Specjalista może również kontrolować, czy proces budowy lub remontu hotelu jest zgodny z wyznaczonym budżetem, a ewentualne zmiany nie generują nadmiernych kosztów. Doradca może również negocjować ceny z projektantami i wykonawcami robót, a także szukać najkorzystniejszych ofert na rynku.

Wsparcie podczas budowy hotelu

Jak już wiemy, doradca może towarzyszyć inwestorowi również podczas budowy lub remontu hotelu. Doradca może monitorować pracę architektów, projektantów wnętrz, wykonawców i dostawców, dbając o to, aby realizacja przedsięwzięcia przebiegała zgodnie z harmonogramem. Inwestor może zlecić doradcy prowadzenie przetargów i zleceń budowlanych, a także udział w odbiorach robót budowlanych. Doradca hotelowy może odpowiadać również za rozwiązywanie bieżących problemów, które są nieodłączną częścią procesu budowy.

Pomoc w przygotowaniach do otwarcia hotelu

Wydawać by się mogło, że po zakończeniu budowy lub remontu hotelu usługi doradcy hotelowego przestają być potrzebne. Nic bardziej mylnego. Specjalista może pomóc inwestorowi również na tym etapie, zapewniając wsparcie na przykład przy zatrudnianiu personelu i przeprowadzaniu szkoleń dla pracowników (stanowiskowych, BHP). Doradca może zająć się również szeregiem innych czynności – począwszy od wdrożenia systemów operacyjnych i nowoczesnych technologii, przez działania marketingowe, aż po organizację dnia otwarcia.

Pomoc w zarządzaniu hotelem

Doradca hotelowy może zaoferować inwestorowi dodatkowe usługi, w tym pomoc w zarządzaniu obiektem już w trakcie działalności. Specjalista może sprawować pieczę nad rentownością inwestycji, czyli dbać o to, aby hotel przynosił oczekiwane zyski. Inwestor może polegać na doradcy również w zakresie nadzorowania pracy personelu i kwestii technicznych.

Usługi doradcy hotelowego wiążą się z pewnymi minusami jednak trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele. Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na powierzenie inwestycji osobom z zewnątrz?

Wady korzystania z usług doradcy hotelowego

Dodatkowe koszty

Inwestor, który decyduje się na współpracę z doradcą hotelowym, musi uwzględnić w budżecie koszt usług specjalisty. Zakres współpracy można jednak dowolnie modyfikować. Jeżeli zatem ceny usług są wysokie, inwestor może poprzestać na priorytetowych kwestiach etapu przygotowawczego (np. badaniu rentowności, badaniu rynku i konkurencji, analizie SWOT). Dodatkowych kosztów związanych z usługami doradczymi często nie sposób uniknąć, nawet jeżeli inwestor ma doświadczenie w branży HoReCa. Współpracy z doradcą hotelowym wymagają bowiem banki i sieci hotelowe.

Trudności ze znalezieniem specjalisty

Znalezienie dobrego doradcy hotelowego może być trudne, zwłaszcza gdy inwestor nie jest hotelarzem i nie do końca zdaje sobie sprawę, na czym polega taka współpraca. Doradztwo hotelowe to niszowa i specjalistyczna dziedzina, co może rodzić problemy z dostępnością specjalisty w swojej okolicy (niektórzy doradcy świadczą swoje usługi na terenie całego kraju i za granicą). W dodatku doradcy hotelowi często podpisują ze swoimi klientami klauzulę poufności, co utrudnia zweryfikowanie ich doświadczenia i profesjonalizmu.

Ryzyko w razie nawiązania współpracy z nierzetelnym doradcą

W każdej branży zdarzają się osoby niekompetentne, dlatego inwestor musi poświęcić trochę czasu na znalezienie specjalisty z renomą i doświadczeniem. Nawiązanie współpracy z przypadkową osobą jest bardzo ryzykowne, ponieważ doradca zajmuje się kluczowymi kwestiami dla powodzenia inwestycji, w tym m.in. oceną rynku i ryzyka, badaniem rentowności, wyborem optymalnej lokalizacji dla obiektu oraz opracowaniem strategii biznesowej i finansowej. Ponadto nierzetelny doradca może w wyniku benchmarkingu ujawnić konkurencji poufne informacje.

Plusy i minusy korzystania z usług doradcy hotelowego - podsumowanie

Doradca hotelowy to prawa ręka inwestora. Bazując na własnym doświadczeniu i wiedzy, specjalista może zapewnić klientowi kompleksowe wsparcie na każdym etapie przedsięwzięcia: od koncepcji, przez prace projektowe i budowlane, aż po dzień otwarcia. Doradca hotelowy może zaoferować również usługi dodatkowe, związane na przykład z pozyskaniem finansowania oraz zarządzaniem hotelem.

Korzystanie z usług doradcy hotelowego wymaga uwzględnienia w budżecie dodatkowych wydatków, jednak korzyści przewyższają koszty. Profesjonalne konsultacje ograniczają ryzyko przedsięwzięcia oraz pomagają zoptymalizować procesy w taki sposób, aby hotel wypracował oczekiwany zysk bez ponoszenia nadmiernych wydatków. Z uwagi na skomplikowany charakter inwestycji hotelowych oraz wymogi formalne instytucji finansowych (banków) pomoc doradcy hotelowego wydaje się niezbędna, zwłaszcza w przypadku inwestorów bez doświadczenia w hotelarstwie.

Bibliografia / Netografia

  • linkedin.com, Abramczyk R., Sieć hotelowa + doradca,  https://pl.linkedin.com/pulse/sie%C4%87-hotelowa-doradca-rafa%C5%82-abramczyk, Data publikacji: 2022.11.08, Data odczytu: 2024.10.11
  • hotelinfo24.pl, Campbell A. Planujecie uruchomienie hotelu? Porady dla hotelarzy, https://www.hotelinfo24.pl/news,1503,1,Planujecie_uruchomienie_hotelu_Porady_dla_hotelarzy.html, Data odczytu: 2024.10.11
  • e-hotelarz.pl, Finansowanie inwestycji – bariera (nie) do pokonania, https://www.e-hotelarz.pl/artykul/92719/finansowanie-inwestycji-bariera-nie-do-pokonania/, Data odczytu: 2024.10.11
plusy i minusy korzystania z usług doradcy hotelowego

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *