Szukaj

Wady i zalety wakacji w górach

Wakacje w górach mają swoje wady i zalety, przy czym ta forma spędzania letniego wypoczynku nie jest tak popularna jak wakacje nad morzem. Co ciekawe, urlop w górach chętnie wybierają mieszkańcy północnej Polski, którzy mają dostęp do morza na co dzień, a nie chcą spędzać wakacji na zatłoczonych plażach. Dlaczego warto wybrać się w góry latem i o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Wakacje w górach - zalety i wady

Wakacje w górach mają wiele plusów, dzięki którym mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla wakacji nad morzem czy jeziorem. Dlaczego warto wybrać się latem w Tatry, Beskidy czy Bieszczady?

Zalety wakacji w górach

Mniejszy tłok niż nad morzem

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster w 2024 roku blisko połowa Polaków spędzających urlop w kraju planowała wybrać się nad Morze Bałtyckie (48%). Z kolei w Bieszczady i Tatry wybierało się 9% badanych, w Beskidy (Śląski, Żywiecki, itp.) – 8% badanych, zaś w Sudety chciało wyjechać zaledwie 6% badanych. Wniosek jest zatem prosty – wakacje w górach to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią tłumów i wolą spędzać czas w kameralnym otoczeniu. Oczywiście najpopularniejsze szlaki (np. nad Morskie Oko) są oblegane o każdej porze roku, ale latem i tak łatwiej znaleźć zaciszne miejsce w Tatrach niż na wybrzeżu.

Piękne widoki

W górach turyści praktycznie nie rozstają się z telefonem, choć najczęściej używaną aplikacją jest aparat. Nie brakuje też osób, które specjalnie dla fantastycznych kadrów wyruszają na szlak w nocy, aby zdążyć uwiecznić wschód słońca na szczycie. Piękne widoki są tutaj na każdym kroku i wcale nie trzeba wspinać się na Rysy czy inny dwutysięcznik. Bardzo malownicze są chociażby tatrzańskie doliny (Chochołowska, Kościeliska) z licznymi atrakcjami przyrodniczymi czy widoki roztaczające z Malinowskiej Skały w Beskidzie Śląskim (1152 m n.p.m.). Co więcej, dzięki licznym kolejkom górskim można podziwiać panoramę z lotu ptaka i z samego szczytu bez forsownej wędrówki.

Bardzo duży wybór kierunków

Osoby spędzające wakacje w Polsce mają do wyboru tylko jedno morze i aż trzy łańcuchy górskie: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Obierając kierunek na Karpaty, można wybrać się w popularne Tatry, urzekające Pieniny, przystępne Beskidy albo dzikie Bieszczady. A przecież mamy jeszcze Karkonosze, Masyw Śnieżnika, Łysogóry… Wymieniać można długo, jednak jedno jest pewne – w polskich górach każdy znajdzie kierunek odpowiedni do swoich oczekiwań. Co więcej, wszędzie można znaleźć łatwiejsze szlaki i atrakcje niewymagające wędrówek, więc brak kondycji z pewnością nie zepsuje urlopu.

Wiele opcji spędzania wolnego czasu

Góry kojarzą się z pieszymi wędrówkami, jednak to wcale nie jedyna atrakcja dla urlopowiczów. Można wybrać się chociażby na wycieczkę rowerową wzdłuż malowniczej trasy, przy czym osoby o słabszej kondycji mogą wypożyczyć na miejscu rower elektryczny. W wielu górskich miejscowościach działają również kolejki linowe, dzięki którym można dostać się na szczyt w krótkim czasie. Podczas upałów można wybrać się na basen lub do parku wodnego, z kolei osoby spragnione wrażeń mogą schłodzić się w Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej (temperatura spada tutaj do ok. 10 stopni Celsjusza). Wakacje w górach spodobają się również dzieciom, ponieważ w miejscowościach turystycznych znajdują się parki rozrywki i inne atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Chodzenie po górach to wyzwanie dla kondycji, jednak taka forma spędzania wolnego czasu może mieć zbawienny wpływ na ciało i duszę. Na górskich szlakach można zgubić nie tylko codzienne troski, ale i zbędne kilogramy, ponieważ trekking przyspiesza metabolizm i spala kalorie. Poza tym podczas chodzenia po górach dotleniamy płuca, rzeźbimy mięśnie, wzmacniamy serce i zwiększamy ogólną wydolność organizmu. W kameralnym górskim otoczeniu można też łatwo znaleźć spokój i wyciszenie, co przyda się szczególnie osobom borykającym się ze stresem lub bezsennością.

Poczucie satysfakcji

O ile leżenie plackiem na plaży nie stanowi specjalnego wyczynu, o tyle podczas wakacji w górach można poczuć autentyczną dumę po przejściu trudnego szlaku i zdobyciu kolejnego szczytu. Górskie wędrówki to sprawdzian nie tylko dla kondycji i wytrzymałości, ale i dla hartu ducha, ponieważ niektóre szlaki wymagają wstania o wczesnej porze i długich godzin marszruty. Co ważne, uczucie satysfakcji zapewniają nie tylko najwyższe szczyty należące do Korony Gór Polski, ale każdy szczyt zdobyty na miarę własnych możliwości, a czasami również wbrew ograniczeniom.

Duża dostępność miejsc noclegowych

Górskie miejscowości są bardzo dobrze przygotowane do sezonu wakacyjnego, a noclegi dla turystów są dostępne nawet w mało znanych wsiach i miasteczkach. Goście mają do wyboru pokoje w kwaterach prywatnych i pensjonatach, apartamenty z własną kuchnią i łazienką, tanie hostele i hotele o zróżnicowanym standardzie. Osoby spędzające większość czasu na szlaku mogą również zatrzymać się w schroniskach górskich. Z kolei osoby przyzwyczajone do nocowania pod gołym niebem mają do dyspozycji pola kempingowe i namiotowe. Co ważne, wakacje w górach cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż wakacje nad morzem, więc można tutaj zorganizować nocleg na ostatnią chwilę i w bardziej przystępnej cenie.

Bogata oferta gastronomiczna

Górski klimat wzmaga apetyt, jednak nikt nie wyjedzie stąd głodny. W ślad za rozbudowaną ofertą noclegową idzie bogata oferta gastronomiczna. Będąc na wakacjach, warto spróbować szczególnie lokalnej kuchni. W górach popularne są karczmy, w których można skosztować treściwych potraw, takich jak np. kwaśnica na żeberkach, golonka po góralsku czy placki ziemniaczane po zbójnicku. Jednak nie brakuje tutaj również barów i restauracji, które serwują chińszczyznę, kuchnię śródziemnomorską czy dania typu fast food. Jednym słowem – w górach każdy znajdzie coś, co mu smakuje.

Wakacje w górach mogą być ciekawe i niezapomniane, jednak trzeba przyznać, że takie rozwiązanie ma swoje minusy. Co warto wziąć pod uwagę przed zarezerwowaniem pobytu w Tatrach, Bieszczadach czy Beskidach?

Wady wakacji w górach

Zmienna pogoda

Pogoda w górach zmienia się bardziej dynamicznie niż na nizinach, dlatego podczas dwutygodniowego urlopu można poczuć się jak w kilku różnych strefach klimatycznych. Zdarza się, że po upalnych dniach przychodzi gwałtowna burza z ulewą, po której następuje ochłodzenie. Na tatrzańskich szczytach czasami nawet w środku lata można zobaczyć padający śnieg (tak było chociażby w sierpniu 2021 czy w lipcu 2023). Niemniej letnia aura w górach i tak jest znacznie łagodniejsza niż zimą. Poza tym dzięki szybkim zmianom są większe szanse na to, że podczas wakacji trafimy na okno pogodowe.

Wymagające warunki klimatyczne

Osoby, które mają w planach wysokogórskie wycieczki, powinny wziąć pod uwagę dużą różnicę pomiędzy warunkami panującymi w dolinie a warunkami panującymi na górze. Im bliżej szczytu, tym niższa temperatura, więc do plecaka warto spakować lekki polar (nawet jeśli na dole panują 30-stopniowe upały). Przy rozległej ekspozycji piechurowi może dokuczać wiatr, więc warto mieć ze sobą również kurtkę przeciwwiatrową. Wysoko w górach może zaskoczyć nas deszcz lub burza, dlatego przed wyruszeniem na szlak zawsze trzeba sprawdzić prognozę pogody w różnych serwisach (IMGW, strony GOPR i TOPR). Poza tym wraz z wysokością obniża się ciśnienie, co nie jest obojętne dla organizmu.

Przeciwwskazania zdrowotne

Wakacje w górach są dla każdego, jednak nie każdy powinien spędzać urlop na przemierzaniu wymagających szlaków i zdobywaniu tatrzańskich dwutysięczników. Górskich wycieczek powinny unikać osoby z wysokim ciśnieniem, z kolei osoby z niskim ciśnieniem mogą skarżyć się na senność, zawroty głowy i zmęczenie. Natomiast meteoropatom i osobom cierpiącym na migreny mogą dokuczać zmiany pogody. Niestety trekking stanowi zagrożenie dla osób z ciężkimi wadami zastawkowymi, złośliwą arytmią czy z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem. Warto również wiedzieć, że górska wycieczka podczas infekcji może mieć swoje konsekwencje w postaci zapalenia mięśnia sercowego.

Męczące upały

Upały nad morzem nie stanowią problemu – morska bryza lekko obniża temperaturę i wystarczy wskoczyć do wody, żeby się ochłodzić. Wysoka temperatura w górach może być bardziej męcząca, dlatego przed zarezerwowaniem noclegu warto sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się basen lub aquapark. Poza tym podczas upałów lepiej wybrać się na zalesiony lub zacieniony szlak (np. Drogę pod Reglami w Tatrach) niż na długą wędrówkę po eksponowanym terenie.

Problem z uzyskaniem ładnej opalenizny

O ile z wakacji nad morzem łatwo wrócić z równomierną opalenizną na niemal całym ciele, o tyle w górach piechurzy często opalają się tylko w kilku miejscach, nieosłoniętych przez ubranie. Niemniej wędrowanie po szlakach w kostiumie kąpielowym to kiepski pomysł, dlatego osoby, którym zależy na złocistej opaleniźnie, powinny wybrać miejsce zakwaterowania sprzyjające kąpielom słonecznym (np. hotel z basenem zewnętrznym, apartament z tarasem, domek na zacisznej posesji). Poza tym warto pamiętać o kosmetykach z odpowiednim SPF, ponieważ słońce w górach jest tak samo niebezpieczne dla skóry jak słońce nad morzem.

Plusy i minusy wakacji w górach - podsumowanie

Wakacje w górach cieszą się mniejszą popularnością niż wakacje nad morzem, co ma swoje dobre strony. Przede wszystkim można liczyć na dużą dostępność obiektów noclegowych (pobyt często można zarezerwować na ostatnią chwilę) oraz niższe ceny noclegów. Poza tym góry zapewniają wiele atrakcji dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie i pod gołym niebem. Niemniej urlop w górach może również upłynąć pod znakiem podziwiania widoków i smakowania lokalnych specjałów, więc to dobra opcja dla osób, które chcą spędzić wakacje w rytmie slow. Należy jednak pamiętać, że góry to także zmienna pogoda i trudniejsze warunki klimatyczne, dlatego warto zabrać ze sobą odzież chroniącą przed deszczem i wiatrem.

Bibliografia / Netografia

  • fit.poradnikzdrowie.pl, Kośla M., Trekking, czyli chodzenie po górach. Jakie ma zalety i jak zacząć?, https://fit.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/trekking-czyli-chodzenie-po-gorach-jakie-ma-zalety-i-jak-zaczac-aa-L6EG-3qHi-hJzh.html, Data publikacji: 2018.05.11, Data odczytu: 2024.10.10
  • forumkardiologiczne.pl, American Heart of Poland, Wyprawy w góry nie dla każdego. Kto powinien zrezygnować z górskich wycieczek?, https://forumkardiologiczne.pl/wiadomosc/wyprawy-w-gory-nie-dla-kazdego-kto-powinien-zrezygnowac-z-gorskich-wycieczek/29467, Data publikacji: 2022.10.23, Data odczytu: 2024.10.10
  • pollster.pl, Polacy na wakacjach 2024, https://pollster.pl/case_study/polacy_na_wakacjach_2024, Data odczytu: 2024.10.10
Plusy i minusy wakacji w górach

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *