Szukaj

Wady i zalety zamkniętej kuchni

W wielu domach i mieszkaniach kuchnia stanowi oddzielne, zamykane drzwiami pomieszczenie. Wiążą się z tym zarówno wady, jak i zalety.

Kuchnia zamknięta - zalety i wady

Zamknięta kuchnia posiada wiele zalet. Do najistotniejszych z nich należy zaliczyć:

Zalety zamkniętej kuchni

Brak rozprzestrzeniana się zapachów

W przypadku zamkniętej kuchni zapachy wydobywające się podczas przygotowywania posiłków nie rozprzestrzeniają się po całym domu czy mieszkaniu, tylko zostają w kuchni. To bardzo korzystne, szczególnie podczas gotowania potraw o niezbyt przyjemnych woniach, np. ryb.

Brak rozprzestrzeniana się dźwięków

Tak jak zapachy zostają w kuchni zamkniętej, tak i dźwięki towarzyszące gotowaniu są odgrodzone od reszty mieszkania. Dzięki temu szum gotującej się wody czy bulgotanie sosu nie przeszkadza innym domownikom podczas wykonywanych przez nich czynności.

Swoboda w aranżacji

Posiadając kuchnie połączoną z salonem lub jadalnią trzeba tak zaaranżować wnętrze, aby obydwa te pomieszczenia ze sobą współgrały pod względem wystroju i estetyki. W przypadku kuchni zamkniętej, ten problem znika. Zarówno kuchnia, jak i pozostałe wnętrza mogą być urządzone w zupełnie innym stylu.

Bałagan niewidoczny z innych części mieszkania

Dzięki posiadaniu zamkniętej kuchni i odgrodzeniu jej od salonu czy innych pomieszczeń, możemy pozwolić sobie na większy bałagan w kuchni. Nie wszyscy lubią sprzątać od razu po przygotowaniu posiłku, a niestety w przypadku kuchni otwartej jest to konieczne, aby wnętrze wyglądało estetycznie.

Wśród wad zamkniętej kuchni najczęściej wymienia się:

Wady zamkniętej kuchni

Brak przestronności i ciasnota

Kuchnie, szczególnie te w blokach w starym budownictwie, bywają bardzo małe – są wąskie i podłużne. Sprawia to, że przebywanie w takim pomieszczeniu w dwie osoby jest bardzo niekomfortowe lub nawet niemożliwe ze względu na brak miejsca. Ponadto, praca w ciasnej kuchni jest wyjątkowo niewygodna, co może zniechęcać do samodzielnego przygotowywania potraw i zabierać radość płynącą z gotowania.

Słabe oświetlenie

W zamkniętej kuchni może występować problem z oświetleniem. Kłopot ten występuje szczególnie w małych, ciasnych kuchniach, które dodatkowo są położne od słabo nasłonecznionej strony świata, np. od północy. Problem z oświetleniem wymusza stosowanie większej ilości źródeł sztucznego oświetlenia niż w przypadku kuchni połączonej z salonem czy jadalnią.

Odseparowanie od salonu

Gotując w zamkniętej kuchni nie widzimy co dzieje się w innych częściach domu, np. w salonie czy jadalni. Przez to nie możemy robić dwóch rzeczy jednocześnie, np. przygotowywać posiłków i mieć na oku dzieci czy rozmawiać z gośćmi.

Konieczność noszenia potraw

Przenoszenie potraw z kuchni otwartej połączonej z salonem jest proste i szybkie. W przypadku kuchni zamkniętej, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Trzeba stale biegać pomiędzy różnymi pomieszczeniami – kuchnią a miejscem przeznaczonym do jedzenia.

Plusy i minusy zamkniętej kuchni - podsumowanie

Kuchnia zamknięta, to kuchnia oddzielona od reszty mieszkania ścianami. Ten typ kuchni spotkać można w większości mieszkań z tzw. starej zabudowy, aczkolwiek można się na niego natknąć również i w nowych lokalach. Dla kogo będzie idealnym rozwiązaniem?

Bez wątpienia dla osób, które uwielbiają gotowanie w samotności. Ludzie, którzy kochają odciąć się od świata i w pełni oddać się pasji gotowania będą zachwyceni, że mogą zamknąć się samotnie w kuchni, tak aby nikt im nie przeszkadzał. Podczas zakupu nowego mieszkania czy budowy domu trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj kuchni dobrze sprawdzi się w przypadku dużych i jasnych pomieszczeń. Jeżeli do dyspozycji mamy zaledwie kilka lub kilkanaście metrów, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór kuchni otwartej, gdyż będzie to bardziej komfortowe w codziennym funkcjonowaniu.

Bibliografia / Netografia

  • loftful.pl, Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety i wady każdej z nich!, https://loftful.pl/kuchnia-otwarta-czy-zamknieta-zalety-i-wady-kazdej-z-nich/, Data publikacji: 2023.02.16, Data odczytu: 2023.07.01
plusy i minusy zamkniętej kuchni

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *