Szukaj

Wady i zalety otwartej kuchni

O ile w starszych blokach i kamienicach, kuchnia stanowi zazwyczaj oddzielne, zamykane pomieszczenie, o tyle w nowym budownictwie oraz w domach, coraz powszechniej stosowanych rozwiązaniem są tzw. kuchnie otwarte. Zobaczmy, jakie mają wady, a jakie zalety.

Kuchnia otwarta - zalety i wady

Z jakiegoś powodu kuchnie otwarte cieszą się dużą rzeszą miłośników. Wpływ na to mogą mieć zalety, które posiada to rozwiązanie:

Zalety otwartej kuchni

Otwarte przestrzenie

Stosowanie otwartych przestrzeni w domach czy mieszkaniach jest obecnie bardzo modne. Takie rozwiązanie daje poczucie przestronności i sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Z tego względu, kuchnia połączona z salonem jest dobrym pomysłem dla małych metraży.

Dobre doświetlenie pomieszczeń

Połączenie kuchni z jadalnią lub salonem sprawia, że wnętrza te nawzajem się doświetlają, dzięki czemu żadne pomieszczenie nie wydaje się być ciemne i ciasne.

Bliskość do jadalni

To zaleta, która przydaje się na co dzień, jak i od święta, kiedy wpadają do nas w odwiedziny znajomi czy rodzina. Posiadając kuchnie połączoną z salonem czy jadalnią nie trzeba pokonywać po kilka trasy dużych odległości z jednego pomieszczenia do drugiego, tylko można szybko przenieść posiłki na stół, przy którym będą spożywane.

Salon widoczny z kuchni

Fakt, iż z kuchni otwartej jest widoczny salon jest szczególnie przydatny dla rodziców małych dzieci. Kiedy rodzice muszą jednocześnie przygotowywać posiłek i pilnować pociech, mają je cały czas na oku i pilnują, aby nic im się nie stało.

Otwarta kuchnia ma kilka wad:

Wady otwartej kuchni

Rozprzestrzeniające się zapachy

Zapach smażonej ryby czy gotowanych flaków niekoniecznie jest przyjemną wonią, którą chcemy czuć w całym mieszkaniu czy w domu. Tymczasem, posiadając otwartą kuchnię, która jest połączona z salonem, przenikanie zapachów jest nieuniknione. To bez wątpienia jeden z największych minusów takiego rozwiązania. Kłopot ten jest szczególnie dotkliwy podczas przygotowywania intensywnie pachnących potraw, np. wspomnianych już ryb. Z problemem można walczyć stosując silny okap nad kuchenką, jednak nigdy nie da się go w zupełności wyeliminować.

Konieczność utrzymania idealnej czystości

Podczas przygotowywania potraw, szczególnie w dużej ilości, nietrudno o bałagan. Kiedy mają przyjść do nas goście, a mamy kuchnię otwartą, to musimy od razu posprzątać blaty i sprzęty po gotowaniu, aby wnętrze wyglądało estetycznie. W przeciwnym razie, siedząc ze znajomymi czy rodziną w salonie, wszyscy będą widzieć cały rozgardiasz w kuchni.

Rozprzestrzeniające się odgłosy gotowania

Szum gotującej się wody, ryk miksera, bulgotanie zupy – w kuchni nietrudno o hałasy. Niestety, pobodnie jak zapachy, w przypadku kuchni otwartej, będą się one rozprzestrzeniały po innych pomieszczeniach. Takie kuchenne odgłosy mogą być uciążliwe dla innych domowników, którzy znajdują się w salonie i chcą się zrelaksować.

Ograniczenia w aranżacji

Posiadając kuchnię otwartą, która jest połączona z salonem musimy dopasować wystój salonu do kuchni i odwrotnie – wystrój kuchni do salonu. Jest to w pewnym stopniu ograniczenie, gdyż nie można urządzić tych dwóch pomieszczeń w różnych stylach, a jeśli tak zrobimy, to może powstać nieestetyczny nieład.

Plusy i minusy otwartej kuchni - podsumowanie

Kuchnia otwarta to bardzo często spotykane rozwiązanie stosowane w nowym budownictwie, zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych. Dzięki połączeniu kuchni z salonem funkcje użytkowe obydwu tych pomieszczeń przenikają się i zaciera się między nimi granica, co może stanowić zarówno wadę, jak i zaletę. Dużo zależy od stylu życia domowników, i tego jakie mają preferencję. Nie można jednak nie przyznać, że jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, idealne dla osób, które lubią towarzystwo innych ludzi – dzięki połączeniu kuchni z salonem mogą one bowiem gotować oraz przebywać i rozmawiać z domownikami czy gośćmi. Decydując się na kuchnię otwartą należy jednak pamiętać o odpowiedniej aranżacji, aby kuchnia i salon „nie gryzły się” ze sobą. Ważne jest, aby zachować spójność estetyczną w części wypoczynkowej i w kuchni.

Bibliografia / Netografia

  • urzadzamy.pl, Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Dobry projekt i aranżacje [architekt radzi], https://www.urzadzamy.pl/kuchnia/architekt-razdzi-kuchnia-otwarta-na-salon-jak-wydzielic-przestrzen-kuchnia-i-salon-zdjecia-aa-yktb-f4jt-JFpF.html, Data publikacji: 2020.03.24, Data odczytu: 2023.07.01
plusy i minusy otwartej kuchni

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *