Szukaj

Wady i zalety adopcji dziecka

Przyszli rodzice z różnych względów rozważają adopcję dzieci. Taka decyzja wcale nie musi być pokłosiem problemów zdrowotnych, niejednokrotnie przecież to serce jest inicjatorem. Niezależnie jednak od tego, co przyświeca takiemu celowi, nie wolno kierować się jedynie emocjami, trzeba mieć bowiem na uwadze, że adopcja dziecka ma wady i zalety.

Adopcja dziecka - zalety i wady

Adopcja dzieci ma wiele zalet zarówno dla dzieci, jak i dla przyszłych rodziców. Do tych najważniejszych należą:

Zalety adopcji dziecka

Możliwość budowania rodziny

Adopcja to często jedyna możliwość tworzenia rodziny u osób, które nie mogą doczekać się własnego potomstwa. Adopcja jest alternatywą też dla kobiet, które boją się porodu, bądź nie chcą przechodzić przez okres ciąży i trudne początki macierzyństwa.

Sprezentowanie miłości i lepszego życia drugiej osobie

Stworzenie dziecku właściwych warunków do życia, ale i także lepszej edukacji pozwala mieć poczucie, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Zawsze chętniej wraca się też do domu wypełnionego śmiechem dzieci, niż zionącego chłodem i pustką.

Przeciwdziałanie samotności

Możliwość stworzenia rodziny z adopcyjnymi dziećmi, pozwala budować silne więzi także na przyszłość. Rodzice nie muszą się więc bać, że w okresie późnej starości będą zupełnie sami albo że rok w rok każde święta będą obchodzić w samotności.

Decyzje, które rzutują na całe przyszłe życie, zawsze mają swoje słabe i mocne strony. Dlatego warto gruntownie przeanalizować, które przeważają w takich przypadkach, jak właśnie adopcja dziecka. Nie można dostrzegać jedynie samych superlatyw. Im lepiej będą przygotowani przyszli rodzice, tym więcej trudnych sytuacji uda pokonać się. Jakie wady ma adopcja? Te najczęściej wymieniane to:

Wady adopcji dziecka

Brak pewności, że relacje będą dobre

Choć proces adopcyjny jest tak opracowany, by przygotować jak najlepszy grunt pod przyszłe relacje między dzieckiem a rodzicami, to jednak trudno przewidzieć wszystkie sytuacje i okoliczności. Sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy dziecko dowie się od innych osób, że zostało adoptowane, bądź gdy sprawia problemy wychowawcze, z którymi rodzice nie potrafią sobie poradzić.

Dzieci nie zawsze godzą się z faktem, że są adoptowane

U adoptowanych dzieci często wygrywa ciekawość i chęć poznania biologicznych rodziców. To rodzi wiele trudnych sytuacji, szczególnie, że najczęściej połączone jest z fazą buntu nastolatka i dorastania. Rodzice chcą tego uniknąć, ukrywając fakt adopcji, ale trzeba mieć świadomość, że przy wykryciu prawdy, dzieci poczują się oszukane i mogą całkowicie zerwać kontakt z adopcyjnymi rodzicami.

Trudno zweryfikować środowisko, z jakiego pochodzi dziecko

To jedna z tych wad, która rzeczywiście może rzutować na całe życie. Nawet mniejsze dzieci, niosą ze sobą jakiś bagaż i spadek emocjonalny, pozostawiony po rodzicach czy dziadkach. Trudno zweryfikować to przy adopcji, bo informacje o rodzicach są utajnione.

Plusy i minusy adopcji dziecka - podsumowanie

Adopcja dzieci to bardzo odpowiedzialna decyzja, która rzutuje na życie zarówno przyszłych rodziców, jak i samego dziecka. Trzeba uwzględnić nie tylko ryzyko braku silnych więzi na przyszłość, ale odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rodzic będzie w stanie obdarzyć malucha bezwzględną miłością i troską, Nie wszystkie ciemne strony adopcji będą też widoczne od razu. Problemy na tle komunikacyjnym czy z wyjawieniem prawdy o adopcji mogą pojawić się znacznie później, dlatego na wszystkie pytania i wątpliwości, warto odpowiedzieć sobie wcześniej. Adopcja to bardzo wzniosły i dobry uczynek, choćby z tego względu, że pomaga dziecku poznać lepszy świat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to dziecko ma za sobą różne przeżycia i to nie zawsze te dobre. Dlatego warto dać sobie więcej czasu na budowanie pierwszych relacji i mieć świadomość, że wychowywanie dzieci w nowym środowisku, może mieć różne podłoże.

Bibliografia / Netografia

  •  
adopcja dziecka wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *