Szukaj

Wady i zalety ubezpieczenia AC

Dodatkowe ubezpieczenie Autocasco ma być buforem bezpieczeństwa dla posiadaczy samochodów. Czy jednak tak jest rzeczywiście? Analizując przydatność takiego ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę, że ubezpieczenie AC ma wady i zalety. Które z nich będą najistotniejsze dla właściciela pojazdu?

Ubezpieczenie AC - zalety i wady

Ubezpieczenie AC ma zalety, szczególnie dla właścicieli drogich i nowszych pojazdów. To dobrowolna polisa, która zapewnia odzyskanie środków w przypadku kradzieży czy zniszczenia pojazdu. Do najczęstszych zalet ubezpieczenia AC zalicza się:

Zalety ubezpieczenia AC

Ochrona swojego mienia

Autocasco w pełni zabezpiecza interesy właściciela pojazdu. Zapewnia bowiem wypłatę odszkodowania przy kradzieży pojazdu ale też uszkodzeniu, wywołanym warunkami pogodowymi, czy spowodowanymi podczas stłuczki, ale z winy właściciela pojazdu. To oznacza, że pojazd nie traci na wartości, ponieważ wszelkie wgniecenia czy zarysowania również można naprawić w ramach polisy AC.

Dodatkowe korzyści dla kierowcy

Polisa AC często działa znacznie szerzej i swoją ochroną obejmuje także dodatkowe usługi, jak np. zapewnienie pomocy drogowej przy nagłych awariach, czy pomoc przy wymianie koła. Wszystko zależy oczywiście od wybrania właściwego pakietu, ale coraz więcej ubezpieczycieli oferuje Assistance w cenie AC.

Ochrona również poza granicami kraju

Polisa AC działa też poza granicami kraju (oczywiście w zależności od wybrania poszczególnego wariantu) to oznacza, że w przypadku stłuczki czy kompletnego unieruchomienia pojazdu, można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Takie AC jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują, również za granicą.

Jak każda polisa i ubezpieczenie AC ma swoje minusy. Wie o tym każdy kierowca, który choć raz zdecydował się na tego typu polisę. Wśród najczęstszych wad ubezpieczenia AC wskazuje się:

Wady ubezpieczenia AC

Wysoka cena ubezpieczenia

Polisa Autocasco nie należy do najtańszych. Wynika to z tego, że ubezpieczenie AC obejmuje szkody wyrządzone z własnej winy oraz szkody powstałe w wyniku niekorzystnej pogody, aktów wandalizmu czy kradzieży pojazdu. Przy niskich zniżkach kierowcy, kwota za polisę AC może być wysoka, a fakt, że nie w każdej sytuacji AC zadziała, sprawia że właściciel pojazdu płaci za coś, z czego w praktyce może nigdy nie skorzystać.

Ochrona nie zawsze ma pełny zakres

Autocasco działa w określnych przypadkach, dlatego swoim zakresem ochrony nie obejmie wszystkich sytuacji i zdarzeń na drodze. Można to jednak zrewidować przed wykupieniem polisy, czytając Ogólne Warunki Umowy (OWU), w których zawarte są wszystkie wykluczenia. Wyłączenia mogą mieć różny zakres i mogą przekreślać szansę na odszkodowanie, jeśli na przykład auto nie posiada ważnych badań technicznych albo kierowca prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających lub alkoholu.

Problemy z egzekwowaniem zadośćuczynienia

Posiadanie AC i spełnianie wszelkich wymogów warunków umowy, nie oznacza jednak, że właściciel zawsze otrzyma satysfakcjonującą kwotę. Ubezpieczyciele nie są bowiem zainteresowani wypłacaniem wysokiego odszkodowania, dlatego najczęściej próbują maksymalnie obniżyć kwotę rekompensaty. To oznacza dla właściciela dodatkowe koszty, ponieważ często jest niezbędna pomoc prawnika.

Plusy i minusy ubezpieczenia AC - podsumowanie

Polisa AC jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drogich i nowych pojazdów. Dobrze skonfigurowana i wykupiona w renomowanym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, będzie przydatnym wsparciem. Nie da się uniknąć wysokiej ceny AC, ale warto mieć na uwadze, że jeśli dojdzie do kradzieży pojazdu bez ważnej polisy AC, to właściciel traci wszystko. Ubezpieczenie AC może także rozwiązać problem drogich napraw. Nie ma znaczenia, czy ktoś porysował auto podczas postoju na parkingu, czy zostało kompletnie zniszczone na skutek wypadku ale z winy właściciela, ponieważ w każdej sytuacji naprawa zostanie pokryta przez ubezpieczyciela w ramach polisy AC.

Bibliografia / Netografia

  •  
ubezpieczenie ac wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Choć artykuł wskazuje wiele korzyści związanych z posiadaniem ubezpieczenia AC, chciałbym podkreślić kilka dodatkowych aspektów, które nie zostały w nim poruszone.

    Po pierwsze, ubezpieczenie AC daje nam pewność, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak uszkodzenie samochodu przez upadek drzewa czy innych zdarzeń losowych, nie będziemy musieli pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni. Po drugie, w dzisiejszych czasach samochody są wyposażone w coraz bardziej zaawansowane technologie, które w przypadku awarii mogą być kosztowne w naprawie. Ubezpieczenie AC chroni nas przed takimi nieprzewidzianymi wydatkami. Po trzecie, posiadanie ubezpieczenia AC może być dodatkowym atutem przy sprzedaży samochodu, ponieważ potencjalny nabywca będzie miał pewność, że pojazd był odpowiednio zabezpieczony i dbany.

    Podsumowując, choć ubezpieczenie AC wiąże się z pewnymi kosztami, uważam, że korzyści płynące z jego posiadania przewyższają potencjalne wady. W dzisiejszym świecie warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą przynieść duże koszty. Ubezpieczenie AC daje nam taką możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *