Szukaj

Wady i zalety adopcji zwierząt

Z terminem adoptowania zwierząt, powiązana jest procedura zaopiekowania się zwierzakiem ze schroniska. Takie decyzje zawsze zasługują na pochwałę, wiadomo bowiem, że w schroniskach zwierzaki nie mają szczególnych warunków bytowania. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że to jest bardzo odpowiedzialna decyzja i warto ją gruntowanie przemyśleć. Adopcja zwierząt ma bowiem swoje wady i zalety. Jakie zatem brać pod uwagę?

Adopcja zwierząt - zalety i wady

Osoby o wielkim sercu, którym nie jest obojętny los porzuconych zwierząt wiedzą, że takie działanie ma więcej zalet niż wad. Słusznie, gdyż adopcja zwierząt ma też swoje plusy. Do tych najczęściej wymienianych zalicza się:

Zalety adopcji zwierząt

Brak kosztów zakupu

Zwierzaczki, które przebywają w schroniskach można wykupić za tak zwaną opłatę adopcyjną, która zazwyczaj naliczana jest od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. To są często dużo niższe koszty, niż w przypadku zakupu psa czy kota z hodowli.

Zrobienie dobrego uczynku

Schroniska dla zwierząt są przepełnione i nie dysponują takimi środkami, by zapewnić idealne warunki swoim podopiecznym. Dlatego osoba, która zabiera stamtąd zwierzaka, pomaga poprawić sytuację w schronisku i zapewnia biednemu zwierzęciu drugą szansę na lepsze życie.

Dozgonna wdzięczność

Pies, który jest dobrze traktowany w nowym domu, jest także wdzięczny za nowe życie i tę wdzięczność potrafi okazać. To zależy oczywiście od wielu czynników, ale spokojne i ułożone psy zdecydowanie będą wiernymi towarzyszami do końca swoich dni.

Adopcja zwierząt zawsze ma swoje minusy. Choć pracownicy schronisk zachęcają do okazywania serca porzuconym zwierzętom, to jednak należy pamiętać, że przyjęcie pod dach nowego lokatora, może również nastręczać problemów i trudnych sytuacji. Jakie wady adopcji zwierząt wylicza się na pierwszym miejscu?

Wady adopcji zwierząt

Nieznana historia i pochodzenie zwierzęcia

To w jaki sposób kształtuje się charakter zwierzaka, zależy od tego, w jakim środowisku wychował się oraz od jego genów. To jednak nie zawsze jest wiadome, zwłaszcza jeśli zwierzak ma już swoje lata, a do schroniska trafił już jako dorosły osobnik. Trudno więc przewidzieć jego zachowanie, również dlatego że nieznane są przyczyny rozstania z poprzednim właścicielem. Takie zwierzaki mogą mieć awersję np. do dzieci. Dlatego przy starszych osobnikach konieczna jest dłuższa faza poznawcza.

Ryzyko, że zwierzę nie zaakceptuje nowych właścicieli

Choć właściciele mogą wcześniej zabierać np. adoptowanego pieska na spacery, a pracownicy schroniska najczęściej kontrolują warunki w nowym domu, to jednak zawsze istnieje duże ryzyko, że zwierzak nie zaakceptuje w przyszłości właścicieli i nie będzie im w pełni posłuszny. To się tyczy najczęściej psów, ale sytuacja może być podobna również w przypadku kotów. Może więc zdarzyć się, że w trakcie wspólnego mieszkania, będzie dochodzić do nerwowych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

Zniszczenia w domu

Adopcja zwierzaka może też skutkować różnymi zniszczeniami w domu. Pies który tęskni za swoim starym domem, może na początku drapać w drzwi czy gryźć dywany. Trzeba też uwzględnić stres, jaki towarzyszy takim zwierzakom. Może więc zdarzyć się, że piesek zapomni się i swoje potrzeby fizjologiczne zrealizuje w domu.

Plusy i minusy adopcji zwierząt - podsumowanie

Podjęcie takiej decyzji z pewnością wcale nie przychodzi łatwo. Trzeba dobrze rozważyć za i przeciw również w tym kontekście czy lepiej zaadoptować szczeniaka, czy na przykład dorosłego już psa. Trzeba również wziąć pod uwagę, że takie zwierzęta mają za sobą większą czy mniejszą traumę, są więc w pierwszych dniach nieufne i bronią się przed kolejną krzywdą. Dlatego początki takiej adopcji bywają bardzo trudne i wymagają poświęcenia im naprawdę wiele czasu. Kiedy już jednak obie strony wzajemnie sobie zaufają, to taka adopcja może oznaczać wielką przyjaźń na długie lata.

Bibliografia / Netografia

  • josera.pl, Adopcja spa ze schroniska: na czym polega?, Data odczytu: 2023.01.13
  • zyciezpsem.pl, Zakup czy adopcja psa? Plusy i minusy, Data publikacji: 2022.02.03, Data odczytu: 2023.01.13
adopcja zwierząt wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *