Szukaj

Wady i zalety agroturystyki

Gospodarstwa agroturystyczne zdecydowanie mają wiele do zaoferowania swoim gościom. Cisza, spokój i relaks! W takich warunkach aż się chce odpoczywać. Nie można jednak patrzeć na taką formę turystyki tylko przez pryzmat samych plusów, bo agroturystyka ma i wady i zalety. Jakie najczęściej wymieniają turyści?

Agroturystyka - zalety i wady

Taka forma wypoczynku jak agroturystyka ma wielu swoich zwolenników. Dziś coraz więcej osób porzuca luksusowe hotele na rzecz rustykalnych, wręcz surowych wnętrz. Dla takich osób agroturystyka ma swoje zalety, a do tych najważniejszych można zaliczyć:

Zalety agroturystyki

Niższa cena za nocleg

Pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne oferują dużo korzystniejsze ceny niż hotele czy luksusowe apartamenty. Można więc znaleźć ciekawe propozycje dla całej rodziny na letnie czy zimowe wakacje z dala od tłumów i ulicznego gwaru również w ramach niskiego budżetu. Cena jednak wynika także z niższego standardu, dlatego trzeba to mieć na uwadze, wybierając właśnie taką formę spędzania wolnego czasu.

Spokój i cisza

Otoczone lasami, z sielską aurą czy zlokalizowane w pobliżu jeziora, zapewniają wyborne warunki do odpoczynku. Brak wielkomiejskiego gwaru i ulicznego ruchu sprawia, że można lepiej się wyspać i wyśmienicie rozpocząć dzień. Dla osób, które chcą wypocząć i odprężyć się, takie miejsca są zdecydowanie bardzo dobrym wyborem.

Ekologiczne produkty

Takie gospodarstwa najczęściej oferują swoje albo lokalne produkty – miody, wędliny, masła czy pieczywo. Takie śniadanie czy obiad ma swoją cenę, ale zupełnie inaczej smakuje. Najczęściej właściciele prowadzą również swój sklep, gdzie produkty można nabyć także dla siebie.

Urlop na agroturystyce może być tak samo niezapomnianą przygodą, jak i zmarnowanym czasem. Wszystko często dlatego, że osoby, które decydują się na tę formę wypoczynku, nie analizują również tych ujemnych stron takiego rozwiązania. Natomiast nie ma co ukrywać, że jak każda forma turystyki i agroturystyka ma swoje wady. Do tych najczęściej wymienianych należą:

Wady agroturystyki

Mało atrakcyjne warunki pobytu

Choć agroturystyka ma się kojarzyć z relaksem i odpoczynkiem, to jednak większość gości oczekuje także właściwych warunków na wysokim standardzie. Tymczasem gro właścicieli agroturystyki nie zawsze inwestuje w nowe meble, czy innowacyjne urządzenia, jak na przykład klimatyzacja, przez co urlopowicze nie mogą liczyć na właściwy komfort w obiekcie. Minusem takich gospodarstw są też zlokalizowane na korytarzach i wspólne dla gości łazienki.

Mało atrakcyjna lokalizacja

Gospodarstwa agroturystyczne często zlokalizowane są na uboczu bądź w małych miejscowościach. W ich pobliżu nie znajdują się więc różnego rodzaju atrakcje, jak np. kino, bilard, restauracje czy basen. Również więc wieczory trzeba planować na miejscu albo przepłacać na transporcie. To również utrudnia znalezienie ciekawych rozrywek, podczas mniej atrakcyjnej pogody.

Brak optymalnych udogodnień

Agroturystyka zdecydowanie nie jest miejscem dla każdego. Najczęściej nie ma tam podstawowych udogodnień, choć można liczyć na swojskie śniadanie i spokój. Warto jednak doczytać, czy właściciele zapewniają między innymi dostęp do internetu, bądź czy w pokoju znajduje się tv z dużą ilością kanałów albo czajnik bezprzewodowy.

Plusy i minusy agroturystyki - podsumowanie

Urlop na agroturystyce pozwoli naładować akumulatory i w pełni zrelaksować się. Ceną za to jest często brak luksusów i niektórych udogodnień, ale za to zostaje więcej pieniędzy w portfelu. Agroturystyka to również idealne miejsce, by skosztować ekologicznych produktów i kontemplować ciszę i spokój. Warto mieć jednak na względzie, że dużo gospodarstw posiada łazienki, zlokalizowane na korytarzach i najczęściej rodzinne pokoje, co może obniżać nieco komfort takiego wypoczynku. Choć nie jest to oczywiście regułą, bo coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oferuje też apartamenty i studia z łazienkami. Ich cena jednak jest już znacznie wyższa i porównywalna z ofertami hoteli czy pensjonatów.

Bibliografia / Netografia

  • relatywnieobiektywna.pl, Hotel vs agroturystyka czyli wakacje 2021- plusy i minusy, Data publikacji: 2021.06.17, Data odczytu: 2023.01.14
  • cuk.pl, Jakie są zalety agroturystyki?, Data publikacji: 2021.08.16, Data odczytu: 2023.01.14
agroturystyka wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *