Szukaj

Wady i zalety Airbnb

Airbnb to jeden z największych portali internetowych, oferujących noclegi na całym świecie. Osoby, które chcą wiedzieć, jak rezerwować noclegi i na co zwracać uwagę, powinny mieć świadomość, że portal Airbnb ma swoje plusy i minusy. Które warto poznać?

Airbnb - zalety i wady

Airbnb ma wiele zalet. To portal, który cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. A te najczęściej wymieniane zalety Airbnb to:

Zalety Airbnb

Niższa cena rezerwacji noclegu

Dzięki szerokiej ofercie różnych noclegów, można znaleźć także naprawdę tanie i ciekawe oferty. Często również istnieje możliwość wynajęcia całego obiektu przez kilka osób, co w przypadku wyjazdów grupowych jest bardziej atrakcyjne niż w hotelu czy pensjonacie. Ponadto wyszukując oferty z dużym wyprzedzeniem można znaleźć prawdziwe gratki.

Możliwość wyszukania noclegu na całym świecie

Airbnb nie zna ograniczeń terytorialnych i pozwala wyszukać miejscówki w każdym miejscu na świecie. Co ważne, ułatwia znalezienie noclegu też w mniejszych, mniej popularnych miejscowościach. Po wpisaniu konkretnej lokalizacji, na portalu wyświetla się mapka, na której można łatwo się zorientować, czy mieszkanie jest w ścisłym centrum, czy bardziej poza jego obszarem.

Możliwość wynajmu nawet na dłuższy czas

W Airbnb wynajmujący mogą zarezerwować nocleg także na dłuższy czas, nawet na kilka miesięcy. To jednak nie wszystko, portal umożliwia również przedłużenie rezerwacji już podczas samego pobytu. To zdecydowanie wyróżnia ten portal na tle konkurencji.

Kto dokładnie czyta regulaminy i zasady wynajmu pokoju czy całego obiektu na Airbnb, wie, że takie rezerwacje mają wiele ciemnych stron i pułapek. Niestety wielu podróżujących to potwierdza, że Airbnb ma swoje wady. Pośród tych najważniejszych wylicza się:

Wady Airbnb

Możliwość odwołania rezerwacji przez właściciela

Choć nie zdarza się to często, ponieważ odwołanie rezerwacji przez właściciela, odbija się na jego reputacji, to jednak ma taką alternatywę i w sytuacjach szczególnych może z tego skorzystać. To oznacza, że krótko przed wyjazdem osoba podróżująca pozostaje bez noclegu. Plusem jest jedynie fakt, że Airbnb zwraca pieniądze, minusem, że nie ma noclegu, a na przykład opłacone są już bilety lotnicze.

Nie zawsze gwarantowana jest właściwa strefa prywatności

Na Airbnb można znaleźć różne oferty zarówno takie, gdzie cały obiekt jest na wyłączność, jak i takie, gdzie właściciel oferuje tylko jeden pokój w mieszkaniu czy w domu. W tym drugim przypadku trzeba się liczyć z brakiem prywatności podczas pobytu, co może być szczególnie kłopotliwe przy chęci skorzystania z łazienki czy kuchni.

Różne warunki odwoływania rezerwacji

Na Airbnb każdy właściciel może sam zdecydować, na jakich zasadach realizowane jest odwołanie rezerwacji. Co prawda można o tym przeczytać w ofercie, jeszcze przed dokonaniem rezerwacji, ale mimo wszystko wizja braku rezygnacji z noclegu w sytuacjach szczególnych bez ponoszenia żadnych kosztów, zdecydowanie można zaliczyć do największych minusów tego portalu.

Plusy i minusy Airbnb - podsumowanie

Airbnb to portal, z którego zdecydowanie warto korzystać, przy wyszukiwaniu noclegów, zwłaszcza w droższych destynacjach jak Paryż, Kopenhaga, Londyn czy Dubaj, bo to stwarza naprawdę dobrą alternatywę do znalezienia tańszego noclegu nawet w centrum miasta. Trzeba jednak zwracać uwagę na te słabsze strony portalu, jak właśnie ponoszenie kosztów za odwołanie rezerwacji, mieszkanie z właścicielami pod jednym dachem czy możliwość anulowania pobytu ale przez właściciela. Na Airbnb nie brakuje niestety również oszustów i osób, które publikują ogłoszenia niezgodne z prawdą. Tu jednak portal służy pomocą i może zawsze znaleźć rozwiązanie dla oszukanych podróżników. Na plus przemawia też dobra cena, prosty system rezerwacji i bogata oferta, która zapewnia dostęp do różnych form noclegu. Każdy może zatem wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Bibliografia / Netografia

  • 101countriesbefore50.com, AIRBNB – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Data publikacji: 2019.10.06, Data odczytu: 2023.01.11
  • globfoterka.pl, Wady i zalety Airbnb – jak korzystać i na co uważać?, Data publikacji: 2019.08.04, Data odczytu: 2023.01.11
airbnb wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Dzięki za przedstawienie podstawowych zalet i wad Airbnb. Pozwolę sobie dodać kilka swoich spostrzeżeń na temat tej platformy, które moim zdaniem są równie ważne. Jedną z dodatkowych zalet jest unikalność oferty. Airbnb pozwala na znalezienie miejsc, które mają unikalny charakter, odwołując się do lokalnej kultury czy historii, czego nie doświadczysz w standardowych hotelach. Kolejna zaleta to możliwość integracji z lokalnymi mieszkańcami. Często korzystając z Airbnb masz szansę na bliższy kontakt z mieszkańcami, którzy chętnie podzielą się radami czy poleceniami miejsc wartych odwiedzenia. Na koniec warto wspomnieć o elastyczności. Wiele ofert na Airbnb pozwala na korzystanie z dodatkowych udogodnień jak np. kuchnia, co jest nieocenione, gdy chcemy sami przygotować posiłek czy choćby zrobić kawę czy herbatę.

    Jeśli chodzi o dodatkowe wady, to warto zwrócić uwagę na brak standardów. W przeciwieństwie do hoteli, które muszą przestrzegać pewnych standardów, mieszkania czy domy na Airbnb mogą się bardzo różnić pod względem jakości czy wyposażenia. Innym problemem może być możliwość problemów z komunikacją. Czasem właściciele nie mówią płynnie w języku angielskim czy innym popularnym języku, co może prowadzić do nieporozumień. Na koniec warto wspomnieć o nieprzewidywalności. Chociaż wiele opinii na Airbnb jest autentycznych, zdarza się, że niektóre są pisane przez znajomych wynajmującego, co może wprowadzać w błąd odnośnie standardu czy lokalizacji.

    Mimo tych wad i zalet, uważam, że Airbnb to świetne narzędzie dla podróżników, którzy szukają autentycznych doświadczeń. Jednak trzeba pamiętać, by dokładnie czytać opisy i opinie innych użytkowników przed dokonaniem rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *